הדפס עמוד זה
חמישי, 09 אוקטובר 2008 15:44

המלחמה המיותרת בעמלות הבנקים

הבעיה אינה עמלות הבנקים אלא האיסור הממשלתי על הקמת בנקים חדשים. הקושי בפתיחת בנק חדש מונע תחרות בקרטל הבנקים.

הרבה דיו נשפך על נושא עמלות הבנקים, למשל - צבי לביא ב- ynet

''כוונות הרפורמה היו טובות אבל התוצאות קטסטרופליות. מה יעשה הקשיש שכל הכנסתו היא קצבת הזקנה? אם אין לו כוח מיקוח אין סיבה שהבנק ישדוד אותו. אנחנו נילחם! הבנקים הם קרטל ומי שחושב אחרת טועה ומטעה''. 

הכנסת דנה וחוקקה, בנק ישראל מפקח ומתריע, ועדת הכלכלה מתכנסת, האוצר דן, כולם מדברים על זה. למה? 

מדוע אין מדברים על מחיר הנעליים? האם לאותם קשישים מסכנים החיים מקצבה יותר קל לקנות נעליים או בגדים מאשר לשלם עמלות בנקים? מדוע אין וועדת הכלכלה של הכנסת מתכנסת לדון במחיר הנעליים? מדוע אין מפקח על הנעליים? 

ברוך השם, בקטע של הנעליים כולם הבינו פחות או יותר שיש שוק חופשי, שהמחירים מסתדרים מעצמם, שהממשלה אינה מסוגלת לייצר נעליים ולא צריכה לנסות בכלל [כי אם, למשל, חברת החשמל הייתה מייצרת נעלים היה כל זוג עולה 5000 שח], ושמחיר השוק הוא המחיר הזול ביותר שאפשרי. 

מדוע אין תובנה זו חודרת לענף הבנקאות? אם יהיו הרבה בנקים, הם יתחרו ביניהם, ויציעו ללקוחות את מחירי העמלות הנמוכים ביותר האפשריים, ואת השירותים הטובים ביותר. זה נראה די מובן מאליו. אז למה יש לנו קרטל של בנקים? [כותב המאמר צודק - הבנקים הם קרטל]. מדוע יש רק 3 בנקים גדולים ועוד כמה קטנים ולא חשובים? מדוע גובה העמלות [וטיב השרות] הוא פחות או יותר אחיד בכל הבנקים? 

התשובה ברורה: כי הממשלה לא מאפשרת פתיחת בנקים חדשים. כדי לפתוח בנק צריך רישיון ממשלתי והממשלה לא נותנת. נגיד בנק ישראל הקודם, דוד קליין, זיהה הזדמנות ורצה לפתוח בנק חדש. הוא קיווה שיש לו מספיק ידע וקשרים כדי לקבל רישיון. הוא לא הצליח. 

סטנלי פישר – שבא אלינו מבחוץ, עם מנטאליות פתוחה, ועם ניסיון עשיר בבנקאות היה צריך לפעול אחרת. אבל הוא נכנס לשטנץ של המנטאליות הישראלית, או שהוא פחדן מכדי להנהיג יוזמות חדשות. במדינות זרות בגודל שלנו יש עשרות או אפילו מאות רבות של בנקים, ועשרות סניפים של בנקים בינלאומיים גדולים. התחרות גדולה. אצלנו יש 3 בנקים, ושום סניף של בנק בינלאומי גדול. 

כל הגלעד ארדנים והישראל חסונים שמחפשים כותרות על גב עמלות הבנקים מוטב להם להתרכז בנושא שיכול באמת להניב שיפור: פתיחת השוק לתחרות, הענקת רישיון בנק, בשלב ראשון לכל חברות הביטוח והפיננסים הגדולות הפעילות בשוק בארץ, וכל הבנקים הזרים החפצים בכך. זה לא קשה, זה לא מסובך... 

יעקב

עודכן לאחרונה ב שני, 06 נובמבר 2017 05:04

פריטים קשורים