הדפס עמוד זה
רביעי, 23 אפריל 2014 04:13

המרכז הבינתחומי - שוויוניות או קנאה?

בית ספר יוקרתי לא מוצא חן בעיני הסוציאליסטים הדוגלים בשוויוניות. לדידם, כולם צריכים להיות עניים במידה שווה, לסבול ממחסור בהשכלה גבוהה ולקבל שירותים (לא לקנות) ממוסדות ממשלתיים בזבזניים ומושחתים.

1460

לאחרונה התפרסמו 3 מאמרים על המרכז הבינתחומי בהרצליה. הראשון מתאר את המתרחש בו וקורא לו בלעג "הפקולטה למדעי הנטוורקינג". אין ספק שהשם והלעג מוצדקים. המרכז הבינתחומי הוא אוניברסיטה פרטית, אך למרבה הפלא – גם מלכ"ר, כלומר מוסד ללא כוונת רווח (על כך בהמשך). האוניברסיטה הוקמה ללא עזרה ממשלתית, היא גובה שכ"ל של כ- 38 אלף ש"ח לשנה, לעומת כ- 11 אלף באוניברסיטה ממשלתית (ת"א, חיפה ירושלים או ב"ש). היא מלמדת רק מקצועות מבוקשים, כלומר מקצועות פופולאריים או אופנתיים – משפטים, כלכלה, מדעי המדינה ויחסים בינלאומיים ומנהל עסקים. המקצוע המדעי (במקצת) היחידי שהם מלמדים הוא המקצוע המבוקש מדעי המחשב. אין שם השקעות גדולות במעבדות או בתחום המחקר, מלמדים מה שקל ללמד וללמוד – בעיקר "פקה-פקה" (דיבורים). הם מגייסים את מיטב המרצים במדינה, או לפחות את מיטב הסלבריטאים (לא תמיד אישיות מפורסמת הוא גם מרצה טוב). הם משלמים משכורות גבוהות לכוכבים שמלמדים שם. הם מתפארים בטיפול אישי בכל סטודנט.

שכר הלימוד מכסה, לדברי יו"ר המוסד, פרופ' רייכמן, 80% מההוצאות, השאר בא מתרומות. יש בו בניינים על שם שרי אריסון, סמי עופר וכדומה. סביבת הלימוד (הבניינים והכתות) היא מאד מודרנית, מלוקקת, ונוחה.
 
מטבע הדברים – הסטודנטים – מרביתם באים מבתים מבוססים, ויוצרים קשרים טובים באוניברסיטה עם בנים אחרים של אנשים מבוססים ומפורסמים, ועם העשירים עצמם. קשרים אלה הם מרכיב חשוב בקריירה העתידית, לא פחות מהידע והתואר. זה רק טבעי ותקין.
 
המרכז הבינתחומי הוא, לפי התרשמותי מהמאמרים, (לא מכיר את המוסד מקרוב), עסק מסחרי טיפוסי. מוכרים לאנשים (הסטודנטים עשירים והוריהם) מוצר מבוקש, עטוף באריזה מאד יוקרתית ומרשימה, ובאסטרטגיה שיווקית מבריקה. מוכרים לסטודנטים "הצלחה" – האפשרות להריח הצלחה, להתחכך בהצלחה, או – לפחות – להתחכך בעשירים, במשהו שמעיד על הצלחה. אז – איך זה שהוא מוסד "ללא מטרות רווח" אם הוא כל כך מסחרי? הרווח שהם מפיקים הן משכורות הגבוהות של המרצים והמנהלים והיוקרה. הם מתפקדים כמו קאונטרי-קלאב אקסקלוסיבי.
 
מאידך, מסביר פרופ' רייכמן – עלות סטודנט באונ' ת"א היא 62.7 אלף ש"ח, ובאונ' ירושליים - 85 אלף ש"ח. ההשכלה הגבוהה הממשלתית מקבלת כל שנה 9 מיליארד ש"ח מקופת המדינה. המדינה לא הצליחה לספק את הביקוש ללימודים גבוהים – ב- 1989 היו בארץ רק כ- 75 אלף סטודנטים, באונ' ממשלתיות – היחידות שהיו קיימות. היום יש כ- 300 אלף, שחלק גדול מהם לומדים במכללות הפרטיות. הבינתחומי היה החלוץ (לדברי רייכמן) בהקמת תשתית פרטית להשכלה גבוהה, ובהעברת החוקים או התקנות שמאפשרות זאת.
וכמובן – האוניברסיטאות הממשלתיות הפכו חממה לבזבוז כספי הציבור על ידי משכורות עתק ותנאים מפליגים לפרופסורים ולמנהלים שלהן – מוקד של שחיתות, על חשבון אחרים, כמו כל מוסד ממשלתי.
 
הסיפור הזה, של בית ספר יוקרתי, לאנשים מעושרים כמובן לא מוצא חן בעיני סוציאליסטים טובים הדוגלים בשוויוניות. לדידם, כולם צריכים להיות עניים באותה מידה, ולסבול ממחסור בהשכלה גבוהה. לדידם, רק הממשלה (שהיא האלוהים) היא מספיק טובה וטהורה כדי לתת השכלה לבנים (ובנות), וחלילה וחס שיזמים בלתי ממשלתיים יעזו לספק לבני העשירים סחורה שהבנים רוצים.
 
לדעתי המרכז הבינתחומי אינו עושה שום דבר לא טוב, ובטח ובטח לא שום דבר בלתי לגיטימי. הוא מספק מוצר לאנשים שקונים את המוצר ממיטב כספם, ומרצונם החופשי, אפילו בהתלהבות. הוא מספק השכלה גבוהה (וגם "נטוורקינג"), שאספקתה הייתה חסרה קודם. אין שום מקום לביקורת עליו או הרגשת אי נוחות עימו. הוא אינו עושה שום דבר רע. הוא יותר יעיל, פחות בזבזני ומושחת מהאוניברסיטאות הממשלתיות.
 
אני, אישית, אינני בטוח שהוא מספק השכלה יותר טובה – אבל ייתכן שכן. אינני יודע. עטיפה נוצצת מדי מעוררת בי חשש ליומרות שווא, אבל זו רק תחושת בטן, שייתכן שהיא לא נכונה. (אני גם לא כל כך מחזיק, אישית, מהמקצועות ה"מבוקשים" האלה). אבל כל הספקות האלה אינם משנים את העובדה שהמרכז הבינתחומי הוא מוסד מבורך, רצוי, וטוב, ומעל לכל - לא בזבזני ומושחת (על חשבון הציבור), כמו האוניברסיטאות הגדולות. פרופ' רייכמן מוצא לנחוץ להתפאר, ברוח התקופה, בתפקיד ה"חברתי" החשוב שהמרכז ממלא. היום חייבים לקרוא לכל דבר טוב בתואר "חברתי".  הוא "חברתי" כמו שאני צנצנת – אבל הוא מספק שרות מבוקש, ולכן הוא טוב.
 
שוויוניות זו אוטופיה. בני האדם אינם שווים, משום בחינה. יותר חשוב לשמור על החופש של בני אדם מאשר לנסות לכפות בכוח שוויוניות שלא יכולה להיות. טוב שיש מוסד כמו המרכז הבינתחומי, למרות שאני לא בטוח שהייתי רץ ללמוד שם. טוב שהוא קיים למען אלה שהוא משרת, למרות שרובם בני עשירים. גם לבני עשירים מגיע לחיות וליהנות בעולם, זה לא חטא להיות עשיר או בן של עשירים. אויה לה לחברה שאין בה עשירים.
 
יעקב

עודכן לאחרונה ב שישי, 22 אפריל 2016 08:17

פריטים קשורים