הדפס עמוד זה
רביעי, 06 אוקטובר 2010 15:38

סל הבריאות באמריקה

ה- FDA, מנהל התרופות והמזון האמריקאי תורם להשחתת המדע לטובת צרכים פוליטיים של הממשל ומכניס שיקולים לא מדעיים בהחלטה לפסול תרופה.

כאשר הממשלה מספקת שירותי בריאות נכנס לתמונה גורם הקיצוב. אין מנוס מזה. שירותי בריאות יש בלי סוף: צילומים, סריקות, טיפולים, תרופות, ניתוחים – הרשימה אינסופית. ממש אינסופית, וגדלה כל הזמן עם המצאת תרופות וטיפולים חדשים שמחירם יקר מאד. הכסף סופי. לעולם לא נוכל לקנות את כל הטיפולים שיש עבור כל החולים שיש. 

שימו לב: כמות הטיפולים אינה קשורה ישירות לכמות הבריאות שממנה נהנה החולה. יש אינספור תרופות וטיפולים שתרומתם לבריאות החולה קטנה או מפוקפקת. בכל זאת, חולה ברע לו, ואם יש לו כסף, מנסה את התרופה או את הטיפול – בין אם יש סיכוי שיעזור לו ובין אם לאו. בסוף כידוע, כל החולים מתים, עשירים ועניים כאחד – בנושא זה יש שוויוניות מלאה. זו הסיבה שהאמריקאים מוציאים על בריאות הרבה יותר מאשר אחרים (האירופאים למשל). האמריקאים עשירים, וכל תרופה או טיפול ששמעו עליו הם חייבים לנסות, ויכולים להרשות לעצמם. (הטענה הנפוצה שמערכת הבריאות בארה"ב יקרה – כלומר, ההוצאה הלאומית לנפש לשרותי בריאות יקרה – בגלל שהיא "פרטית" היא בולשיט). 

במערכת בריאות מנוהלת על ידי המדינה (כמו אצלנו או באירופה) יש "סל תרופות" – או "סל בריאות". חייבים לחתוך איפשהו, אי אפשר לממן את כל הטיפולים והתרופות שיש. הממשלה חייבת לחתוך בצורה שרירותית זו או אחרת: את זה אנו מכסים ואת זה לא. אין מנוס מזה. 

לאחרונה עבר חוק ביטוח הבריאות בארה"ב שהגדיל מאד את חלק המדינה בשרותי הבריאות – חלק שגם לפני החוק הזה היה מעל 50-60%. יחד עם המעורבות הגדולה יותר של הממשלה בא הקיצוב. אבל הם מנסים להעביר את הקיצוב בדרך רמייה. 

ה FDA – מנהל המזון והתרופות הפדראלי, תפקידו לאשר תרופות לשימוש. תפקידו עד כה היה לאשר מבחינה מדעית-פיזית – כלומר – לוודא שנעשו בדיקות מעמיקות במטרה ראשית להוכיח שאין בתרופה נזק, ושנית להוכיח בבדיקות קליניות שהתרופה עוזרת לרפא את המחלה. ללא אישור ה- FDA לא ניתן למכור תרופה או תוסף מזון בארה"ב. האישור עצמו תהליך יקר וארוך – נדרש תהליך בדיקות של 10-12 שנה ומאות מיליוני דולרים כדי לאשר תרופה חדשה. 

ה- FDA הסיר לאחרונה אישור קודם שנתן לתרופה אווסטין Avastin נגד סרטן (גם בארץ דובר רבות על הכללת תרופה זו בסל הבריאות). האווסטין ניתן לחולים במצב חמור, ובדיקות הראו שהוא עוזר, בממוצע, להאריך את חיים בכ- 5 חודשים. הטיפול עולה כ- 20,000 דולר לחודש או משהו כזה. אפשר להתווכח אם המדינה צריכה או לא לממן אווסטין במסגרת שירותי הבריאות הממלכתיים, או שמא ניתן לקנות באותו כסף תרופות אחרות יותר מועילות. 

אבל עכשיו ה- FDA הסיר את האישור לתרופה שנתן לפני כמה שנים. אחד הנימוקים להסרת האישור – מחירה הגבוה. משהוסר האישור יוכלו הגופים הממשלתיים (Medicare, medicaid ) לסרב לספק את התרופה, ויחסכו בכך כסף רב. ההונאה היא בכך שה- FDA אמור להיות גוף מדעי, שבודק אך ורק את ההיבט הפיזי של התרופה – האם היא מועילה והאם היא אינה גורמת לנזקים. ההיבט הכלכלי – מי יממן את התרופה ובכמה – אינו בתחום הטיפול והכישורים של ה- FDA. בכל זאת נוח לממשלת ארה"ב שה- FDA יכריז שהתרופה לא טובה, מאשר שהממשלה תצטרך להתמודד מול החולים ולהגיד להם "אין כסף לתרופה". 

אנו רואים, אם כן, ניצנים של תהליך השחתת המדע לטובת צרכים פוליטיים, על ידי הממשלה. הדבר בלתי נמנע אם אנו מעמיסים על כתפי הממשלה תפקידים שהיא אינה יכולה למלא – כמו לספק שרותי בריאות. 
בארה"ב, רוב הציבור מתנגד לתכנית הבריאות שאושרה על ידי הקונגרס והנשיא אובמה. אחת הסיבות העיקריות: החשש מקיצוב (ירידה ברמת השירותים ובאפשרויות הטיפול), ובייחוד מקיצוב בדרכי רמייה כמו המקרה הזה – בו עשו שימוש לרעה ב- FDA. ברוכים הבאים לרפואה סוציאליסטית. 

יעקב

עודכן לאחרונה ב שלישי, 19 דצמבר 2017 05:28

פריטים קשורים