הדפס עמוד זה
שבת, 10 יולי 2010 15:39

הבנק החברתי הראשון

משרד התקשורת פועל להפיכת בנק הדואר בישראל ל"בנק חברתי" שיחויב להעניק הלוואות לאוכלוסיות חלשות ולמומלצי מרכז המפלגה. כלומר, סיכוי גדול שהבנק לא יראה את הכסף חזרה. הבנק לא יקרוס כי כולנו נשלם את החובות.

זוכרים את משבר הסאב-פריים? בנקאים בארה"ב מחויבים לא "להפלות" בין לווים ולתת הלוואות גם לאוכלוסיות חלשות שקיים ספק ביכולת הפירעון שלהם (במסגרת החוק "להשקעה מחדש בקהילה"). בנק שלא ילווה כסף לאוכלוסייה "חלשה" צפוי לסנקציות. "הלוואות רעות" אלה שחולקו ביד נדיבה, כנראה אפילו מעבר למכסה שנדרשת על פי "הרגולציה החברתית", נארזו בחבילות יחד עם הלוואות טובות ושימשו כנכס בסיס לאגרות חוב שנמכרו למשקיעים. היתר היסטוריה. 

במסגרת חיקוי "המדינות הנאורות" פועל משרד התקשורת להפיכת בנק הדואר בישראל ל"בנק חברתי" שיחויב להעניק הלוואות לאוכלוסיות חלשות – כלומר, סיכוי גדול שהבנק לא יראה את הכסף חזרה. 

התוכנית מתבססת על תוכנית אסטרטגית שבנתה עבור האוצר חברת רותם אסטרטגיות של זאב רותם. לטענתם, המודל שעליו מבוססת התוכנית דומה למודל המיקרו-אשראי של בנק גראמין בבנגלדש. מקימו, מוחמד יונוס, קיבל עליו פרס נובל לשלום. בנק גראמין מעניק מיקרו-הלוואות בסדרי גודל של מספר עשרות דולר כל הלוואה. אין ספק שבישראל אין כל כוונה שמשפחה ענייה תזכה להלוואה של 120 שקל. יש לזכור שבנק גראמין, שפועל במדינות ובאזורים בהם ההכנסה החודשית היא בערך 20 דולר, הוא ביסודו יוזמה פרטית ומבוסס יותר על גמילות חסד מאשר על בנקאות. כלל לא ברור למה צריך להרחיק לכת לבנגלדש כאשר אפשר לנסוע בקו 54 לבני ברק וללמוד איך העדה החרדית עושה זאת בהצלחה רבה כבר מאות שנים ללא סיוע של ממשלת ישראל, הפריץ הפולני או של מלך מרוקו. 

בנק הדואר לא יהיה אגודה לגמילות חסד. אחת מהשתיים, או שמנהלי בנק הדואר העתידי יגלו אחריות ויתעלמו מהחוק (הם "כאילו" ילוו לאוכלוסייה חלשה), או שאכן ימלאו את "ייעודם" ויעניקו כמובן הלוואות גם לקליינטים מומלצי ראש העיר, שר התקשורת ומרכז המפלגה. בין כך או בין כך הבנק יגיע לבסוף לחדלות פירעון. 

אל דאגה, הבנק לא יקרוס ולא יפשוט רגל – ראשית, זה בנק ממשלתי וכידוע ממשלות יכולות "תמיד" לגייס כסף... עד שמגיעים לדרוג הזבל של ייוון. שנית – אם הבנק יופרט, אז הוא יהיה "גדול מכדי לקרוס" – בגלל "ההשלכות החברתיות וכלכליות" של קריסתו. גם אז ראוי יהיה לחלץ אותו... הרי אין לצפות מהטייקון שרכש אותו – הצלה באמצעות ארנקו הפרטי. 

מדובר בעליית מדרגה של תשלומי ההעברה במדינת ישראל מכיסם של האזרחים העובדים אל ארנקם של אלה ש"מגיע להם". אין ספק ש"הבנק" ידרדר אותנו בעוד מספר מקומות בליגת השחיתות הבינלאומית. קל לנחש שבדירקטוריון לא יפקד מקומם של הנציגים הרגילים: נציג ש"ס, נציג השכונות ונציג הפריפריה... נציג "ציבור" נוסף יצורף לאחר עתירה לבג"צ של התנועה לצדק חלוקתי. המנכ"ל יהיה נאמנו של שר התקשורת והסמנכ"ל – איש סודו של כהן-לוי. ראשי הבנק יככבו ברשימת בעלי השכר הגבוה, צמרת הבנק (ובני זוגם), מלווים בנציג משרד התקשורת ובנק ישראל ייסעו כמובן לכנס שנתי שיארגן האו"ם בהודו. סיור מקצועי. 

מוטי היינריך

עודכן לאחרונה ב שלישי, 19 דצמבר 2017 05:56

פריטים קשורים