הדפס עמוד זה
שלישי, 26 אוקטובר 2010 15:38

צמצום הגירעון האמריקאי באמצעות לגליזציה של סמים

לגליזציה של מריחואנה, קוקאין ו-LSD תניב הכנסות ממיסוי של 47 מיליארד דולר", לדברי ג'פרי מירון, פרופ' לכלכלה מאוניברסיטת הארוורד. לגליזציה של סמים באמריקה תמיט מכה אנושה על הפשע המאורגן. לא רק באמריקה.

ג'פרי מירון, פרופ' לכלכלה מאוניברסיטת הארוורד, קרא להתיר בחוק באופן מיידי את השימוש והשיווק של כל הסמים, ובכלל זה מריחואנה, קוקאין ו-LSD. לדבריו, הצעד יניב הכנסות של כמעט 90 מיליארד דולר בשנה מחיסכון בהוצאות אכיפה ומהכנסות מיסוי. 

פרופ' מירון מנתח רק את הצד הכלכלי של הסוגיה – וגם זאת באופן חלקי. ולכן, הוא ממעיט בערכה של התרה חוקית של השימוש בסמים. התרת השימוש בסמים אינה המלצה להשתמש בהם כפי שחוקיות השימוש באלכוהול, בטבק ובגז של מזגנים אינה המלצת שימוש. 

התרת השימוש בסמים תשמוט את ענף הפרנסה העיקרי של הפשע המאורגן והסדרתי – מאותה סיבה שהפשע המאורגן לא מתעסק במכירת משקאות חריפים או סיגריות (אלא אם המיסוי על מוצרים אלה יעלה מאד ואז הפשע המאורגן יעסוק בהברחות מכס). "פשע סדרתי" קטן אינו מופעל על ידי ארגון פשיעה, אלא על ידי אלפי מכורים שחייבים לבצע עבירות רכוש כדי לממן את קניית הסמים. רוב עבירות הרכוש, ובכללן פריצות לבתים פרטיים ותקיפות לשם שוד – מבוצעות כדי לממן סמים. 

אזרחי המדינה לא נפגעים מעצם ההתמכרות של משתמשי הסם, אף אחד לא חטף אגרוף או סטירת לחי ממסומם בטריפ. לעומת זאת, כל אזרחי המדינה נפגעים קשה מאי-חוקיות הסמים: פרצו לכם לבית או לרכב? גנבו לכם טלפון או תיק? מירב הסיכויים שהגנב היה זקוק לכסף לצרכי סמים. הרכוש שלכם מבוטח? אתם משלמים מאות שקלים נוספים בשנה – פרמיה בגלל ריבוי עברות הרכוש. האיסור על סמים מייקר את השימוש בהם וקשה לממנם על ידי עבודה כשרה. עלויות כלכליות אלה של האיסור, מחזקות את עמדתו פרופ' מירון, למרות שלא נלקחו בחשבון על ידו. 

לגליזציה של סמים תוריד את מחירם למחיר של סיגריה ותבטל, ברוב המקרים, את הצורך בפריצות וביתר עבירות הרכוש. כיום קיים אינטרס של סוחרי סמים כבדים לגרום להתמכרות של הלקוחות – וליצור תלות של הלקוח ב"פוּשר". סמים חוקיים יבטלו את מקצוע סוחר הסמים כי לא תיווצר תלות בסוחר. הגיוני שמספר המשתמשים הכבדים אף יקטן, בייחוד בקרב צעירים, כי השימוש כבר לא יהיה מגניב ("קוּל"), כדברי חז"ל "מים גנובים ימתקו". 

מספר עבירות הרכוש יקטן פלאים ואיתו ההוצאות המיותרות על חידוש הרכוש ועל פרמיות ביטוח גבוהות. רשויות החוק יוכלו לפנות כוח אדם ותקציבים מהמלחמה חסרת התוחלת בסמים ויתחילו לעסוק בפשע אמיתי – זה שאינו נובע מחוקים שיוצרים "עבריינים" באופן מלאכותי (חוקים שהופכים אזרחים שאינם פוגעים בזולת לעבריינים – כדוגמת חוקים שאוסרים זנות והימורים). אלפי הפעילים בשרשרת ההפקה וההפצה של סמים יצטרכו לחפש פרנסה אחרת, חלקם יעבור לעיסוק שתורם לצמיחת המשק לרווחת כולנו. 

כתוצאה של עשרות שנים של שטיפת מוח, הציבור בעולם ובארצות הברית אינו בשל ללגליזציה מלאה. בפרק "משטרה ומשפט" באתר זה הצענו שלב ביניים להתרה מלאה: סמים קלים, יהיו חוקיים כמו סיגריות ואלכוהול; היחס למכורים לסמים קשים וממכרים יהיה כמו אל חולים במחלה כרונית קשה. היקף אוכלוסיה זו בישראל קטן יחסית ומונה כ- 20,000 מכורים. בכל עיר תוקם מרפאה לחלוקת סמים נרקוטיים בפיקוח רפואי, בדומה לנהוג בשווייץ. מכורים יוכלו לגשת למרפאה, לקבל מנת סם לשימוש עצמי ולהתמסטל כרצונם בין כותלי המרפאה תמורת תשלום סמלי (ואולי מלא). המרפאה תנהל רישום, תערוך בדיקות רפואיות, תציע טיפולי גמילה. מכורים כבדים לא יצטרכו לפרוץ לבתים, או לעבוד בזנות כדי לממן סמים. חלקם יוכל לחזור ולהשתלב במעגל העבודה. כיום הם אינם יכולים לעבוד – המשכורות אינן גבוהות מספיק למימון עלויות ההתמכרות האדירות. הסטיגמה של מחלה כרונית שתדבק בהם תרחיק אחרים מלהיכנס למעגל ההתמכרות פי כמה מאשר האיסור הנוכחי. 

לגליזציה של סמים באמריקה תמיט מכה אנושה על הפשע המאורגן לא רק בארצות הברית, אלא גם במדינות כמו מקסיקו וקולומביה. התרת סמים בישראל תפגע במגדלי הסמים בלבנון. האיסור החוקי על שימוש בסמים, אינו מונע או מצמצם את השימוש, כל מי שרוצה להזריק, לעשן או להסניף מוצא את החומר. רק שאלה של מחיר. הנזק שגורמים המשתמשים לעצמם, הוא זניח יחסית לנזק המתמשך שגורמים חוקי-האיסור למיליוני אזרחים תמימים. 

מוטי היינריך

עודכן לאחרונה ב שלישי, 19 דצמבר 2017 05:20

פריטים קשורים