הדפס עמוד זה
רביעי, 29 אפריל 2015 19:34

ה-1 במאי: יום הזיכרון לקורבנות הסוציאליזם

אנחנו מביטים בפליאה על המשטרים האפלים של המאה ה-20. ברור לנו שמשהו השתבש "שם". אנחנו מתעלמים מהתמיכה העממית הרחבה שגרפו התנועות הסוציאליסטיות. הרי אנחנו ישראלים עם "ראש פתוח" – אנחנו אחרים. אצלנו לא.

1542


סוציאליזם מתבטא בשליטת המדינה על אמצעי הייצור ותכנון מרכזי של כל תחומי החיים. לסוציאליסטים מפריעה כל דרגת חופש ברמת היחיד, ולכן כל דבר בחיינו צריך להיות "מוסדר". ואם זה עדיין לא "מוסדר", אז הענף מוגדר כ"פרוץ".

הסוציאליזם מסתדר טוב עם הכמיהה האנושית הפופולארית ל"סדר". כל אחד נתקל בחייו במצבים של "אי צדק", אפילו בתור בקופת חולים. התגובה הרגשית הטבעית היא כמיהה ל"אח גדול" שינחת כאן ועכשיו, ינפנף את הגברת שנדחפת בתור ו"יעשה סדר".

הקומוניזם הוא השתלשלות טבעית של הסוציאליזם, כאשר הוא מיושם ברצינות ובקפידה. הרי אף אזרח לא יסכים שילאימו רכוש שצבר בכישרונו במשך שנים רבות, והשלטון "יחלק מחדש את העושר". אף אזרח לא יסכים מרצונו החופשי שרכוש שקיבל בירושה "יחולק מחדש לצמצום הפערים בחברה". לכן, כדי ליישם את ה"שוויוניות" צריך להפעיל כוח. הפעלת מכבש הכוח על ידי השלטון גורמת להברחת הון מהמדינה, אחרי ההון בורחים אנשים. כדי למנוע את מנוסת המוכשרים צריך "רגולציה" קשוחה על מעבר כספים, סגירת גבולות המדינה, חובת דיווח של הבנקים וחלפני הכספים, פיקוח על סוכנויות נסיעות – ומעקב של המשטרה החשאית אחרי "אלמנטים שליליים" בחברה. יישום נכון ועקבי של סוציאליזם גורר בהכרח לקומוניזם.

אנחנו מביטים מרחוק, בפליאה, על המשטרים הריכוזיים האפלים של המאה ה-20. ברור לנו שמשהו השתבש "שם". אנחנו מתעלמים מהתמיכה העממית הרחבה שגרפו כל התנועות הסוציאליסטיות. הרי אנחנו, הישראלים, עם "ראש פתוח" – אצלנו זה אחרת, אנחנו אחרים.

טעות חמורה. עשו משאל קצר במקום העבודה שלכם: "מי בעד הלאמת הגז של יצחק תשובה וחלוקת הרווחים בין כולם?". שאלו את החבר'ה ביום שישי: "מי בעד הטלת מס גבוה על ירושות  ושימוש בכסף לצמצום פערים חברתיים?". "מי בעד איש חזק שיעשה סוף סוף סדר"?

עכשיו, החליפו את המילה "סוציאליסט" בתרגום הנכון שלה לעברית: "חברתי". כך נבין טוב יותר את תופעת סטאלין.

מוטי היינריך

עודכן לאחרונה ב שבת, 28 מאי 2016 07:31

פריטים קשורים