הדפס עמוד זה
שלישי, 21 יוני 2016 04:24

זכות היסוד לקייטנה בקיץ לילדים

"מרד הקייטנות" פרץ מגבעתיים בסיסמה "הורים אינם ארנקים". כוונתם: שמישהו אחר ישלם. צריך לכפות על השכנים ממול לשלם עבור הקייטנה של הילדים שלנו. 

1638

 

כי מגבעתיים תצא מחאת הקייטנות ודבר המחוקק מירושלים. 

את הידיעה על פרוץ "מרד הקייטנות" בגבעתיים קיבלתי בהודעת ווטס-אפ הישר מהחזית. ידיד שצילם את התמונה, דיווח מהשטח על כתריסר מהורי גבעתיים, אנשים קשי יום, אשר מוחים בתוקף על מחירי הבייביסיטינג לקיץ – הקייטנה. עם שוך המחאה נכנסו ההורים לג'יפים 4 על 4 ושבו לביתם בשלום. המחאה והזעם התפשטו לערים אחרות. כתבי "ידיעות אחרונות" דיווחו על הפגנות מקומיות בערים אחרות ו"קבוצות זועמות ברשת". "המדינה חייבת לקחת אחריות" הצהיר ח"כ דודי אמסלם (ליכוד) והוסיף כי בכוונתו לקדם חקיקה. 

ח"כ אמסלם שכח, או לא זכר, שהכוחות החברתיים מהשמאל הקדימו אותו ואת עמיתיו החברתיים מהימין והגישו כבר ב-2013 הצעת חוק לסבסוד קייטנות להורים בפריפריה. מה שיחייב את אמסלם לעלות בקודש ולהרחיב את הסבסוד גם לערים מוכות גורל אחרות כמו גבעתיים.

קייטנת קיץ נמשכת בדרך כלל כ-3 שבועות (מתוך חופשת קיץ של כ-8 שבועות). מחירן של  הקייטנות העירוניות נע בין 1,000 ל- 2,300 שקלים. מחיר הקייטנה העירונית משתנה מעיר לעיר –  כנראה, בעיקר לפי רמת הסבסוד של העירייה. יש גם קייטנות פרטיות ברמות מחיר שונות.

הארנק של השכנים

"הורים אינם ארנקים" אומרים הורי גבעתיים. כוונתם: שמישהו אחר ישלם עבור הבייבי-סיטר של הילדים שלנו. "מישהו אחר" בשפת החברתיים הם "העשירים" ו"הטייקונים" – אלה ש"יש להם" – לא "אנחנו". מעשית, הסבסוד מתבצע מתוך "מאגר" כספי המיסים, תוספת סבסוד לקייטנות תעלה את מחיר המילקי והקוטג' בעוד אגורה.

הורי גבעתיים צודקים – מגיע להם. הם "צודקים" כמו נתבי נמל אשדוד ששכרם עלה ל-77,000 שקל לחודש, כמו שלגמלאי בנק ישראל מגיעה פנסיה ממוצעת של 40,000 שקל לחודש, וכמו המצילים על שפת הים ששובתים מזה כ-20 שנים. לסבסד דירה לזוג צעיר מותר? אז מה רע בסבסוד קייטנה לזוג צעיר אחר?

רע. כי המערבולת לא יכולה להיעצר מאליה. דרכה להתרחב ולגרור איתה את הכלכלה אל תהומות וונצואלה או יוון. אין סוף ל"מגיע לנו". גם כאשר מדינה עם עתודות הנפט הגבוהות בעולם, כמו וונצואלה קורסת, אף אחד לא מייחס את הקריסה לסיבה הנכונה. עבורם זה משבר ש"קרה" ורק צריך להחליף את הנשיא. סתם "ניהול כושל של הכלכלה" (לפי "וואלה") – אף אחד לא מעלה בדעתו שכלל אין צורך "לנהל את הכלכלה" והמשבר בוונצואלה נובע מעצם "ניהול הכלכלה".      

הבעיה קודם כל מוסרית. במדינה בה חופש הפרט הוא הערך העליון (ולא הזכויות "החברתיות") אין לאף אחד זכות לחיות על חשבון אחרים. "מגיע לכם" מה שאתם מרוויחים ביושר – כל מה שהאחר מוכן לשלם לכם מרצונו החופשי עבור שירותיכם או עבור המוצרים שאתם מוכרים לו. אין לכם כל זכות לכפות על אחרים לשלם עבור "הצרכים" שלכם. 

במדינה מוסרית עובדי נמל אשדוד לא רשאים לסחוט משכורת בכפייה מהמעסיק, וגמלאי בנק ישראל לא יכולים לכפות על תושבי ישראל לשלם להם פנסיה מטורפת שלא חסכו עבורה פרוטה. במדינה מוסרית נמל אשדוד הוא עסק פרטי שרשאי לשכור ולפטר עובדים כרצונו; בנק ישראל... ספק גדול אם צריך בכלל את בנק ישראל; ואת המצילים על שפת הים מותר לפטר כבר אחרי היום הראשון של השביתה... לפני 20 שנים. במדינה מוסרית הורי גבעתיים לא היו מעלים בדעתם להוציא בכוח כסף מהארנק של השכנים עבור הקייטנה של ילדיהם.

מוטי היינריך

 

עדכון אחרון

"ניצחון ההורים" חוגגת התקשורת הבוקר. "מחאת ההורים" הצליחה והורים ב"פריפריה" יזכו לסבסוד עד 80% מעלות הקייטנה. כמובן שכל שטות מכונה "מתווה" וכל הוצאה תקציבית פשוטה מכונה "רפורמה". שר הפנים אריה דרעי הציג אמש את "הרפורמה בקייטנות ובגנים", ואם ירצה השם נחיל אותה על כל "ילדי ישראל". 

"הבאג הדמוקרטי" תמיד מנצח. פוליטיקאי לעולם יפעל לכיוון של חלוקת "מתנות חינם" על חשבון כלל משלמי המיסים. זו הדרך לשימור כוחו הפוליטי. זה לא תמיד מצליח – יש לו מתחרים בחלוקת המתנות. מנגד, שום פוליטיקאי לא יסתכן בניסיון סרק לבטל "הישג חברתי". הסוף – וונצואלה.  

 

עודכן לאחרונה ב שלישי, 21 יוני 2016 04:47

פריטים קשורים