הדפס עמוד זה
שני, 22 יוני 2009 15:42

ארצות הברית של ארגנטינה

ארה''ב הפכה לארגנטינה, מבחינה כלכלית ומנטאלית. הם עדיין עשירים מאד. תוך עשרות שנים העושר יכול להתנדף ולהעלם. הגירעונות של ארה''ב – שיימשכו לפחות 20 שנה, מובילים רק למקום אחד - לארגנטינה.

ארגנטינה הייתה אחת מ- 10 המדינות העשירותביותר בעולם ב- 1914. היא הייתה יעד מועדף להגירה, לא פחות מארה''ב. היא הייתה מדינה שניבאו לה עתיד גדול של מעצמה. מדינה עשירה בכל התחומים, שבנתה, על בסיס החקלאות המפותחת, תעשייה לתפארת. מה שהיה חסר לה, גם אז, כמו היום זו תרבות של שלטון דמוקרטי, יציב ואחראי. 

ארגנטינה נהרסה כליל תוך כ- 2 עשורים על ידי המדיניות הפופוליסטית וחסרת האחריות של חואן פרון, ואשתו אוויטה. היא נהרסה על ידי הדפסת כסף בלי הגבלות, בלי סוף, על ידי השתלטות המדינה על חברות ומפעלים, על ידי מתן כוח אינסופי לאיגודים מקצועיים, ועל ידי פוליטיזציה של הכלכלה. היא נהרסה על ידי הניו דיל הארגנטיני, שלא היה שונה מהניו דיל של ארה''ב. ארה''ב נחלצה מהניו דלי כאשר ביטלה אותו [חלקית] אחרי מלחה''ע השנייה, ארגנטינה ממשיכה לדבוק בו. המדינה הפכה כלי לשוד של כל האוכלוסייה והענקת הטבות לחוג המקורבים לשלטון. ארגנטינה היום – מדינה ענייה למדי ועלובה, 50% מהאוכלוסייה מתחת לקו העוני, מדינה סוג ג', חסרת כל מעמד בעולם. הכול ב''זכות'' המנהיגים הפופוליסטים והבלתי אחראיים. בנוסף, ארגנטינה הינה חדלת פירעון – היא לא מחזירה חובות חוץ בסך של כ- 100 מיליארד דולר... והיא חזרה על תרגיל זה של שמיטת חובות חוץ – כמה וכמה פעמים בהיסטוריה שלה. 

ראוי שוב להדגיש את גודל הגירעונות בארה''ב. הגרעון בשנה הבאה צפוי להיות כ- 1.8 טריליון דולר, התקציב כ- 3.6 טריליון, כלומר: הגרעון 50% מהתקציב – 12% מהתל''ג. אני אומר שנית: 50% מהתקציב – גרעון !!! מטורף לחלוטין. לא זכור אם מאז רפובליקת וויימאר היו גירעונות מטורפים כאלה באיזשהו מקום בעולם. אולי בארגנטינה, אבל אני לא יודע. 

ארה''ב בדרך להפוך למדינה כושלת כמו ארגנטינה. כל אימפריה גדולה [למשל בריטניה] – כאשר היא מתה – לוקח כמה עשרות שנים עד שזה נקלט בתודעה. אנו ממשיכים להתייחס אליה כאימפריה עד שהדור מתחלף, וזיכרונות האימפריה נמוגים, רק אז קולטת התפישה הקולקטיבית את המציאות. גסיסת האימפריה האוטומנית למשל – נמשכה 100 או 150 שנה. 

רבותי – ארה''ב מתה. ארה''ב כמדינה גדולה, כמעצמה – מתה. ארה''ב הפכה לארגנטינה, מבחינה כלכלית, מבחינה מנטאלית. הם עדיין עשירים מאד. ייקח כמה עשרות שנים עד שהעושר הזה יתנדף לגמרי ויעלם. אבל – הגירעונות של ארה''ב – שיימשכו לפחות 20 שנה, על פי ההתחייבויות שכבר נוצרו, ועל פי התחשיבים של כולם, מובילים רק למקום אחד – לארגנטינה. 

היום ארגנטינה היא... בדיחה גרועה. מרדונה, הגיבור הלאומי של ארגנטינה מסמל אותה אולי טוב יותר מכל דבר אחר, בחור כשרוני ביותר שהרס את חייו במו ידיו והפך לפרחח מסומם. ארה''ב מצאה את חואן פרון שלה, והיא בדרך להפוך לארגנטינה. 

יעקב

עודכן לאחרונה ב שני, 04 דצמבר 2017 18:54

פריטים קשורים