הדפס עמוד זה
רביעי, 21 יוני 2017 05:13

טראמפ מקצץ בחינוך

דונאלד טראמפ מציע קיצוץ במערכת החינוך הפדראלית. רוב הציבור מאמין שהממשלה צריכה לחנך את העם וככל שתקציב החינוך הממשלתי יגדל – העם יהיה יותר "מחונך". 

כבר כתבנו על הצעת התקציב המהפכנית של הנשיא טראמפ שכוללת קיצוץ עמוק בתקציב האזרחי (והגדלת התקציב הצבאי), וכן ביטול 66 תכניות ממשלתיות.

הנה פרטים על ההצעה לקיצוץ בתקציב הפדראלי של משרד החינוך: טראמפ מציע לקצץ את תקציב החינוך מ-68.3 ל-59.1 מיליארד דולר, קיצוץ של 13.5%. הקיצוץ יתבצע בסדרה ארוכה של תכניות ממשלתיות שהוכח, בבדיקה אחר בדיקה, שהן אינן יעילות ואינן תורמות כלום לחינוך או לילדים.

מבקרי טראמפ נזעקים בקול זעקה גדול: "לקצץ בחינוך? השתגעתם?"; "מכה קשה למערכת החינוך הציבורית"; "מכה לחלום האמריקאי".

 

2387

מקור התמונה

אצל מרבית האנשים יש תגובה אינסטינקטיבית: חינוך זה טוב, חינוך זה קדוש, כמה שיותר חינוך – יותר טוב. החינוך יפתור לנו את כל בעיות החברה. הממשלה צריכה לחנך את העם, וכמה שהממשלה מחנכת יותר (כלומר מוציאה יותר כסף) – יותר טוב. צריך לשים את החינוך בראש סדרי העדיפויות. כמה שיותר כסף למשרד החינוך – כך המדינה יותר נאורה, כי הכסף של המדינה עושה רק טוב, ורק מחנך את העם הנבער.

רוב האנשים אינם מומחים בענייני חינוך. הם לא יודעים כיצד מחנכים, ועל מה מוציאים בדיוק את הכסף (על איזה תכניות חינוך) ואיך זה עובד ומה זה עושה. הם גם לא רוצים לשמוע על זה. אל תבלבלו אותם עם פרטים או עם עובדות. חינוך זה טוב. נקודה. לא ניתן להתווכח על זה.

התכניות שטראמפ (כלומר הצוות שלו) מציע לקצץ – צריך וראוי לקצץ (לדוגמה: תכנית לחוגי העשרה לילדים עניים בשעות שאחרי בית הספר). מחקר אחרי מחקר של גורמים מומחים לחינוך, שבדקו את תוצאות תכניות אלה, הוכיחו שאין להן שום השפעה חיובית. הילדים שהשתתפו בתכניות לא הראו שום שיפור בתוצאות לעומת ילדים שלא השתתפו. זהו בזבוז כסף לריק. ובכל זאת, התקציבים לתכניות אלה (שחלקן הונהגו על ידי הנשיא בוש) הלכו וגדלו עם השנים. אנשים מאמינים אמונה אידיאולוגית שחינוך זה טוב. זאת אקסיומה שלא דורשת בדיקה והוכחה. מי שפוגע בחינוך (כלומר בכסף הממשלתי לחינוך) הוא פושע.

טוב שיש בבית הלבן אדם שאינו שבוי בידי האידיאולוגיה הכוזבת שכל מה שהממשלה עושה הוא בהכרח לטובה, כי הממשלה היא האלוהים, וכמה שיותר ממשלה (כלומר יותר כסף לממשלה) כך יותר טוב. טוב שיש מישהו שטורח לבדוק מה התועלת הממשית, ומה ההישגים הממשיים וכמה זה עולה, גם בתחום החינוך. טוב שיש בבית הלבן מישהו שאינו שבוי בידי האידאולוגיה ה"ליברלית" (הסוציאליסטית) השולטת.

בכלל – כל האידיאולוגיה ה"חינוכית" היא אבסורדית. זו אידאולוגיה שדוגלת שאת כל הבעיות, הצרות והתקלות ניתן לתקן על ידי חינוך. שהכול "חניך", ש"נחנך את העם מחדש" והכול יסתדר. כל המהפכנים והפרוגרסיביים למיניהם תמיד שואפים לחנך את העם מחדש, גם בכוח, אם צריך. ומי שלא מתחנך – אוי ואבוי לו, יש לנו מחנות "חינוך מחדש" בשבילו. כי הממשלה היא האלוהים, אין דבר שאינה יכולה לעשות, והיא שתחנך את העם למצוות ומעשים טובים.

תתפקחו מאשליות טוטאליטריות אלה. בן האדם הוא מה שהוא. אולי אפשר לשפר אותו ואולי לא, זה לא ידוע. הכי חשוב – להניח לאנשים לנפשם, ולא להכות בהם עם חינוך בפקודה מלמעלה. שיתחנך כל אחד כמיטב יכולתו ורצונו, בלי כפיה ממשלתית. ושהממשלה לא תתעסק בחינוך... המדינה אינה האלוקים. תפקיד חינוך הילדים מוטל על ההורים, ואם התוצאה אינה מושלמת (לטעמם של מאמיני האוטופיות) זה בגלל שהאדם לא מושלם. תפסיקו לנסות להפוך את האדם, באמצעות כפייה מלמעלה, לייצור מושלם שאתם חולמים עליו, למשהו בלתי אפשרי. תקבלו את האדם כפי שהוא – רחוק ממושלם...

יעקב

עודכן לאחרונה ב רביעי, 21 יוני 2017 05:34

פריטים קשורים