הדפס עמוד זה
חמישי, 08 אוגוסט 2019 05:44

90 מדענים איטלקים: ההיסטריה האקלימית שגויה

גילוי דעת שפורסם על ידי 90 מדענים איטלקים מסתייג מההיסטריה האקלימית הנפוצה. נבואות הזעם שמופצות על ידי ארגון של האו"ם אינן נתמכות בהוכחות מדעיות, אלא ב"מודלים ממוחשבים" ובהשערות.

 2517

90 מדענים איטלקיים פרסמו גילוי דעת בו הם מסתייגים מההיסטריה האקלימית הנפוצה. הנה קטעים מגילוי הדעת (תרגום ותמצות שלי).

אנו תומכים בצעדים דחופים למניעת והקטנת זיהום אוויר, על פי מיטב הידע המדעי הקיים. אבל פחמן דו חמצני (פד"ח) CO2 איננו גז מזהם, ההיפך, הוא גז חיוני לקיום החיים על כדור הארץ, מזון לצמחים.

בעשורים האחרונים הופצה השערה שההתחממות הקלה בשיעור 0.9 מעלות צלסיוס (מ"צ) שהתרחשה מאז 1850 נגרמה כולה על ידי פעילות אנושית – ובפרט – שריפת דלק פחמי ופליטת פד"ח. השערה זו, של התחממות גלובאלית מעשה ידי האדם, מופצת באמצעות ארגון של האו"ם IPCC – הפאנל הבין-ממשלתי על שינוי האקלים. גוף זה מהלך אימים בתיאור הנזקים הסביבתיים החמורים שמתרחשים, ועוד יתרחשו, אם לא יינקטו מיד צעדים קיצוניים ויקרים להקטנת הפליטות.

אבל, ההשערה בדבר התחממות גלובלית שהיא מעשה ידי אדם – AGW - היא השערה לא מוכחת שמסתמכת אך ורק על מודלים ממוחשבים – General Circulation Models. לעומת זאת, הספרות המדעית מדגישה את קיומם של מחזורים טבעיים של שינויי אקלים שהמודלים הממוחשבים לא מתחשבים בהם וגם לא מצליחים לשחזר. המחזורים הטבעיים מסבירים חלק גדול מההתחממות הגלובאלית מאז 1850.

האחריות האנושית לשינויים שהיו ב- 150 השנים האחרונות מוצגת בצורה מוגזמת ביותר, ונבואות החורבן האקלימי אינן מציאותיות (הדגשות במקור).

המודלים הממוחשבים אינם קולטים את מלוא הסיבוך והמורכבות של האקלים, ואינם משחזרים שלוש תקופות התחממות שהיו ב- 10,000 השנים האחרונות. תקופות התחממות אלה התרחשו למרות שריכוז הפד"ח באטמוספרה היה נמוך מהיום, ולמרות שלא הייתה השפעה אנושית כלל. הם נגרמו כנראה על ידי מחזורים ארוכים של פעילות השמש, ואינם באים לידי ביטוי במודלים [ההתחממות הנוכחית אינה יוצאת דופן, תקופות התחממות דומות התרחשו בעבר הקרוב, ואז בוודאי זה לא היה מסיבות אנושיות]. המודלים הממוחשבים כשלו אפילו בשחזור תנודות במזג האוויר ידועות שהתרחשו ב-60 השנים האחרונות.

התקשורת טוענת שאירועים קיצוניים כמו הוריקנים התגברו לאחרונה בצורה מדאיגה. אבל גם אירועים אלה מושפעים מתנודות מחזוריות טבעיות של 60 שנה, ואינם קשורים ל-פד"ח.

מערכת האקלים עדיין לא מובנת וידועה היטב. נכון הוא שהפד"ח גז חממה, אבל אפילו ה-IPCC מודה שהרגישות של האקלים לפד"ח (שיעור ההשפעה של הפד"ח על האקלים) אינה ידועה במדויק. ה- IPCC משערים שעליית ריכוז הפד"ח מ- 300 לפני התקופה התעשייתית ל- 600 חלקים למיליון בשנת 2100 בערך, עלולה לגרום לעלייה של 1 מעלה צלזיוס עד 5 מעלות. מרווח זה עצום, והוא מעיד על חוסר וודאות או חוסר ידע.

מחקרים רבים מצביעים על רגישות אקלימית בתחום התחתון של המרווח, כלומר – של כמעלה אחת עד מעלה וחצי – המודלים האקלימיים מגזימים מאד בהערכת ההשפעה האנושית ומתעלמים ממחזורים טבעיים של השמש, הירח והאוקיינוסים.

בתקשורת נוצרה מין תיבת תהודה המגבירה את נבואות הזעם האקלימיות, ומופצת הטענה שמרבית המדענים תומכים בהשערה מפחידה זו. אבל, לפי השיטה המדעית – האמת נקבעת על ידי עובדות ולא על ידי מספר הצועקים ועוצמת קולם. בכל אופן – הקונצנסוס בנושא האקלים (לטענת התקשורת ותועמלני ההתחממות) לא קיים. למעשה יש מספר גדול מאד של מדענים מומחים שמכירים בתרומה החשובה של המחזורים הטבעיים להתחממות שהייתה מאז 1850. היו גם עצומות שנחתמו על ידי אלפי מדענים, שחלקו על השערת ההתחממות הגלובאלית מעשה ידי האדם שטענו, למשל, "הטבע ולא הפעילות האנושית משנים את האקלים" - דו"ח ה- NIPCC משנת 2009.

לסיכום: נוכח החשיבות העליונה של הדלקים הפוסיליים (פחם, נפט, גז) באספקת אנרגיה לאנושות, אנו ממליצים שלא לדבוק במדיניות של הפחתת הפד"ח בכל מחיר, תחת האשליה שבכך נשלוט על האקלים (ונמנע אסונות אקלימיים).

עד כאן העצומה, שבסופה חתימות של 90 מדענים איטלקיים. אמן.

יעקב

הערה: תרגום זה הוא תקציר מאד "מקוצץ" של גילוי הדעת המלא של המדענים. כדאי לקרוא את הנוסח המלא באנגלית.

 הירשמו כאן לקבלת התראה על כתבה חדשה באתר

פריטים קשורים