הדפס עמוד זה
שלישי, 13 אוקטובר 2015 16:39

סימני האטה מדאיגים

יש סימני האטה מדאיגים בכלכלה העולמית. הבנקים המרכזיים בעולם ניצלו כנראה את כל "התחמושת" שלהם ל"עידוד" הכלכלה מאז 2008.

יש סימני האטה מדאיגים בכלכלה העולמית. אחד החשובים בהם הוא צניחת מחירי הנפט. המחירים ירדו מכ- 110 דולר לחבית לפני קצת יותר משנה לכ- 45 דולר היום.

1576 3

 
הצניחה במחירי הנפט נובעת, מצד אחד, מהגידול בהפקה של נפט בארה"ב, הודות לשיטת הפראקינג. אבל, ללא ספק, היא נובעת גם מהחולשה או הירידה בביקוש לנפט – שנובעת מהאטה כלכלית (או האטה בצמיחה הכלכלית). וגם – מההערכה של הסוחרים שהחולשה בביקוש תימשך ואינה תופעה חולפת.
 
הירידה במחיר הנפט התרחשה כבר לפני יותר משנה, אבל יש  סימנים מדאיגים, יותר טריים. אחד מהם הוא הירידה בבורסות, במחירי המניות. למשל – הדאו-ג'ונס ירד מאז חודש יולי מרמה של כ- 18,000 ל- 16,000, ירידה של יותר מ- 11%. כמו כן, הייתה ירידה במחירי הסחורות –  .commodities – ירידה של כ 30% במשך השנה האחרונה. הירידה הזו משמעותה שיש פחות ביקוש לסחורות, וזה סימן להאטה בפעילות הכלכלית.
 

1576 1

אינדיקציה אחרת היא הירידה במסחר העולמי ארגון הסחר העולמי קיצץ את תחזית צמיחת הסחר ל 2.8% (לעומת צמיחה ממוצעת של 5.5% מאז 1995). הסחר העולמי לא חזר לרמה שהגיע אליה לפני המשבר של 2008. בשנה באחרונה הייתה ירידה של 5.5% בייצוא מסין, 3.5% בייצוא מארה"ב, וירידות יותר גדולות בייצוא מקוריאה וסינגפור. הירידה בייצוא העולמי ב- 6 החודשים האחרונים הייתה 11% (בהשוואה לשנה קודמת).
 

1576 2
 
עוד סימן הוא העלייה בייצוא חומרי גלם בסין. סין, שצמיחתה המהירה החלה בייצור מוצרי צריכה לייצוא למערב נזקקה בעבר ליבוא גדול של חומרי גלם. בעקבות זאת הם בנו מספר גדול של מפעלי פלדה, נחושת ובתי זיקוק. עכשיו, כשמפעלי התשתית האלה נכנסו לעבודה, והייצור של מוצרי צריכה קטן, יש להם פתאום עודף של חומרי גלם (פלדה, נחושת) ועודף של תזקיקי דלק שהם מנסים לייצא.

נתוני עסוקה בארה"ב ברבעון האחרון לא היו טובים – כמות המשרות החדשות נמוכה מהמצופה, וגם ההשתתפות בכוח העבודה ירדה. גם אצלנו, נתוני הצמיחה לרבעון האחרון היו נמוכים מאד (0.1%).
 
הבנקים המרכזיים עשו, ועושים ככול שביכולתם כדי לעודד את הצמיחה, אבל צמיחה – אין. הבנקים המרכזיים בכל העולם הורידו את הרביתי לאפס, ומדפיסים כסף ("הגדלה כמותית") בקצב מוגבר. למרות זאת יש סימני האטה, ולא ברור אם יש עוד משהו שהבנקים המרכזיים (הממשלתיים) יכולים לעשות מעבר למה שהם עושים כל הזמן, מאז 2008.
 
יעקב

עודכן לאחרונה ב שבת, 23 ינואר 2016 16:11

פריטים קשורים