הדפס עמוד זה
שבת, 21 דצמבר 2019 21:04

שיגעון ירוק אופנתי: עקירה והעברה של עצים בוגרים

בכיכר המדינה בתל אביב עקרו והעבירו כ-30 עצים בוגרים לשתילה מחדש בהיקף הכיכר. יקר מאד, במחיר זה אפשר היה לקנות עד 30,000 עצים חדשים. עוד שיגעון ירוק אופנתי. 

לעיתים קבלן צריך לכרות עץ בוגר שברשות הרבים לאורך כביש, מדרכה או בגנים ציבוריים, כדי לבצע עבודות נחוצות כגון הרחבת כביש, סלילת מדרכה, או בנייה. הרשות המקומית אוסרת על כריתת עצים ללא רשות. האיסור סביר. הרשות המקומית צריכה לשמור על העצים שבאחריותה.

במקרים שבכל זאת חייבים לכרות עץ כדי לבצע עבודות נחוצות מחייבת הרשות להעתיק (או להזיז) עצים בוגרים למקום חדש. עבודות הזזת עץ בוגר הן מבצע מטורף מבחינת הקושי והעלות. זו עבודה של שבועות של טרקטורים מנופים ומשאיות. העלות מגיעה בקלות 150-250 אלף ₪ לעץ. ביצוע הפרויקט החיוני החדש מתעכבת שבועות רבים והוצאות גדולות מוטלות עליו. לעיתים, העץ הבוגר מת לאחר ההעתקה, כי אין אפשרות להעתיק את השורשים בשלמותם. מה ההצדקה לטרוף ולעלותו?

כך למשל העתיקו לאחרונה עצי פיקוס בכיכר המדינה בת"א כדי לפנות מקום למגדלי מגורים. אני זוכר היטב את הכיכר לפני עשרות שנים – שלא היה בה שום עץ בכלל. הפיקוסים נשתלו שם בדור האחרון, בסוף שנות ה-70.

 2533 2

2533 1

המבצע ההזוי נמשך מספר שבועות במסגרתו נעקרו והועברו כ- 30 עצים להיקף הכיכר בעלות מטורפת של למעלה מ-3 מיליון שקל. על המבצע "הירוק" ניצח מנוף אדיר תוצרת גרמניה שזו הייתה הופעת הבכורה שלו בישראל. המנוף כה גדול שהרכבתו בשטח נמשכה כשבוע והוא מסוגל להניף עד 250 טון!

במחיר זה אפשר לשתול בין 5,000 ל- 30,000 עצים חדשים (תלוי בבגרות העץ החדש). טרוף כבר אמרנו?

האם פקידי העיריה לא שמעו שעצים צומחים? במקום להעתיק עץ בוגר או עץ זקן אפשר לשתול עץ חדש (צעיר) תחתיו במקום המיועד. שתילת העץ צעיר מתבצעת תוך 15 דקות, ועולה אולי 100 ₪. העץ החדש יצמח ויגיע תוך 5-10 שנים לגודלו של העץ שרוצים להעביר (וגם יחיה יותר שנים).

ההיגיון אומר שבמקרה וצריך לכרות עץ בוגר, תבדוק הרשות אם אכן הצורך קיים ומוצדק, ואם כן תאשר לקבלן לכרות, תמורת התחייבות הקבלן לשתול עץ חדש תחתיו. יודעים מה: תמורת התחייבות לשתול ,לא עץ אחד חדש, אלא 100 עצים חדשים. אבל – לא ברור השיגעון של העתקת עצים בוגרים בעלויות מטורפות? למי זה מועיל?

מה מקור כוחם של פקידי הרשות המקומית להטיל הוצאות ענק ועיכוב פרויקטים כלכליים? מי החליט על כך? מי הסמיכם? האם הכנסת העבירה חוק כזה? האם אפשר להטיל הוצאות שרירותיות ובלתי מועילות ללא הגבלה על אנשים ויזמים?

זו דוגמה ליישום קיצוני ומשוגע של האופנה הירוקה. עצים זה טוב, בהחלט. עצים ברשות הרבים – כן ירבו. שישתלו עצים חדשים. אין טעם והיגיון להעביר עצים זקנים. עץ – מטבעו – שתול במקומו ולא נועד וגם לא אוהב להיות מועתק. הזזת עצים בוגרים היא רעיון מגוחך. זו דוגמה לשימוש לרעה בכוח השלטון כדי לאכוף דרישות אבסורדיות של האופנה הירוקה ללא שכל ובלי היגיון, תוך גרימת נזק כספי שרירותי לציבור.

יעקב

 הירשמו כאן לקבלת התראה על כתבה חדשה באתר

פריטים קשורים