הדפס עמוד זה
רביעי, 23 מאי 2018 04:19

גזר דין של שופט בחיפה רומס את תכלית המדינה

מה תפקידה העיקרי של מדינה? הגנה על הזכות לחיים של האזרח ועל הזכות לחופש מאלימות. מה פסק כבוד השופט על עבריין אלים שכבר הורשע בעבר 14 פעמים? 

זכויות האדם הטבעיות מבוססות על הזכות לחיים ממנה נגזרות זכויות אחרות כגון: הזכות לחופש, לקניין והזכות לחתור למען אושרנו ללא פגיעה בזכויות דומות של הזולת. לאף אזרח אין זכות לפגוע בזכויותיו הטבעיות של האחר. התנהלות אלימה, הפעלת כוח כנגד אחר היא פגיעה בזכויות הטבעיות של הנפגע.

מה תפקידה העיקרי של מדינה? הגנה על הזכות לחיים ולחופש של אזרחיה. הגנה מפני יוזמי אלימות: הגנה מפני אויב מבחוץ באמצעות הצבא; והגנה מפני אלימות של אזרח כנגד אחר באמצעות המשטרה. זו ההצדקה העיקרית לקיומה של מדינה. לשם כך אנחנו מאצילים למדינה את הזכות לפעול בכוח כנגד אנשים, ארגונים ומדינות שמאיימים על הזכויות הטבעיות של אזרחי המדינה.

המשטרה ובית המשפט הם זרוע המדינה שאמורה להגן עלינו מפני אלימות (פגיעה בגופנו) ומפני פגיעה בקניין שלנו (שוד ומרמה). בית המשפט אמור להגן עלינו מפני אנשים אלימים באמצעות הרחקתם ובידודם מאזרחים אחרים. כלא.

אלימות אזרח כנגד אחר יכולה להיות מוצדקת אך ורק אם בוצעה כהגנה עצמית מפני יוזם אלימות.

לפעמים, נסיבות האלימות אינן ברורות וצריכות להתברר בבית המשפט. הצדדים מנסים לשכנע את השופט מה הייתה תמונת המציאות באירוע האלים. אם בית המשפט, כנציג המדינה, השתכנע שהייתה אלימות – עליו להעניש את התוקף, להרחיקו מהחברה ולאלצו לפצות את המותקף.

בית המשפט לא יכול לשחק את תפקידו של אלוהים – "בוחן כליות ולב". לשופט אין כלים להעריך אם יוזם האלימות יתקן את דרכיו ויהיה מעתה והלאה "ילד טוב". לא אם העבריין יניח כיפה לראשו, לא אם העבריין יבטיח כי יפעל "למען הציבור", ולא כי "העבריין הביע חרטה על מעשיו". אילו לא שאלות משפטיות.

בחדשות וואלה מופיעה ידיעה על נאשם מורשע בשם מישל ביטון מטירת הכרמל שנעצר על ידי שוטר. ביטון רכב על קטנוע ללא לוחית זיהוי או רישיון, ללא קסדה – כל זאת ברחוב חד-סטרי נגד כיוון התנועה... ביטון תקף את השוטר שניסה לעצרו ולאחר מכן נגח בראשו של שוטר אחר שעזר במעצר. השוטר נזקק לתפרים בראשו.

2450

חמש שנים התנהל המשפט(!) שבסופו הורשע מישל ביטון. לנאשם היו 14 הרשעות קודמות, ברובן על אלימות! בנוסף, רובצות לחובתו 51 הרשעות תעבורה!

מה גזר הדין?

השופט אימץ את "התסקיר החיובי מטעם שרות המבחן". העבריין האלים יצא ללא עונש – לא מאסר, לא פיצויים לקורבן. אהה... כן, כבוד השופט העניק לו "עבודות שירות".

במדינות רבות בארצות הברית קיים החוק שמכונה בסלנג העממי Three Strikes and You're Out.
העונש על עבריין שמורשע בפעם השלישית הוא חמור ביותר. בחלק מהמדינות העבירה השלישית מחייבת מאסר ממושך (20 שנות מאסר), ובחלקן אף מאסר עולם. העבריין הסדרתי "יוצא" – מורחק לצמיתות מהחברה האנושית.

מישל ביטון מטירת הכרמל היה נענש במאסר עולם בקליפורניה.

מוטי היינריך

הירשמו כאן לקבלת התראה על כתבה חדשה באתר

עודכן לאחרונה ב שני, 02 יולי 2018 03:54

פריטים קשורים