הדפס עמוד זה
שני, 04 נובמבר 2019 05:14

היזהרו בסמרטפון סיני

בסין – רק הכלכלה קפיטליסטית וחופשית, ומבוססת על יוזמה פרטית – לכן סין משגשגת. כמעט כל היתר נשלט, מפוקח ומדוכא על ידי המפלגה הקומוניסטית. 

2526

בקטע קודם שפרסמנו לרגל 70 שנה למשטר הקומוניסטי בסין סיפרנו ניסים ונפלאות על הנס הכלכלי הסיני. סין הייתה עד סמוך לשנת 1979, מדינה קומוניסטית רגילה כמו ברה"מ וגרורותיה: גבולות סגורים, בעלות ושליטה ממשלתית מוחלטת על הכלכלה, על כל אמצעי הייצור והתקשורת; והכול – תחת שטיפת מוח מתמדת ושקרים, רמיסה טוטאלית של זכויות האדם, ועוני מזעזע. עשרות מיליונים נכלאו במחנות ריכוז, נרצחו או מתו ברעב.

בערך בשנת 1979, לאחר מות המייסד מאו טסה דונג, חלה בסין תפנית קיצונית. הכלכלה הפכה לקפיטליסטית מבוססת על יזמות ובעלות פרטית על עסקים, פתיחות לעולם, סחר בינלאומי רחב היקף, השקעות זרות ובעלות זרה (חלקית) על מפעלים סיניים, גבולות פתוחים, קשר הדוק עם העולם החיצון, והפסקת הדיכוי הבוטה והרציחות ההמוניות. כתוצאה משינוי זה הפכה סין לכלכלה הגדולה בעולם, מיליארד בני אדם התעשרו ללא הכר והגיעו לרמת חיים נורמלית. מיליוני זרים חיים או מבקרים חופשית בסין, סינים יוצאים חופשי לחו"ל –לתיירות, לימודים או לעבודה.

מהתפתחות זו ניתן לכאורה להסיק שסין מדינה פחות או יותר "רגילה", כמו רוב המדינות; אולי אינה לגמרי דמוקרטית, אבל די "בסדר”. טעות גדולה. סין עדיין מדינה קומוניסטית-טוטליטרית, הנשלטת שלטון הדוק ומדכא על ידי המפלגה הקומוניסטית, למרות החופש הכלכלי היחסי.

אסור

כלי התקשורת נמצאים בשליטה בלעדית של המפלגה הקומוניסטית הסינית. יש צנזורה מלאה על כל פרסום – אין שמץ של חופש ביטוי, קיימת שליטה מוחלטת של המפלגה – כמו בברה"מ לפני הגלסנוסט של גורבצ'וב. האינטרנט והרשתות החברתיות, שנתלו בהן תקוות לפתיחות ולתקשורת חופשית, נמצאים תחת פיקוח הדוק של השלטונות. האפליקציות המערביות – גוגל, פייסבוק, טוויטר – חסומות לחלוטין. לסינים יש אפליקציות דומות משלהם (באידו) – אבל מפוקחות. מילה של ביקורת על השלטונות ואתם בצרות. הסינים פיתחו כלים טכנולוגיים משוכללים מאד לפיקוח על האינטרנט, על התקשורת ועל האוכלוסייה בכלל.

נגד

בשנת 2013 הודלף מסמך סודי בשם "מסמך מס' 9” שהופץ בקרב חברי הוועד המרכזי של המפלגה הקומוניסטית הסינית. המסמך מדגיש את הצורך לשמור על הטוהר הרעיוני ועל שלמות רעיונות ה"סוציאליזם הסיני" ומתריע מפני הסכנות הגדולות בחדירה של רעיונות מערביים ליברליים. בייחוד הם מתריעים נגד רעיונות אלה:

1. רעיונות דמוקרטיה מערבית חוקתית, עם בחירות, ריבוי מפלגות, הפרדת רשויות, ורשות שופטת עצמאית. רעיונות אלה סותרים את השיטה הסינית הסוציאליסטית.
2. קידום ערכים אוניברסליים כמו זכויות אדם (הם סותרים את ערכי המפלגה הקומוניסטית הסינית!).
3. קידום ארגונים חברתיים עצמאיים (פוגע בשליטת המפלגה על כל הארגונים).
4. ניאו-ליברליזם וכלכלה חופשית, בעלות פרטית מלאה, יוזמה חופשית – סותר את השיטה הכלכלית הסינית – יזמות תחת פיקוח ממשלתי הדוק.
5. עיתונות חופשית – עיקרון סותר לשיטה הסינית הגורסת שליטה מלאה של המפלגה על כל כלי התקשורת.
6. קידום "ניהיליזם היסטורי" – כלומר אסורה כפירה בגרסה הסינית-קומוניסטית של ההיסטוריה שלפיה – למשל – מאו טסה דונג היה מנהיג מתקדם דגול שייסד את המפלגה הקומוניסטית ואת סין החדשה והמתקדמת והיה צדיק גדול שלא רצח איש (בטח לא מיליונים). רק הגרסה הרשמית של ההיסטוריה מותרת.
7. אסורה הטלת ספק בשיטה הכלכלית החדשה, הנוכחית. למשל – ביקורת בנוסח "סטינו מהדרך הסוציאליסטית האמתית (לכיוון הקפיטליזם)” – כלומר ביקורת משמאל.

מסמך מספר 9 מתריע נגד הסכנה שברעיונות מערביים "חתרניים" אלה, אוסר כליל על הפצתם ומפציר בחברי המפלגה לשמור על "טוהר רעיוני". בשנת 2015 נחקק חוק המהדק את השליטה על האינטרנט ואוסר על הפצת רעיונות כפירה (הרעיונות הליברליים). החוק מטיל עונשים על הסוטים מהטוהר הרעיוני ומפיצים רעיונות "לא נכונים" (פייק ניוז...). העיתונאי שהדליף את "מסמך מס' 9” יושב בכלא – הוא נידון ל- 7 שנות מאסר על חשיפת סודות מדינה.

תיק

הסינים הרבה יותר מתקדמים טכנולוגית מאשר המשטרים הקומוניסטיים הישנים. הם גייסו את הטכנולוגיה החדישה – מחשבים, מצלמות, בינה מלאכותית – למען חיזוק שליטתם. ידוע שבמשטרים הישנים עקבו שירותי הביטחון ( קג"ב, שטאזי) אחר כולם ולכל אחד היה "תיק" (נייר). תיקים אלה היו מאד פרימיטיביים לעומת מערכת המעקב הסינית המודרנית. לכל אזרח בסין יש תיק ממוחשב. בתיק הזה נאגר באופן אוטומטי כל המידע על האיש – קורות חייו, כל שיחות הטלפון שלו, כל הפרסומים ברשתות החברתיות, כל תנועותיו. החברות שמספקות שרותי אינטרנט או סלולר הן ממשלתיות או תלויות בממשלה; הן מעבירות לתיק שלכם בשב"כ הסיני, אוטומטית את כל השיחות, כל המסרונים, כל מספרי הטלפון איתם דיברתם, כל הרישומים ברשתות חברתיות. מעבר לכך – סין מלאה ועמוסה במצלמות אבטחה. הם מצלמים הכול ומשתמשים בתוכנות משוכללות לזיהוי פנים המזהות 97% מהמצולמים. הצילומים מתויקים באופן שוטף בתיקים האישיים כולל מיקום ושעה כפי שמדווח על ידי הג'י.פי.אס. הסלולרי.

איך סורקים כמות אדירה כזו של מידע שבתיק האישי? על ידי תוכנות בינה מלאכותית אוטומטיות. כל מעשה "לא תקין", או חשד כמו השתתפות בהפגנה – מתגלה – נרשמת לכם נקודה שחורה בתיק. כל ציוץ או מאמר או מסר שכתבתם לחבר – אם מכיל ביקורת כלשהי על הממסד הוא חומר הפוגע ב"טוהר הרעיוני" מזכה אותך בנקודה שחורה. בניגוד לסטאלין, הם לא שולחים אתכם מיד לסיביר... הם מתוחכמים יותר. לא תרגישו, אבל נניח שאתם רוצים לנסוע לטיול לחו"ל ומבקשים דרכון – אבל הדרכון לא מגיע, אתם הולכים לברר – תשובת הפקיד תהיה "לא יודעים את הסיבה – נסו פעם נוספת...”. נניח שאתם זקוקים למשכנתא... המענה בבנק יהיה: "מצטערים – לא מאושר”. כך גם בקבלת עבודה, וכו' וכו'. בקיצור – לא כדאי לצבור נקודות שחורות. המגע ה"עדין" הזה לא תמיד עדין. הם יודעים גם לשלוח לכלא או למחנות "חינוך מחדש" את מי שבאופן עקבי או בוטה פוגע ב"טוהר הרעיוני".

דיכוי

דיכוי מאוד בוטה מופעל נגד המיעוט המוסלמי, האויגורים שבמערב סין ונגד הטיבטים. כך למשל יודע הקג"ב הסיני בדיוק היכן כל אדם נמצא, ואם יצא בדלת האחורית בטעות. הם קולטים את מיקומו מהסלולר ומתחילים לעקוב אחריו כחשוד – למה יצא בדלת האחורית? האם כדי לחמוק ממצלמות האבטחה? אולי רצה להסתיר פעילות חתרנית? מאות אלפים או מיליונים של אויגורים נכלאו במחנות ריכוז שהסינים מכנים אותם, על פי מסורת וותיקה, "מחנות לחינוך מחדש".

סמרטפון

אז למה צריך להיזהר מסמרטפון סיני? כי אלה בנויים לרגל ולדווח. ייתכן שכל המידע עליכם נשלח לקג"ב הסיני, ללא ידיעתכם. מה אכפת לסינים ממני? מה אכפת לי מהסינים? שייחנקו עם התיק שלי, לא מפריע לי. אבל – יש סינים רבים שחיים בגולה – למשל 10,000 אויגורים ברחו לטורקיה. הסינים עלולים לעקוב אחר הגולים האלה שמא מנהלים פעילות חתרנית נגד ממשלת סין מחו"ל. את הנקודות השחורות של הגולה החתרן הם מדביקים לקרוביו בסין – כלומר מתנכלים להם.

אישית אינני מתכוון לבקר בסין, לכן אני מרשה לעצמי לכתוב מאמר זה וגם להשתמש בטלפון סיני. לא, סין לא מדינה "נורמלית". היא טוטליטרית. הנחמה היחידה – לנו מחוץ לסין – נראה שהם לא משתדלים לייצא את המהפכה הקומוניסטית לארצות אחרות כפי שסין וברית המועצות עשו בעבר.

יעקב

 הירשמו כאן לקבלת התראה על כתבה חדשה באתר 

 

 

עודכן לאחרונה ב שני, 04 נובמבר 2019 05:51

פריטים קשורים