הדפס עמוד זה
ראשון, 28 יוני 2020 04:58

מאי 1948: מחלוקת קשה אם להכריז על הקמת המדינה – "העיתוי אינו מתאים".

מאי 1948: אינתיפאדה מתמשכת וקשה, יישובים במצור, מלחמה בדרכים. לחצים כבדים על בן גוריון לדחות את ההכרזה. העולם מתנגד, מדינות ערב יפלשו, "העיתוי שגוי". בן גוריון הכריז.

נובמבר 1947. תכנית החלוקה של ארץ ישראל לשתי מדינות ערבית ויהודית התקבלה בעצרת האו"ם. עדיין אין מדינה יהודית. הערבים (שמכונים היום "פלסטינים") פתחו באינתיפאדה בכל הארץ, מצור על ישובים יהודים והתקפות על תחבורה יהודית.

בארץ התגוררו כ- 600,000 יהודים – פחות יהודים מאשר בת"א ורמת גן כיום.

2557 1

משרד החוץ של ארצות הברית היה איתן בדעתו למנוע את הקמת המדינה היהודית. ראשי היישוב היהודי הוזהרו כי הכרזה על הקמת מדינה תגרור את המזרח התיכון למלחמה עקובה מדם (בעברית צחה: הערבים ישחטו את היהודים). מדינות ערב השכנות עלולות לפלוש. ארה"ב הודיעה כי במקרה של מלחמה לא יוגש שום סיוע ליהודים.

מלך ירדן עבדאללה הודיע לגולדה מאיר בשיחה בעמאן כי הוא מתנגד למדינה יהודית וכי הכרזה על מדינה תאלץ אותו לפלוש ולספח את ארץ ישראל לממלכת ירדן. הבריטים פעלו מאחורי הקלעים לאחד את מדינות ערב לפלישה, בתקווה שהכאוס יחזיר את המנדט.

לא היה לנו צבא מסודר, לא ידע בלחימה, מחסור בנשק ותחמושת. היו ארגונים צבאיים עוינים זה לזה: הגנה, אצ"ל, לח"י.

מפקדי ההגנה העידו בפני הפוליטיקאים כי הסיכוי לנצח במלחמה נגד הערבים המקומיים הוא 50% בלבד, ואם מדינות ערב יפלשו וילחמו גם הן נגדנו – קיים ספק רציני ביכולת העמידה שלנו. היה ברור מה משמעותה של "מפלה צבאית", בשקט לחשו את המילה "שחיטה".

3 שנים אחרי שואת יהודי אירופה, 600 אלף יהודים דלים בארץ ישראל מול 30 מיליון ערבים עם מיליציות לצד צבאות סדירים. והכול, על רקע "המלחמה בדרכים" מאז כ"ט בנובמבר, רוב הישובים היהודים במצור, שיירות של יהודים נרצחות.

קשה לשחזר את אימת ההתלבטות של בן גוריון האם להכריז על הקמת המדינה? לחצים הופעלו מכל כיוון נגד ההכרזה. במועצת העם (לא הייתה עדיין כנסת) התנהל ויכוח חריף, רבים ממנהיגי היישוב טענו "העיתוי לא מתאים".

בני גנץ טען שצריך להכריז על הקמת המדינה, אבל רק אם תהיה תמיכה בינלאומית. מומחים בלתי תלויים ומפקד הצבא לשעבר, גבי אשכנזי, אמרו שצריך לקבל אישור מלא ומפורש גם ממנהיגי המפלגה הדמוקרטית בארצות הברית.

קבוצת פרופסורים מהאוניברסיטה העברית פרסמה גילוי דעת בו טענו שאין להכריז על הקמת מדינה יהודית "מבלי שבוצעה עבודת מטה סדורה באשר למשמעויות הביטחוניות, הכלכליות, החברתיות, המשפטיות והמדיניות ומבלי שהגופים המקצועיים התבקשו לחוות דעתם על התוצאות האפשריות" – לא בעת הזאת, מאי 1948.

תנועת "מפקדים למען ביטחון ישראל" של ההגנה פרסמה גילוי דעת והתריעה על מחדל ברמה לאומית תוך פרוט ההשלכות החמורות של הכרזת המדינה על היחסים עם מלך מצרים ומלך עבר הירדן ועם הקהילה האירופאית.

נחכה ונראה מה יחליט בנימין נתניהו ב-1 ביולי.

מוטי היינריך

הירשמו כאן לקבלת התראה על כתבה חדשה

2557 2

עודכן לאחרונה ב ראשון, 28 יוני 2020 05:16

פריטים קשורים