הדפס עמוד זה
חמישי, 25 מאי 2017 03:35

מחסור בקרקעות, אגדה אורבנית (*)

בכירי הכלכלנים ואישי ציבור, מדקלמים, מצטטים וחוזרים על השטות: "מחסור בקרקעות למגורים". 


בס"ד

נושא הדיור מעסיק רבות את עמישראל היושב בציון, ואת שר האוצר, והתקשורת, ואפילו את 'קו ישר'.

ראוי, איפוא, להוסיף לדיון גם את דעתם של בכירי הכלכלנים במדינה, לאחד ההיבטים היותר חשובים ...

מדוח בנק ישראל 2014 - הפרק שכותרתו: זמינות הקרקע (עמ' 176):

" איזורי הביקוש העיקריים – המרכז, תל אביב וירושלים – מאכלסים כמעט 60% ממשקי הבית אך שטחם מקיף רק 13.5% משטח המדינה, ולכן אין בהם הרבה קרקע זמינה."

טענה דומה לגבי המחסור בקרקעות בתל אביב, השמיע הכלכלן הראשי לשעבר במשרד האוצר, בהרצאתו בכנס החירות האחרון.

וזה ברור. ללא קרקע אי אפשר לבנות, ואם קיים מחסור חריף בקרקע זמינה בתל אביב, ברור שמחירי הדירות בתל אביב ימריאו. כן. זה ברור.

מה, לא ?!

אז ככה, כל ילדה וילד בגן בונים בקוביות. ובבית הספר, בערך בכיתה ד' עוזבים את לימודי המישור ומתחילים ללמוד על המרחב. כעת לומדים שבנוסף לאורך ורוחב, קיים גם גובה. ולכן, ילדים מגיל 9-10 מסוגלים להבין שאין משמעות ל"שטח" זמין לבניה, היות ולכל בניין ניתן להוסיף עוד קומות לגובה.

בתל אביב, רוב הבניינים לא עולים על 3-4 קומות. מיעוט קטנטן מתנשא לגבהים של עשרות קומות. ישנן כ- 202,000 דירות מגורים המחוייבות בארנונה (תקציב עירית תל אביב, 2017, עמ' 18) שהם בין 20 אלף לבין 24 אלף בניינים. מכאן שכל קומה נוספת, בממוצע, בכל בנייני תל אביב, תוסיף לפחות 50,000 דירות מגורים חדשות, חרף המחסור "בקרקע זמינה".

מה, וכלכלני בנק ישראל לא יודעים זאת? והכלכלן הראשי לשעבר באוצר לא יודע זאת? ועירית תל אביב, גם היא לא יודעת זאת?

אז נתחיל מעירית תל אביב – היא יודעת זאת היטב. בהחלט יודעת. למשל, במסגרת תכנית הפינוי-בינוי ברח' לה גוורדיה ביד אליהו, יהרסו 5 בניינים הכוללים 130 דירות, ויוחלפו בבניינים חדישים וגבוהים הכוללים 450 דירות. תוספת דירות של כ-250% !

ומה עם בכירי הכלכלנים בבנק ישראל ובאוצר? באמת תמוה. אולי צריך להפנותם לעצה העתיקה של קונפוציוס (?): תמונה אחת שווה 1,000 מילים. אז הנה ...

 

2380

 

על פי דוח בנק ישראל, שטח אזורי הביקוש בישראל הוא כ-3,000 קמ"ר (13.5% מתוך כ- 22,000 קמ"ר). שטח האי הונג קונג עומד על כ-80 קמ"ר, ואוכלוסייתו = כ-1.3 מיליון נפש. שטח מנהטן = כ-59 קמ"ר, ואוכלוסיתו = כ-1.6 מיליון נפש.

נכון שירושלים היא הכי מיוחדת בעולם, ותל אביב היא עיר ללא הפסקה (ואולי זו דווקא בני-ברק), אבל עדיין הונג-קונג ומנהטן אינן המקומות הכי גרועים בעולם. שטחן הוא אחוזים בודדים משטח "אזורי הביקוש" בישראל, ואוכלוסיתן צפופה פי כמה וכמה.

אז האמנם אין קרקע זמינה, או שזו רק אגדה אורבנית?

לוי.

ויקיפדיה: "אגדה אוּרבנית ... היא סוג של אגדה ... שייחודה בהעברתה מפה לאוזן בטענה שמדובר בסיפור אמיתי ... שהוא לרוב מופרך מיסודו."

עודכן לאחרונה ב חמישי, 25 מאי 2017 04:09

פריטים קשורים