הדפס עמוד זה
רביעי, 20 ספטמבר 2017 04:17

האדריכל הבריטי פטריק שומכר קורא לבטל את רוב הרגולציה על הבנייה

נדיר: אדריכל בינלאומי בעל מוניטין מחזיק בדיעות קרובות ל"קו ישר" וטוען שמרוב רגולציה שוק הדירות משותק, אינו מתפקד ואינו יכול לספק את הביקוש. לונדון, ניו יורק (וגם תל אביב). 

דר' פטריק שומכר, אדריכל יליד גרמניה למד ארכיטקטורה בשטוטגרט, ומתגורר בלונדון. שומכר גם מרצה באקדמיה (ייל, הרווארד, קולומביה ועוד). מאז 2016 מנהל פטריק שומכר את חברת האדריכלות (לונדון) היוקרתית ZHA שנוסדה על ידי האדריכלית המפורסמת זהא חדיד ז"ל (Zaha Hadid). ראו כתבה בעיתון "הארץ".

בפסטיבל הארכיטקטורה העולמי שנערך בנובמבר האחרון בברלין הציג שומכר את דעותיו והאשים את הרגולציה העירונית-ממשלתית המקובלת ב"מחסור" וב"מצוקת הדיור" בערים הגדולות. הבעיות זהות בניו יורק, הונג קונג או לונדון [וגם בתל אביב].

 

בהרצאתו, מציג שומכר למעשה את עמדת "קו ישר"...

מגבלות הבנייה המיושמות באמצעות חוקי התכנון והבנייה משבשות את שוק הדיור, מגבילות את היצע הדיור ומייקרות מאד את המגורים. הוא תוקף את התכניות הממשלתיות חסרות התועלת שמסבסדות קניית דירות ("מחיר למשתכן"), את הכפייה על יזמים לשלב במרכזי הערים אוכלוסייה "חלשה" (דיור בר השגה), את החוקים לפיקוח על שכר דירה.

פטריק שומכר קורא לביטול המגבלות וסיווג קרקעות לשימושים שונים (חקלאות, מגורים, מסחר וכו'). הביקוש מצד הציבור והיזמים הם שיקבעו את השימוש האופטימלי בקרקע. "רק כוחות השוק יכולים להשיג את האיזון העדין בין כל השימושים". על המדינה לחדול לחלוטין ממעורבות בשוק הדיור.

לדבריו, מעורבות המדינה רק מגבילה ומצמצמת את מבחר האפשרויות העומד בפני האזרח, מונעת ניצול אופטימלי של הקרקע וכך מייקרת את הדיור ומקשה על ניידות. שומכר מעז לקרוא אפילו להפרטה של רחובות, כיכרות, גנים ציבוריים ואפילו רובעי עיר שלמים. לדעתו, אפילו היידפארק המפורסם ורחב הידיים במרכז לונדון יכול להפוך ברובו לעיר חדשה. "כמה לונדונים בכלל מסתובבים שם"? הוא שואל, "אנחנו לא מודעים לעלותו של הפארק"!

"משבר הדיור" באנגליה (ובארצות אחרות) נובע לדבריו משיתוק שוק הדיור, מרוב רגולציה השוק אינו מתפקד ואינו יכול לספק את הביקושים. הוא תוקף את התקשורת שקוראת להגביל משקיעי חוץ שרוכשים דירות נופש בלונדון ורוב השנה הדירות ריקות (נשמע מוכר...). ריבוי משקיעי חוץ, לדבריו, "הן חדשות נהדרות... צריך לקבל אותם בברכה".

2409

מיותר לציין שדעותיו של פטריק מאד לא מקובלות ומעוררות סערה, בייחוד כאשר דעות אלה מושמעות על ידי אדריכל מוערך שעומד בראש חברת תכנון ועיצוב בינלאומית. הפגנות מחאה מול משרדי החברה בלונדון רק הדגישו את חשיבות דבריו. אפילו הנהלת חברת זאהא חדיד אדריכלים (בה שומכר שותף) מיהרה להסתייג מדבריו בהודעה שדעותיו אינן מייצגות את השקפת החברה...

מוטי היינריך

עודכן לאחרונה ב רביעי, 20 ספטמבר 2017 05:00

פריטים קשורים