הדפס עמוד זה
רביעי, 17 אפריל 2019 19:17

המפלגה הדמוקרטית באמריקה: להכות בעשירים, לפרק את גוגל

המפלגה הדמוקרטית באמריקה מציגה אוסף של מתמודדים לנשיאות עם מכנה משותף של סחף חזק שמאלה, אל סוציאליזם. 

2501

פוליטיקאים במפלגה גדולה לא מטפחים אג'נדות בחלל ריק, הם חשים את הלך הרוח שבבסיס הפירמידה, יש להם כישרון להעריך "לאן נושבת הרוח", מה נחשב ל-IN ול- COOL.

עולם האקדמיה האמריקאי מייצר בדורות האחרונים שכבה הולכת וגדלה של אינטלקטואלים עוינים ל"רוח האמריקאית". הקו המנחה הוא שנאה לקפיטליזם – המצע עליו צמחה ושגשגה ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות; בהמשך נפוצה אמונה ב"סוציאליזם טוב" ובתכנון מרכזי על ידי המדינה; את כולם מלווה אמונה מיסטית בכוחה של המדינה לספק את צרכי הפרט, ובכוחה לפתור כל בעיה. ברקע השיח הדמוקרטי מרחפת ההנחה "המוסרית" כי זכות הקניין אמנם חשובה, אבל ככל שאתם מצליחים ועשירים – פוחתת ומתכווצת זכות הקניין שלכם. מותר להחרים כשלושה רבעים מפירות עמלכם. 

האמונה הסוציאליסטית מוטמעת בסטודנטים הצעירים על ידי אליטה של מרצים וחוקרים, שהם עצמם, לפחות דור שני, של אקדמיית שמאל סוציאליסטית. אותה שכבת שמנת של "אקדמיה חופשית" מקבלת כמובן מאליו את ה"קביעות" בעבודה על חשבון הציבור, את "חובתה של המדינה" לממן מכספי משלם המיסים את מחקריהם, ואת מחויבות המדינה ל"חינוך אקדמי לכול", או לפחות להמשך סבסוד הלוואות הסטודנטים.

לא פלא איפה, הסחף של המפלגה הדמוקרטית שמאלה וכפל הלשון האורווליאני שאומץ: "ליברליזם" הוא בעצם סוציאליזם, חופש הדיבור הוא בעצם חופש הדיבור רק "לנו", יוצרי העושר בחברה הם בעצם "אויבי העם". נוסיף את העיסוק האובססיבי ב"זכויות מיעוטים" ו"בעיות מגדר".

כאן המקום להעיר שגם המפלגה הרפובליקאית אינה בדיוק "מפלגת החופש", אלא יותר אוסף של לוביסטים שנלחמים על עיצוב הרגולציה כדי להטיב עם שולחיהם. יחד עם זאת, אין ספק שההרס הלא-קונסטרוקטיבי של אמריקה צפוי מהמפלגה הדמוקרטית.

הנה חלק מהמתמודדים החדשים במפלגה הדמוקרטית:

ה"כוכב הוותיק" של המפלגה הוא הסנטור היהודי ברני סנדרס (Bernie Sanders) שמטיף לסוציאליזם. להשקפתו צריך תמיד להעלות את שכר המינימום, אבל יש לו גם רעיונות יצירתיים אחרים: לחייב את המעסיקים לממן את תלושי המזון (Food stamps) שמקבלים עובדים מהביטוח הלאומי, לממן גם את הוצאותיהם הרפואיות של עובדים "מוחלשים" שהמדינה ממנת כיום. המדינה, לדבריו, לא צריכה לשאת בהוצאות, אלא המעסיקים. על המדינה להעניק לימודי קולג' חינם שמימונם יהיה בהגדלת מס החברות, ובמקביל יורחבו קצבאות הביטוח הלאומי. יאמר לזכותו שהוא מצדד בלגליזציה של קנאביס ברמה הפדראלית. סביב "ברני" הקשיש החביב, התקבצו סוציאליסטים חדשים שצוברים אהדה בציבור. 

הסנטורית אליזבט וורן (Elizabeth Warren) פרופסורית למשפטים לשעבר בהארוורד, הכריזה מלחמה על העשירים ועל התאגידים האמריקאים הגדולים. היא מציעה הטלת "מס עושר" קבוע על שווי נכסיהם של העשירים (מעבר למס הכנסה הקיים על רווחים שוטפים), המטרה – צמצום את "אי השוויון". היא קוראת לפרק את גוגל, אמזון, פייסבוק וחברות גדולות אחרות. היא מציעה לאמץ "רגולציה אירופית" ולהטיל קנסות על חברות ענק שיפרו את הרגולציה בשיעור של 5% מהכנסותיהן השנתיות. 

בטו אורורק (Beto O'Rourke) בהחלט "טיפוס". בתולדות חייו רשום אישום על פריצה בהיותו סטודנט ועד לנהיגה בשכרות וגרימת תאונה. לדבריו: "בנאדם, אני פשוט נולדתי לעשות את זה" (Man, I’m just born to be in it). בטו משתדל לדקלם עמדות מסורתיות של המפלגה הדמוקרטית על מלחמה באי-שוויון, ואנרגיה מתחדשת. הוא מצהיר על עצמו כ"קפיטליסט" אבל תומך בברני סנדרס, באלכסנדריה קורטז ובאליזבט וורן, אך מבדל עצמו מהן "ביכולתו להקשיב"... לשווא תחפשו בכתבות אודותיו אמירה או נקיטת עמדה שאינה דקלום חומר לעוס. בטו קורא להצביע עבורו בעיקר כי הוא "מגניב". בטו מרבה לדבר עם נפנוף ידיים, טראמפ שאל עליו: "מה, הוא משוגע?..."

אלכסנדריה אוקסיו קורטז חברת קונגרס בת 29 שנתפסת כדמות מהפכנית ומכונה בחוגי השמאל AOC. קורטז אמנם לא מתמודדת, אבל היא הפכה להיות "האורים והתומים" של המפלגה, המתמודדים נסמכים על דברי ההגות המעמיקים שלה. קורטז דורשת מס הכנסה שולי של 70% על הכנסות מעל 10 מיליון דולר בשנה. יש לה מיליוני עוקבים בטוויטר ובאינסטגרם והיא שובה את ליבם של אמריקאים רבים עם תכניות לבריאות חינם, חינוך חינם ומלחמת חורמה בחברת אמזון. קורטז דורשת לחלק מחדש את העושר בין כל אלה שלא עובדים (רפובליקנים אידיאולוגים מכנים מדיניות זו "אתם תעבדו ואני אוכל" (You work, I eat). היא דורשת ליישם "ניו-דיל ירוק" להקטנת גזי החממה וליצירת מיליוני משרות טובות בשכר גבוה... קורטז מונתה בפברואר לחברה בוועדת הקונגרס לשירותים פיננסים. יש לה ניסיון פיננסי "עשיר" מעבודתה הקודמת כמלצרית, דרוג האשראי האישי שלה מחפיר – 430 נקודות (הטווח הוא 300 – 850), בנקים סגרו לה בעבר 2 חשבונות עו"ש והיא פונתה פעמיים מדירות בצו פינוי של בית משפט...

חוליאן קסטרו (Julián Castro) כיהן כשר שיכון בממשל אובמה ונחשב לבן טיפוחיו. קשה להאמין שמישהו שנושא את השם "קסטרו" יהיה נשיא ארצות הברית... קסטרו מצדד בלימודים אקדמאים חינם (שנתיים ראשונות), הוא בעד "בריאות חינם" שתמומן באמצעות העלאת המיסוי על חברות. הוא מצדד גם ב"אפליה מתקנת" למיעוטים. אין די בכמעט 50 שנה של מדיניות "אפליה מתקנת" בארצות הברית...

פט בוטיגיג שזוכה לכתבות מחמיאות (ניו יורק טיימס) כבר הצליח לגייס תרומות מרשימות מאז ינואר (7 מיליון דולר) הוא ראש עיר קטנה באינדיאנה. הכתבה בניו יורק טיימס מאפיינת כתבות על המועמדים הדמוקרטיים. מעט מאד תוכן על אמונות אידיאולוגיות ודעותיו פוליטיות של המועמד והרבה מלל על קורות החיים. לדברי העיתון הנפוץ בוטיגיג הוא בחור "ממוסד", הומו שאינו "מהפכן זועם" באופיו. העיתון מסתפק בהגדרתו כ"איש שמאל פרוגרסיבי". כמו חלק מהמועמדים, פט הוציא לאור ספר עם הגיגיו העמוקים, העיתון בחר לצטט מהם את "השגיו הגדולים" כראש עיירה: החלפת שמות רחובות, שיפוץ תשתיות הביוב העירוניות, ופינוי יעיל של שלג בחורף...

הסנטור קורי בוקר (Cory Booker), מועמד דמוקרטי נוסף לנשיאות, רואה עצמו כלוחם ל"צדק חברתי", קורא להקמת ועדה לבחינת מתן פיצויים לשחורים באמריקה על דורות של אפליה וקיפוח. הוועדה תבחן קריטריונים לזכאות לפיצויים... לשחורים של היום. אמריקאים לבנים, שאפילו הורי הוריהם לא החזיקו עבדים שחורים, יחויבו לפצות שחורים באמצעות המדינה.

קורי עצמו "מעורב" אתנית. על פי בדיקה גנטית, ה-DNA שלו מורכב ב-47% ממוצא אפריקני, 45% ממוצא אירופאי. מה יהיה דינו של קורי אם חוק הפיצויים יתקבל? האם מחצית קורי תצטרך לשלם פיצויים למחציתו השנייה? אביו של קורי היה מנהל בכיר ב- איי. בי. אם. והוא אישית בוגר אוניברסיטאות יוקרתיות – אוקספורד, סטנפורד וגם ייל – קורי ממש מייצג נאמן של זכאות לפיצויי עבדות. הנשיא לשעבר ברק אובמה ומתמודדת דמוקרטית אחרת (קמלה האריס) נמצאים בבעית "ערבוב" אתני דומה... האם יזכו בפיצויים של קורי בוקר?

רעיון הפיצויים לשחורים הזוי, אך זוכה לתמיכה של מועמדים אחרים (ברמה זו או אחרת של הסכמה) כמו סנדרס, בטו, ווארן וקסטרו.

קמלה האריס (Sen. Kamala Harris), סנטורית מקליפורניה. גם היא לוחמת לרפואה חינם לכולם, הורדת מיסים לרוב האמריקאים והכבדת הנטל על "העשירים". היא תומכת בדרך כלל בכל החוקים הטובים של עמיתיה כמו מעבר ל- 100% אנרגיה מתחדשת, וגם ברעיון ה"ניו דיל הירוק" של קורטז. בניגוד למתמודדים האחרים, האריס תומכת-ישראל, התבטאה נגד תנועת החרם על ישראל, והתנגדה להחלטת מועצת הביטחון של האו"ם להכרזת ההתנחלויות כהפרת החוק הבינלאומי. טובה ליהודים.

כמעט כל המועמדים מנפנפים בקלף האתני: קסטרו וקורטז היספניים, בטו מנפנף בספרדית הרהוטה שלו (Viva Beto), אליזבט וורן גילתה בדמה שריד של גן אינדיאני ("פוקהונטאס" לדברי טראמפ), קורי והאריס צאצאים (חלקיים) של עבדים שחורים. פט בוטיגיג לא היספני ולא שחור, אבל הוא לפחות הומו. ברני סנדרס קצת בבעיה: הוא יהודי, לבן, אמיד, אינו דובר ספרדית, אבל לפחות מבין יידיש (וקצת עברית).

רוח רעה נושבת מכיוון המפלגה הדמוקרטית באמריקה.

מוטי היינריך

הירשמו כאן לקבלת התראה על כתבה חדשה 

 

עודכן לאחרונה ב חמישי, 18 אפריל 2019 08:03

פריטים קשורים