הדפס עמוד זה
שבת, 13 ספטמבר 2014 07:52

"חלחול העושר" מול טענת "חלחול העוני"

"הוועדה למלחמה בעוני" רואה את העוני כאחת "ההשלכות של הפעילות הכלכלית". המציאות הפוכה: מצבו הטבעי של האדם הוא עוני וחוסר-כל. "הפעילות הכלכלית" היא שמקדמת את האדם ומרחיקה אותו מעוני.

בדברי ההקדמה לדו"ח "הוועדה למלחמה בעוני" קובע יו"ר הוועדה, אלי אלאלוף, כי "...באחריותם של קברניטי המדינה וראש הממשלה בראשם... בידיהם המפתח להכות במחלת העוני... ביכולתם להעניק תקווה למאות אלפים שחייהם נקלעו למצוקה". לחיזוק דבריו הוא מצטט מספר דברים (פרק ט"ו פסוק י"א):

"כִּי לֹא יֶחְדַּל אֶבְיוֹן מִקֶּרֶב הָאָרֶץ עַל כֵּן אָנֹכִי מְצַוְּךָ לֵאמֹר פָּתֹחַ תִּפְתַּח אֶת יָדְךָ לְאָחִיךָ לַעֲנִיֶּךָ וּלְאֶבְיֹנְךָ בְּאַרְצֶךָ."

אלאלוף שוגה בפרוש הפסוק. הפסוק פותח בקביעה כי אביונים תמיד יהיו (לֹא יֶחְדַּל אֶבְיוֹן מִקֶּרֶב הָאָרֶץ) – עוני הוא מצב שלא יחדל מהחברה, ועל כן מחויב היחיד ששפר עליו מצבו לתרום לעני. המצווה אינה גורסת שצריך להעביר מיסים למלך או לכוהנים והם אשר יבצעו את ה"חלוקה הצודקת" לאביונים.

נקודת המוצא של הוועדה, ושל יתר ה"חברתיים", הפוכה: את העוני אפשר ו"צריך למגר"; והדרך – להעביר מיסים לפוליטיקאים והם כבר ידעו מה לעשות עם הכסף... על פי המלצות הוועדה. 

הוועדה רואה את העוני כאחת "ההשלכות של הפעילות הכלכלית". המציאות הפוכה: מצבו הטבעי של האדם הוא עוני וחוסר-כל. כדי להיות עני וחסר-כל אין צורך להתאמץ, זה יקרה מאליו. "הפעילות הכלכלית" היא שמקדמת את האדם ומרחיקה אותו מעוני. "הפעילות הכלכלית" אינה הסיבה לעוני של חלק מהאוכלוסייה. 

1492 2

אנחנו חיים כבר כמעט 70 שנים תחת חסותה של מכונה ממשלתית אדירה שגובה מיסים כבדים מכל האוכלוסייה ומחלקת את הכסף מחדש "למי שמגיע". חלקו הגדול של תקציב המדינה הם "תשלומי העברה" – לוקחים בכוח כסף מאזרחים ומעבירים לאזרחים אחרים, ובדרך מצ'פרים את המנגנון האדיר של עובדי הציבור שעושים את מלאכת הקודש הסוציאליסטית.

"עניים" נהנים מבריאות חינם, חינוך חינם ומגוון קצבאות. עשרות אלפי עובדי ציבור ברמה הארצית ובשלטון המקומי משרתים את "העניים". איך ייתכן שאחרי השקעה של טריליוני שקלים במשך עשרות שנים הממשלות לא הצליחו "למגר את העוני"? אולי אי אפשר "למגר עוני"? אולי השיטה דפוקה ובכלל רק תורמת להרחבת העוני? אולי בכלל הגדרת העוני ו"חישובי העוני" גורמים למצג שווא של עוני מתרחב קבוע לאורך עשרות שנים?

המלצות הוועדה ידועות מראש. צריך "לעשות יותר" מכל דבר, ובעיקר – יותר כסף ויותר עובדי ציבור חדשים, מיליארדים רבים יותר. רק דבר אחד מומלץ בדוח הוועדה להקטין... לצמצם את הקריטריונים לזכאות לקבל כסף... לא להכביד על הזכאים... בשביל זה צריך הצגה של וועדה? תמורת תשלום נאה, רק חלק קטן מעלות הוועדה – רבים מקוראי אתר זה יכולים, בכוחותיהם הדלים, לכתוב דוח כזה תוך שבועיים... רק "תשתיות" הוועדה למלחמה בעוני עלו חצי מיליון שקל...

עוני לא "נוצר" – רק עושר נוצר 

עניים הם אלה שבתחתית פירמידת הרווחה. כדי להיחלץ מהמקום ממנו קשה לרדת נמוך יותר, צריך ליצור עושר (במובן של wealth). עושר יוצרים רק בדרך אחת – עושים דבר מה שמביא תועלת לזולת והוא מוכן לשלם עבור תועלת זו. שיבוש מערכת יצירת העושר, משבש את יצירת השפע, ויותר אנשים נשארים במצב של "עוני".

עוני אינו "מחלה" (כדברי אלי אלאלוף) שתוקפת אנשים ואז "נוצר עוני"; הממשלה נותנת תרופה נכונה וכך מבריאים מעוני. צעירים רבים מתחילים את הקריירה העצמאית כ"עניים". הם מתגוררים לרוב בדירה שכורה עם שותפים, חיים בצמצום ורוב משכורתם מיועדת להוצאות הדירה. איחור בקבלת המשכורת לא מאפשר במקרים רבים לשלם שכר דירה במועד. "חיים על הקצה". עם הזמן וההתמחות בעבודה הם נחלצים ממצב זה.

חלוקת כסף ממשלתי לא מחלצת אנשים מעוני, הם נשארים עניים; תמיד "יחסרו עוד מיליארד שקלים" כדי לעזור להם. המתוחכמים מביניהם נחלצים מעוני אבל נשארים בטבלאות סטטיסטיקת העוני כדי להמשיך וליהנות מתקציבי "המלחמה בעוני".

ככל שהכלכלה נשלטת יותר על ידי הממסד המדינתי – קשה יותר להיחלץ מעוני. כמעט כל חוק ורגולציה חדשים, מתווספים על החוקים המיותרים הקיימים, ומייקרים את החיים. כך מתבססים מעמדות מועדפים ומתבצרות קבוצות אינטרס שהכנסתן מובטחת על חשבון היתר, גדל מספר מקומות העבודה שקשה להתקבל לעבודה שם. חוקי עבודה שלא מאפשרים לפטר עובדים – מונעים מעניים להתחרות על מקומות עבודה שאינם מתפנים. העלות והקושי להיחלץ מעוני מזנקים.

"השכבות המוחלשות"

ראייה שגויה של המציאות יצרה את המונח החדש "השכבות המוחלשות". מהמונח הסביל משתמע שיש מישהו ש"מחליש" בפעולותיו קבוצה בציבור – לכן היא "מוחלשת". מונח ממזרי זה מסתיר בחובו האשמה: מיהו אותו "מחליש" נבזי? חייב להימצא מישהו כזה, הרי מישהו "מחליש" את "השכבות המוחלשות".

יתר על כן, אם "העניים" הם "שכבה מוחלשת", משתמע מכך שלפני ש"הוחלשו" – מצבם היה שפיר. "החברתיים" מאוהבים בביטוי החדש שאומץ בתקשורת (כי הוא נשמע תקין פוליטית). הביטוי חביב על "החברתיים" כי באמצעותו ניתן להצביע על האשמים בהחלשת "השכבות המוחלשות": העשירים והממשלה. אז הוועדה למלחמה בעוני תיקח עוד יותר מהעשירים, באמצעות הממשלה, תיתן לעניים והעוני ימוגר לעד.

העוני הסטטיסטי

כתבנו בעבר (כאן   וכאן) על אי הסבירות בנתוני העוני הרשמיים. אם "קו העוני" מוגדר כך שבערך רבע מהאוכלוסייה הם בתחתית פירמידת ההכנסות, מתחת לאותו "קו עוני" – אז גם אם המלאך גבריאל יחלק לכל ישראלי אלף דולר לחודש – תמיד יהיה רבע מהאוכלוסייה מתחת ל"קו העוני" החדש שייווצר. כמו הקריאה המפורסמת בכל טיול בית ספר: "למה האחרונים תמיד בסוף"?

חלחול העושר

עושר חדש נוצר, כמעט תמיד, אך ורק על ידי יזמים. על ידי עסקים חדשים וכאלה שמתרחבים. לפעילות ממשלתית אין חלק בכך – ממשלה יכולה רק להחרים עושר מאזרחים מצליחים. קביעה זו לא תנעם באוזני ה"חברתיים", שטוענים שהעשירים מתעשרים על גב העובדים. גם ועדי עובדים יסלדו מקביעה זו, שהרי בכל שביתה עולה הטענה שבעל העסק התעשר "בזכות עבודתם המסורה של עובדיו".

נכון, לגורמים רבים יש חלק בתהליך יצירת העושר – אבל החוליה הקריטית היא היזם שמחבר את כל הגורמים ומסכן את כספו.

"תיאוריית חלחול עושר" גורסת שהעושר שנצבר בידי אנשי עסקים ויזמים מחלחל אל יתר שכבות האוכלוסייה דרך השקעות חדשות שיוצרות מקומות עבודה חדשים באופן שכל "הכלכלה" נשכרת.        

הראיה הפשטנית חוטאת למציאות בכך שהיא מתעלמת מסדר הדברים: העושר מחלחל למטה הרבה לפני שהיזם התעשר. כאשר מיזם חדש קם – קודם לכל משלמים לעובדים, למתכנתים, לפועלים, לסבלים, ליועצים ולרבים אחרים. רק אם המיזם מצליח ומרוויח – גם בעלי המניות רואים רווח. ההתעשרות מתחילה רק בסוף התהליך ואילו חלחול העושר – כבר בתחילת התהליך.

"לֹא יֶחְדַּל אֶבְיוֹן מִקֶּרֶב הָאָרֶץ" – עניים תמיד היו ותמיד יהיו. השאלה היא רק מה הסיכוי של היחיד להיחלץ מעוני. המלצות "הוועדה למלחמה בעוני" רק יגבירו את העוני, בייחוד אם כל המיליארדים הנדרשים "יושקעו" על ידי הממשלה על פי ההמלצות.

מוטי היינריך1492 1
לוחמת העוני היפה ביותר – ח"כ אורלי לוי                                                                צילום עידו לביא, "את"

עודכן לאחרונה ב שבת, 28 מאי 2016 07:20

פריטים קשורים