הדפס עמוד זה
רביעי, 22 ינואר 2020 05:24

הבהרה: האם "קו ישר" הוא "אתר הכלכלה החופשית"?

נשאלתי פעמים רבות שאלה זו, ורבים מתארים את האתר כ"אתר של כלכלה חופשית" – האמנם? אז ננסה להבהיר.

2538

נשאלתי פעמים רבות שאלה זו, ורבים מתארים את האתר כ"אתר של כלכלה חופשית" – אז ננסה להבהיר.

הערך המנחה של האתר אינו "כלכלה חופשית". חופש כלכלי אכן חשוב, אך הוא תוצאה מתבקשת של יישום הזכויות הטבעיות של האדם לחייו, לחופש ולקניין. אלה הערכים הראשוניים, הבסיס.

ככל שחברה אנושית מטמיעה ערכים אלה, היא תמצא עצמה מתנהלת תחת חופש כלכלי. כלכלה חופשית היא תוצאה בלתי נמנעת של אורח חיים המכבד את הזכויות הטבעיות של האדם.

"תחרות", "מחירים נמוכים" ו"צמצום ביורוקרטיה" אינם מטרה. גם אלו יהיו בדרך כלל התוצאה.

בהחלט ייתכן שבמדינת חופש (בתנאים מסוימים, בתקופה מסוימת, ובתחום כלכלי כלשהו) התוצאה לא תהיה אופטימלית מבחינה כלכלית. לדוגמה: יתפתח מונופול שיגבה מחיר "גבוה" עבור מוצריו. מדינת חופש אינה מבטיחה פנטזיה של "אופטימיזציה כלכלית" תמיד ובכל מקום. שום שיטת משטר אינה יכולה להבטיח זאת. מדינת חופש חותרת להבטיח את זכויותיו הטבעיות של האדם. ובדוגמת המונופול שעלול להתפתח: בראש המונופול עומד אדם או אנשים בעלי המניות. זכויות הקניין של בעלי המונופול אינן נחותות מזכויות הקניין של מיליוני הצרכנים. לצרכנים ולנציגיהם אין זכות מוסרית להפקיע חלק מרכוש בעלי המונופול כי "מגיע להם" מחיר נמוך יותר. רצונם של מיליוני צרכנים במחיר נמוך אינו מצדיק הפעלת כפייה על בעלי המונופול, פגיעה בחרותם ובקניינם.

"כלכלה חופשית", כתוצאה בלתי נמנעת של שמירת זכויות הפרט, תביא כמעט תמיד גם למירב הרווחה הכלכלית לאזרחי המדינה – במידה רבה יותר מכל שיטת משטר חלופית.

בהזדמנויות שונות, גם בהזדמנויות המועטות בתקשורת, אני מתקשה לתאר במשפט אחד מהו "קו ישר". הקושי אינו בהסבר "אידיאולוגי", אלא בהסבר שיווקי וקליט שהשומעים מבינים מיד. אם, לדוגמה, אשיב כי האתר מציג מודל ל"מדינת חופש" – מובטח כי 98% מהמאזינים אפילו לא יתאמצו להבין במה מדובר. היתר יתמהו: "מה, אנחנו לא חופשיים? לפני חודש יצאתי וחזרתי חופשי מחו"ל, אף אחד לא אוסר עלי לדבר ואפילו ללעוג או לקלל". ולאחר מכן יגיע משפט המחץ: "בכלל, יש בישראל יותר מידי חופש".

המסקנה: הסבר אידיאולוגי מייגע לא יבהיר למתעניין הממוצע על מה אנחנו מדברים. לכן, לרוב אני מעדיף לפתוח בהסבר שיווקי קצר ומעורר סקרנות: "קו ישר מדגים איך ישראל יכולה להפוך תוך זמן קצר למדינה העשירה בעולם". בינתיים, טרם מצאתי הסבר-קסם פשוט וקליט.

מוטי היינריך

הירשמו כאן לקבלת התראה על כתבה חדשה באתר

פריטים קשורים