הדפס עמוד זה
שבת, 21 אוקטובר 2017 09:29

סקר: 80% מהציבור הישראלי תומך במאבק הנכים

למה כמעט כולם בעד הנכים? רמז: זה קשור לשיטת המיסוי.

2415

סקר של ערוץ 10 העלה כי כ-80% מהציבור הישראלי תומך במאבק הנכים. הנכים דורשים ש"המדינה" תכפיל (בערך) את קצבת הנכות עד ל-5,300 ₪ לחודש. הערכת היקף ההוצאה התקציבית הנוספת, בעקבות "הסכם הפשרה" המתון שהתקבל על דעת הממשלה וההסתדרות, עומדת על כ-4 מיליארד שקלים לשנה. הערכות מסוג זה מתבררות תמיד כמוטעות ומוטות מטה. הנכים "לא מרוצים".

לעומת זאת, ועדה בראשותו של פרופ' ירון זליכה לבחינת קצבאות הנכות, שפרסמה את מסקנותיה באפריל השנה, העריכה כי כל תוספת של 100 שקל בקצבה החודשית לנכה, משמעותה הוצאה נוספת של 300 מיליון שקל. לפי תחשיב זה לא מדובר על תוספת של 4 מיליארד הוצאות לתקציב המדינה אלא כ-8 מיליארד. זה כנראה כבר יותר אמין... (דרישות הנכים מסתכמות בתוספת של 15 מיליארד ₪).

עכשיו ננסח מחדש את השאלה שערוץ 10 היה צריך לשאול בסקר שערך:

"העלאת קצבאות הנכים תחייב כל משפחה בישראל (כולל נכים, ערבים וחרדים) להפריש כל שנה 3,600 שקלים לקרן מיוחדת לתשלומי נכות. האם אתם בעד העלאת קצבאות הנכים?"

אבל אנחנו יודעים שמעשירונים 1 עד 4 אין סיכוי לקחת סכום כזה ולכן עול קצבת הנכים ייפול על חלק קטן יותר של אזרחי ישראל, אז נתקן את שאלת הסקר ונשאל:

כל משפחה בעשירונים 5 עד 10 (רוב אוכלוסיית ישראל) תשלם 6,000 שקל בשנה לקרן הנכים – זו הקרן (הדמיונית) שתוקם בביטוח הלאומי. עשירונים 1עד 4 פטורים. וכדי שהעשירונים הנמוכים ירגישו שגם הם תורמים משהו לנכים, נדרוש מכל ישראלי, לצרכי הסקר הדמיוני, תשלום חד-פעמי נוסף של 60 ₪ (מחיר 2 חפיסות סיגריה זולות – סכום שגם העשירון התחתון יכול לשלם).

עכשיו, קל יותר לנחש מה היו תוצאות הסקר של ערוץ 10 אילו...

תרגיל ההסוואה המוצלח של "מדינת הרווחה"

העלויות המופיעות בפסקה האחרונה, של כניעה לדרישות הנכים (6,000 ₪ בממוצע למשפחה בעשירונים משלמי המיסים) אינן דמיוניות – אלה מספרים אמיתיים פחות או יותר. אז למה כמעט כולם בעד העלאת הקצבאות?

אין קצבאות חינם – אם מישהו מקבל, אז אחרים צריכים לשלם. אם "המדינה" משלמת – צריך לקחת את הכסף בכפייה מאחרים, אין למדינה מקור אחר לכסף – מיסים בלבד.

איך גובים מיסים "בלי שנרגיש"?

מערכת המיסוי בנויה על פיזור מסך עשן סמיך על הגבייה. מערכת הסוואה יעילה: כל אחד סבור שמישהו אחר משלם. אנחנו משלמים קצת על מכס ומס קנייה, קצת על מיסוי סיגריות ודלק, קצת באמצעות מיסוי דירות, משהו דרך מס הכנסה ומשהו אחר דרך המע"מ. מערכת מורכבת וסבוכה, מלאת "חורים" חוקיים יותר וחוקיים פחות. אפילו אלה שעובדים ב"שחור" או לא עובדים כלל – משלמים. התוצאה היא יוקר מחייה שמתבטא במחיר הדירה, הקוטג' והמילקי. מאות אלפי המפגינים ב"תנועת המחאה" של 2011 לא הבינו זאת. הפוליטיקאים גלגלו בשמחה ובהצלחה את האשמה אל "הטייקונים", הסופרמרקטים ועמלות הבנקים.

שיטת מיסוי מורכבת זו מקטינה גם את "העלות הפוליטית" של המיסוי. אם לאזרח לא ברור שהכסף להגדלת קצבת הנכות יוצא מכיסו, אז לפוליטיקאי אין "עלות פוליטית". מה אכפת לכחלון להיות הבחור הטוב בשכונה? להיפך, "הבאג הדמוקרטי" מעניק לו תמורה ככל שירבה בהקצבות לכולללם... נטו למשפחה, נטו לתעשייה, נטו למשתכן – נטו לכחלון.

מס אחד במקום שלל המיסים

לצערנו, השקפותיו של אתר זה אינן חלק מהשיח הפוליטי הנפוץ, אז הנה הצעה "מעשית" לפוליטיקאי שיעז להרים את הכפפה:

צריך להחליף את כל שלל המיסים במס אחד בלבד שכולם ישלמו. כל אזרח חייב יהיה לקחת חלק במימון עלויות המערכת השלטונית, אחרת נוצר ניגוד אינטרסים מובהק כפי שקיים היום: תומכים במועמד לכנסת שמבטיח לנו יותר כסף על חשבון אחרים. זו אחת הסיבות ל"באג הדמוקרטי" שממריץ פוליטיקאים להבטיח לקבוצות באוכלוסייה "הטבות" על חשבון אחרים.

מכיוון שלא לכולם יש הכנסות ומסובך מאד לגבות כסף מהכנסות, המס היחיד צריך להתבסס על הוצאות – בדומה למע"מ או למס מחזור. מס על הצריכה של האזרח. כולם צורכים, כל אזרח הוא צרכן שקונה מוצרים ושירותים. מס צריך להיות תשלום עבור שירותים שאזרח מקבל מהמדינה ואינו תלוי בהכנסותיו או ברווח. אנחנו משלמים ארנונה וחשבון חשמל אפילו אם העסק מפסיד. כך צריך לשלם מס למדינה – ללא קשר לרווחים. "מס מחזור" קיים גם היום על מוצרים כמו דלק וסיגריות.

מס יחיד יאלץ פוליטיקאים שמציעים העלאת קצבה, לפרט בהצעת החוק את העלות לכל אזרח. קל יהיה לחשב זאת. אם נותנים לנכים תוספת של 10 מיליארד שקל ותקציב המדינה הוא 330 מיליארד, אז הוצאות המדינה יגדלו ב-3%. כדי לממן הוצאה זו צריך להעלות את אותו מס יחיד ב-3%. המס יועלה מיד לאחר אישור הקצבה החדשה. משפחה שמוציאה 10,000 ₪ בחודש תצטרך, למחרת אישור התוספת לנכים, לגרד עוד 300 ₪ לחודש – או להקטין את הוצאותיה בסכום זה... לוותר על חוג ציור לילד כי רמת החיים תרד בשיעור זה.

בתנאים אלה, ברור מה יהיו תוצאות סקר של ערוץ 10 וכלל לא בטוח שהנכים היו מעיזים לחסום כבישים ולהכות שוטרים חסרי אונים למעשה.

מוטי היינריך

הירשמו כאן לקבלת התראה על כתבה חדשה באתר

 

 

עודכן לאחרונה ב רביעי, 20 דצמבר 2017 06:52

פריטים קשורים