הדפס עמוד זה
שבת, 21 ינואר 2017 18:58

ראשי ממשלה חכמים?

האם "אין מנוס מכתב אישום נגד נתניהו"?

"אין מנוס מכתב אישום נגד נתניהו" – מאמר מערכת בעיתון "הארץ"

הבעיה בתצהיר אליו מתייחס מאמר המערכת ב"הארץ" היא בעיה משנית. מאד משנית. נתניהו לא חתום עליו והוא לא שקרי במובן המלא של המלה. קצת פתלתלות מלים ואפשר לצאת מהברו'ך. 

הבעיה המרכזית איננה ביכולת של בנימין נתניהו להשפיע על המהלכים העסקיים של שלדון אדלסון. סביר מאד להניח ששלדון איננו מונח בכיס של נתניהו, הוא אינו מחויב לאינטרסים של ראש הממשלה והוא יכול להחליט להוציא מוסף לשבת גם על אפו וחמתו של נתניהו. עורכי דינו של נתניהו, אם יהיה משפט כזה, ימצאו כמה דוגמאות בהן העיתון לא קיים את דברו של ראש הממשלה. אבל זו הנקודה המשנית.

הנקודה המרכזית היא שנתניהו, האיש שבלם את חוק "ישראל היום" והוציא את מדינת ישראל לבחירות מוקדמות בשבילו (!) מוכן לסכם עם נוני מוזס אודות העברת החוק בכנסת תמורת סיקור אוהד ותמורת שילוב עיתונאים אוהדי נתניהו במערכת "ידיעות אחרונות". כעת זה לא חשד להשפעה של ראש הממשלה על בעל הון, אדלסון, כיצד לנהוג בעתונו. כעת מדובר במעשה שלטוני מובהק, חקיקה בכנסת!

ראש הממשלה עמד בעבר כחומה בצורה מול חוק החינמונים. הוא ורק הוא. אילו נתניהו היה אומר שלא אכפת לו שהחוק יעבור הוא היה מקבל את רוב קולות האופוזיציה (למעט זהבה גלאון) יחד עם חלק משמעותי מקולות הקואליציה ("יש עתיד" ו"התנועה") ועובר ברוב גדול. כעת הוברר שנתניהו ניהל משא ומתן לביצועה, או אי ביצועה, של פעולה חקיקתית תמורת אותם "פינוקים"; וזאת כדי ש"הוא יהיה ראש ממשלה כמה זמן שירצה".

אם הדברים שפורסמו נכונים, הרי ששעון הזמן של נתניהו מתקתק. עד פסח יהיה לנו ראש ממשלה אחר. אולי אפילו עד פורים. הוא לא צריך להיות מורשע. זה עוד רחוק מאד. די בהגשת כתב אישום והוא יתפטר. הוא לא יחכה לבג"צ שישחרר את אחיזתו מקרנות המזבח בלשכתו. כתב אישום כזה יוביל להרשעה בטוחה. מנדלבליט לא ילך על הרשעה לא בטוחה. גם מנדלבליט יודע שעורך דין צמרת יכול להוציא את נתניהו נקי אם כתב האישום יכלול רק תמורה של אי הוצאת השבועון. זה לא שוחד, כי העיתון איננו ממשלתי, אלא חשד לתכנון הסדר מונופוליסטי כובל, משהו כמו ש"מאפיית אנג'ל" לא תוציא חלות מתוקות ביום ששי, בשל תאום מוקדם עם "ברמן". אבל שום עורך דין לא יוכל להוציא אותו נקי מעסקת פינוקים ב"ידיעות אחרונות" תמורת חוק. כשנשמע את הקלטת נוכל לדעת האם נתניהו אכן אמר בקולו-הוא שהוא מוכן לחוקק את חוק האנטי-חינמונים, או שנוני מוזס הציע ונתניהו "רק" הקשיב. הבדל של שמיים וארץ. הבדל שבין איגרא רמא לבירא עמיקתא. לא מבחינה ציבורית, או אתית, אלא מבחינה משפטית טהורה!

כעת תחשבו על כך שהקלטת השיחות הזו בוצעה בהנחייתו של ראש הממשלה ונמצאה באקראי בחיפוש במשרדו של ארי הרו. כמו מעטפות הויניל של אולמרט שנתגלו באקראי בכספת של אורי מסר.

אוי, ראשי ממשלה. אתם חכמים כל כך. אתם טיפשים כל כך.

 

דן לב פועם

 

עודכן לאחרונה ב שבת, 21 ינואר 2017 19:13

פריטים קשורים