הדפס עמוד זה
רביעי, 11 יוני 2014 04:41

לא רק באיטליה: זנות וסמים יכללו גם בחישובי התמ"ג הבריטי

גם הבריטים אימצו בחום את הרעיון: מעתה "יצמח" התמ"ג הבריטי כתוצאה מהכללת זנות, יבוא-יצוא, יצור וצריכה של סמים בלתי חוקיים כמו קראק והרואין. אבל מי בכלל צריך את נתוני התמ"ג ואת שאר החשבונאות הלאומית?

בפוסט הקודם כתבנו על "הפטנט האיטלקי" להגדלת נתוני התוצר הלאומי באמצעות הכללת חלק מכלכלת הפשע בנתוני התוצר. מסתבר שגם הפוליטיקאים הבריטים אימצו בחום את הרעיון ואולי אפילו הקדימו במשהו את האיטלקים. עד היום נכללו בחישובי התוצר הבריטי רק הברחות טבק ואלכוהול. מעתה "יצמח" התוצר כתוצאה מהכללת זנות ויבוא, יצוא, יצור וצריכה של סמים בלתי חוקיים כמו קראק והרואין.

מהדיווח בדה-מרקר עולה כי "זנות ותעשיית הסמים הבלתי חוקיים כבר נכללים בהערכות התמ"ג באסטוניה, אוסטריה, סלובניה, פינלנד, שוודיה ונורווגיה". הכלכלן הראשי של לשכת הסטטיסטיקה הבריטית אומר כי "השיפורים האלה צפויים להתרחש בכל העולם". הוא בהחלט צודק: "הבאג הדמוקראטי" (הדרך לזכות באהדה פוליטית היא חלוקת מתנות ל"עם") יאלץ את כל הפוליטיקאים בעולם לאמץ את הרעיון – אפשר לדמיין את פניו הזורחים של שר האוצר יאיר לפיד (או השר שיבוא אחריו) מבשר במסיבת עיתונאים כי "התוצר של מדינת ישראל, שצמח חדות, מעיד על כלכלה נכונה ומדיניות נבונה של משרד האוצר".

קשה לממשלה להגדיל את התוצר "הלבן" (צריך לאמץ רפורמות מבניות של כלכלה חופשית), קל מאד "להגדיל" את התוצר של הכלכלה השחורה, כי הוא מבוסס על "הערכות". מעתה תתחיל תחרות בין מדינות על היקפה של הכלכלה השחורה במדינה – ככל שתינתן הערכה גבוהה יותר להיקף הפשע – יגדל התוצר!...

כדאי לצטט שתיים מהתגובות לכתבה בדה-מרקר: "שיוסיפו גם את האנרגיה שמושקעת בזיוף נתונים – זה יעיף את התמ"ג לשמיים"... קורא אחר שואל: "למה שלא יוסיפו שוחד וסחיטה באיומים לתמ"ג?"

כמעט מיותר לציין שהפעילות הכלכלית הריאלית במשק כלל לא מושפעת מההצגה. בעקבות שיפוץ נתוני התמ"ג לא נוסף למשק "הלבן" אף לא מוצר צריכה בודד, ולמשק "השחור" אפילו לא נוסף גרם בודד של קוקאין. אז מי בכלל צריך את נתוני התמ"ג?

מי בכלל צריך את נתוני התמ"ג?

בכלכלה חופשית אידיאלית – נתוני מקרו, כדוגמת התמ"ג, מיותרים. הם עשויים לעניין חוקרים באוניברסיטה – אבל אין להם חשיבות מעשית לאזרח.

אולי נתוני התמ"ג נחוצים כדי לגלות לנו אם בארצות אחרות רמת החיים גבוהה (או נמוכה) מאשר אצלנו? ספק אם מישהו היה מוכן לשלם מרצונו למימון איסוף ועיבוד המידע לצורך זה. אפשר להסתפק בסקירה השוואתית של יוקר החיים שעורכים מעת לעת עיתונים כלכליים, או שפשוט ניווכח בכך בטיול לחו"ל...

ואולי נתוני התוצר והצמיחה עוזרים לדרג את יכולתה של הממשלה לקחת הלוואות? לדעתנו, מימון הוצאות המדינה צריך להגיע ממיסים גלויים על האזרחים, ללא אפשרות לקחת הלוואות למימון גירעון בתקציב. הלוואות הם מס נדחה לעתיד. פצצת זמן בלתי מוסרית שמגלגלת את פירעון ההלוואה לקדנציה של פוליטיקאי אחר כלשהו, בעתיד, בעוד השלטון הנוכחי מסמם את ההמונים במצג שווא של שגשוג באמצעות לקיחת הלוואות.

אולי היכולת להעריך את שיעור הצמיחה (השיפור בתוצר) בשנה הבאה, מאפשרת לפוליטיקאים להעריך בכמה יוכלו להגדיל את תקציב המדינה בשנה הבאה? נכון, צמיחה מאפשרת גביית מס גבוהה יותר. הנתון מאפשר הערכת שיעורו של הגירעון בתקציב המדינה – ממנו יגזרו הצרכים של גיוס הלוואות חדשות.

להשקפתנו, המדינה צריכה להוציא כמה שפחות ולגבות מס מינימאלי ולא "למצות את יכולת גביית המס". אם זו ההשקפה המנחה – אז התמ"ג לא מעניין.

אומרים לנו שנתוני החשבונאות הלאומית מהווים בסיס לקביעת גובה הריבית במשק על ידי הבנק המרכזי. גם כאן אנחנו חולקים על ההתנהלות הקיימת. מדינה לא צריכה להתערב בקביעת גובה הריבית הטבעית שהשוק קובע – תוצאת שיווי המשקל בין הביקוש לאשראי לבין הרצון לחיסכון (שאמור להיות המקור להלוואות). מדינה לא צריכה להתערב בכלכלה באמצעות "מדיניות מוניטארית" – זו אחת הסיבות מדוע הבנק המרכזי הוא מוסד מיותר.

סטטיסטיקת ה"חשבונאות הלאומית" נחוצה בעיקר לקבלת החלטות שמנחות את מעורבות המדינה בכלכלה. אבל גם אמירה זו אינה מדויקת – האינטרסים הפוליטיים הצרים (אין אינטרסים פוליטיים אחרים...) היא שמכתיבה את המהלכים הפוליטיים שמעוותים את הכלכלה ולעזאזל החישובים וההערכות המוקדמות. אז מה אם הוחלט על "יעדי הגירעון" בתקציב המדינה? תמיד יכול שר האוצר ללחוץ על הגדלת "יעד הגרעון" כדי להצטייר כ"בחור טוב" לטווח הקצר.         

אז למי באמת חשובים נתוני התמ"ג?

מוטי היינריך

עודכן לאחרונה ב שבת, 28 מאי 2016 07:27

פריטים קשורים