הדפס עמוד זה
שבת, 29 אוגוסט 2020 19:20

אמריקה השתגעה – בין שיקגו למיניאפוליס

על שיקגו עבר סוף שבוע סוער במיוחד – נפרצו ונבזזו רוב החנויות ברצועת חנויות היוקרה המכונה "המייל המרהיב". התקשורת המרכזית באמריקה לוקה בטירוף בעצם הצגת הפרעות כ"מחאה חברתית".

בפרעות יולי 2020, במסגרת ה"מחאה העממית" של השחורים על מותו של ג'ורג' פלויד תחת ברך השוטר – נפרצו, נבזזו או ניזוקו כ- 1,500 עסקים וחנויות במרכז העיר מיניאפוליס במיניסוטה, כ-75 שריפות הוצתו.

כך היה גם במנהטן, פורטלנד, ויסקונסין ובמקומות אחרים.

לפני כ-3 שבועות עבר על שיקגו סוף שבוע סוער במיוחד של "מחאות" במסגרתן נפרצו ונבזזו רוב החנויות ברצועת חנויות היוקרה והקניונים המכונה "המייל המרהיב" (“Magnificent Mile”). התקשורת של "הזרם המרכזי", כמו הניו יורק טיימס, CNN ועוד, בקושי הזכירו את פרעות שיקגו בסיקור השוטף, וכמובן שנזהרו מ"הבעת עמדה".

2567 4

"המפגינים הזועמים" פרצו חלונות ראווה ממוגנים באמצעות מכוניות (לא שלהם...) אותן ריסקו אל תוך חלון הראווה. מאז פרעות יולי צברו הבוזזים השחורים ניסיון, השתכללו, והפעם הגיעו משפחות עם מכוניות גדולות להעמסת הביזה.

2567 1

קבוצות רבות של תנועת BLM (Black Lives Matter) זוכות לתמיכת קבוצות שמאל של צעירים לבנים. הנה אחת מההפגנות ההזדהות עם הביזה בשיקגו:
את הניו יורק טיימס הטריד בעיקר מר גורלם של עצורי ה"הפגנות" שנאלצו לעיתים להמתין אפילו למעלה מ-24 שעות עד שהובאו לפני שופט...

2555 2

משטרת שיקגו, כמו במקומות רבים אחרים בארצות הברית, קיבלה הוראה "להכיל את האירועים". גם כאשר יש עצורים – הם משוחררים לרוב לאחר מספר שעות. נגד הבוזזים לא הופעל אפילו כוח "מידתי".
אריאל אטקינס, שחקנית כדורסל ידועה בליגת הנשים של NBA רואה עצמה כמנהיגה בתנועת BLM בשיקגו. בהפגנה שנערכה מול תחנת משטרה בשיקגו, בה נעצרו מספר פורעים, היא הכריזה לקול תשואות ה"מפגינים" כי הביזה מוצדקת ויש לראותה כ"פיצויים שנלקחים מהעסקים הגדולים" (“taking reparations from corporations.”).

הפגנת תמיכה בבוזזים...

2567 3

הגדילה לעשות עיריית מיניאפוליס... העירייה הפעילה חוק שאוסר על בעלי חנויות להתקין תריסי מיגון נגללים מברזל בחזית החנות בנימוק שהתריסים האטומים והאפורים יוצרים "מפגע חזותי" (cause visual blight""). עוד הוסיף דובר העירייה כי התריסים משדרים תחושה של "אזור לא בטוח" ו"בעייתי". העירייה הודיעה כי ניתן יהיה להגיש ערעור על איסור התקנת המיגון ובמקרים מוצדקים הוא יאושר... בעלים של בית מלאכה לתיקון מושבי רכב שעסקו נפרץ קיבל הודעה כי העסק שלו אינו זכאי...

הזכות הבסיסית במדינת חופש היא הזכות לחיים ולרכוש. אסור לפעול בכוח נגד חייכם או רכושכם. מותר להפעיל אלימות כהגנה עצמית נגד תקיפה עליכם ועל רכושכם. גל האלימות הנוכחי באמריקה הוא פגיעה בוטה בזכויות האדם של אזרחים תמימים ורכושם, בעלי עסקים קטנים וגדולים.

התקשורת המרכזית באמריקה לוקה בטירוף בעצם הצגת האירועים כ"מחאה חברתית". ההפך מהאמת. חושך מוצג כאור. התקשורת אינה פועלת בחלל ריק – רבים מידי באמריקה, גם באקדמיה ובפוליטיקה – סובלים מהשיבוש המוסרי.

תפקיד המשטרה הוא הגנה על "הטובים", על קורבן התקיפה, על בעלי הרכוש שזכות יסוד בסיסית שלהם חוללה – זכות הקניין. כדי לבצע את תפקידה על המשטרה להרתיע את האלים. אם ההרתעה לא עוצרת את האלימות – חובת המשטרה להפעיל כוח נגד התוקפן, גם ירי לריסוק רגליים (שעלול גם לפגוע גבוה יותר).

אין "חפים מפשע" אפילו בין ה"צופים" מהצד בביזה, אם ייפגעו. נוכחות באירוע אלים מסוג זה כמוה כחתימה על כתב ויתור והצהרה לאחריותך המלאה לסיכון פגיעה משוטר. זה גם צריך להיות היחס למתנגדים למעצר על ידי שוטר, כולל שני ה"קורבנות" השחורים. אילו לא התנגדו למעצרם, הם היו חיים (עם תוחלת חיים לא ארוכה במיוחד).

מוטי היינריך

 הירשמו כאן לקבלת התראה על כתבה חדשה

פריטים קשורים