הדפס עמוד זה
שני, 22 דצמבר 2014 16:05

בתור לעבודה בישראל

פועלים ערבים, עם רישיונות עבודה בישראל, מבזבזים למעלה משליש יום עבודה בעמידה בתור משפיל. אפשר אחרת.

"מבט" של הערוץ הראשון שידר כתבה (16.12.14) על תור הכניסה לעבודה בישראל בנקודת בידוק בירושלים. אלפי ערבים מיהודה ושומרון מצוידים באישורי עבודה בישראל קמים בשעה 2 לפנות בוקר, נוסעים לנקודת הבידוק, עומדים שעות רבות בתור לא-אנושי ומסיימים את תהליך "הבידוק" בערך ב-07:30. הביטוי "עומדים בתור" אינו משקף את המציאות המשפילה. ראו תמונות שצולמו ממסך הטלוויזיה. הערבים שמטפסים על הגדרות לא נדחפים כדי לעקוף את התור, אלא נמלטים מהדוחק הבלתי אנושי ב"תעלה" למטה. 

1514 3התעלה
 


1514 4
הדוחק


1514 2הפתח לעבודה
 

התור, שקשה לכנותו "תור", הוא התעללות גסה באנשים; השפלה, עוול, ואיוולת מכל נקודת מבט אפשרית – אנושית, כלכלית, מדינית.

ללא קשר לעמדה המדינית של הגולש, שמאל או ימין, יהודים וערבים ימשיכו לחיות זה לצד זה באותו חבל ארץ. הנימוק השגור של השמאל ה"מתקדם" ו"ההומאני" – "אנחנו פה והם שם"  – לקוח מעולם הפנטזיה. מה שיהיה בעתיד הנראה לעין זה ש"אנחנו והם" גם פה וגם שם. גבולות שיציירו אומות העולם, או פוליטיקאים מקומיים, יתנפצו אל סלעי המציאות המזרח תיכונית. פועלים ערבים ימשיכו להיכנס לישראל מעזה ומיהודה ושומרון, ואולי גם ממדינות ערב אחרות למשך שנים רבות מאד. יהיו תקופות של עליות וירידות, סגר מלא, סגר חלקי או מכסות רישיונות עבודה – המציאות של פער כלכלי עמוק בינינו לבין השכנים הערבים היא שתקבע את היקף העובדים שיחלחל אלינו – לא גדר, לא חומה, ולא החלטות פוליטיות.

אם אי פעם יהיה כאן שלום, הוא לא יושג על ידי הסכמים רשמיים – אלא רק כתוצאה מדעיכה איטית של הסכסוך. איטית ומאד ממושכת. התנהגות נבזית והשפלה של ערבים לא מקדמים את השלום הרחוק. מחסומים מיותרים ולא-יעילים שרובם לא תורמים אפילו מילימטר של ביטחון – רק מטרטרים ומקשים על חיי היום יום של הערבים. מסע של ארבע שעות בדרך לעבודה מעלה, בצדק, את רף השנאה. גם אתם תשנאו את נתניהו, את לבני או את לפיד – כאשר תעמדו בתור של מאות אנשים, לדרכון או לתעודת זהות, במשרד הפנים בתל אביב.

הפועלים נחוצים למשק הישראלי לעבודות שמסיבות שונות לא מתאימות לישראלים. בזבוז של 4 שעות עבודה מועילה מידי יום מייקר לנו את עלות העבודה. פריון העבודה של השוטרים שמועסקים בבידוק בטחוני ושל הפקידים מנפיקי רישיונות העבודה נמוך מכפי שיכול היה להיות. תמורת אותו בידוק ותמורת אותה העבודה המושקעת ב"ייצור" רישיון עבודה – יכולנו לקבל הרבה יותר שעות עבודה של פועלים. לנו זה עולה יותר.

לאיוולת יש גם מחיר תדמיתי ומדיני שלילי – והפעם מוצדק לגמרי.

אין כלל בעיה טכנית וארגונית לבנות מעבר מהיר ויעיל שהשהיה בו נמשכת עשר דקות. אין בעיה טכנית להכריח כל שוטר או חייל במחסום להתייחס לכל גבר ערבי כ"אדוני" ולכל ערביה כ"גברת". לא "הכיבוש משחית", אלא ממשלה באשר היא "משחיתה".

 

1514 1תור לחנות מוצרי צריכה בסיסיים ברוסיה הקומוניסטית
 

"אין בעיה לבנות מעבר יעיל"? יש בעיה. הצרה היא שאנחנו דנים בשרות ממשלתי שנעדר כל תמריץ חיובי. ככה זה בדרך כלל כשממשלה נותנת "שירותים". על משרד הפנים כבר דיברנו? ומה עם הסחבת בבתי המשפט? בהוצאה לפועל? התור בטאבו? ונתיב הייסורים לקבלת היתר בנייה? שירותים אלה ניתנים לישראלים שמוחים, מתלוננים, כותבים ודנים עליהם בתקשורת. אז מה אפשר לצפות משירות ממשלתי שניתן לערבים שאפילו אינם ישראלים?

בעשורים האחרונים חל שיפור הדרגתי ניכר בשירות הממשלתי לאזרח בישראל. השיפור ניכר בכל רבדי השירות הציבורי – ממשלתי, עירוני, ביטוח לאומי ועוד. אין ספק שהשכלולים הטכנולוגים תרמו גם הם לכך. תמונות תור דומות היו חזיון שכיח למדי בישראל שלפני 40 שנה: מידי בוקר במשרד הרישוי בחולון, במשרד הפנים בבניין שלום בתל אביב, או במשרדי הטאבו ביפו...

מדינה מתקשה לנהל מערכות מורכבות כמו חינוך ובריאות, ולפעמים אפילו מערכות פשוטות כמו את התור לעבודה בירושלים. לכן אנחנו מצדדים בצמצום פעילות ממשלתית – כמה שפחות יותר טוב. אם יש הכרח בשירות ממשלתי, אז עדיף לספק אותו באמצעות מיקור חוץ של חברה פרטית. זו אינה "הפרטה", כפי שטוען "השמאל ההומאני". לצערנו, זה עדיין יהיה שירות ממשלתי – אך הוא יתבצע באמצעות חברה חיצונית.

לחברה חיצונית אפשר להכתיב בהסכם ההתקשרות מדדי ביצוע, איכות עבודה ושעות עבודה לא שגרתיות. יש אל מי לבוא בטענות ואפשר גם להחליף חברה שלא מספקת תוצאות משביעות רצון. נסו להכתיב לעובדי מדינה נורמות עבודה חדשות, או אפילו רק מעבר למשרדים חדשים... פקידי מדינה במשרדי ממשלה, במשטרה או בצבא חסינים כמעט לחלוטין מפיטורים ואפילו מביקורת עד לפנסיה.

מוטי היינריך

עודכן לאחרונה ב רביעי, 18 מאי 2016 04:48

פריטים קשורים