חמישי, 24 נובמבר 2011 00:00

סטנלי פישר - הספקולנט "האחראי"

יתרות מטבע החוץ הושקעו עד כה ב"השקעות סולידיות" – כלומר, בריבית אפסית. השקעה שגורמת להפסדים של כחצי מיליארד שקל בשנה. לאחרונה החליט בנק ישראל להשקיע במניות בבורסות העולם. סטנלי מסכן את כולנו.

בנק ישראל, בהנהגתו של "המבוגר האחראי", הדפיס בשנים האחרונות עשרות מיליארדי שקלים, ובנוסף גם לקח הלוואות שקליות – כך מומנה קניית מטבע זר שהצטבר לכמעט 80 מיליארד דולר – אלה הם "יתרות מטבע החוץ" של מדינת ישראל. כדי למנוע התפרצות אינפלציה צריך היה בנק ישראל "לספוג" את ים השקלים ולטמון אותו עמוק במרתפיו. לתכלית ראויה זו לקח בנק ישראל הלוואה שקלית מהציבור (באמצעות מכירת מק"מ – מלווה קצר מועד) וגם הלוואה מהבנקים המסחריים (ע"י עידוד הפקדות שלהם בבנק ישראל באמצעות ריבית). מדובר למעשה בהלוואות עתק של כ- 135 מיליארד שקל (שהתקבלו מהנפקת– מק"מ) וכ- 100 מיליארד שקלים שרשומים כ"פיקדונות התאגידים הבנקאיים" בבנק ישראל. גם סטנלי פישר לא מקבל ארוחות חינם והבנק המרכזי שלנו משלם ריבית שנתית, גבוהה יחסית, על ההלוואות. גם הריבית למחזיקי המק"מ משולמת על ידי הדפסת כסף וגלגול הלוואות.

1217 1

1217 2יתרות מטבע החוץ הושקעו עד כה ב"השקעות סולידיות בטוחות" – כלומר, בריבית אפסית. יש להניח שרוב היתרות הושקעו באג"ח של ממשלת ארצות הברית – כי זה הנכס שנחשב כיום ל"נכס חסר סיכון". קרוב לוודאי שכל הכסף הושקע ב"נכסים חסרי סיכון" מסוג זה – אג"ח של ממשלות מערביות ריבוניות. כי הרי אין לחשוד בנטיות ספקולטיביות אצל "מבוגרים אחראיים".

הואיל והריבית שהבנק שלנו מקבל מ"השקעות סולידיות" היא אפסית לעומת הריבית שבנק ישראל משלם על ההלוואה שלקח בשקלים, נגרמים לבנק הפסדים גדולים – כחצי מיליארד שקל לשנה (2010). בנוסף, נגרמו לבנק עד כה הפסדי שער נכבדים כי הוא קנה את רוב הדולרים בשער גבוה (אפילו למעלה מ- 4 ₪ לדולר) לעומת שער הדולר היום – כאן כבר מדובר בהפסדים גדולים בהרבה – אבל אלו בינתיים רק הפסדים "על הנייר" (הפסד מצטבר של כ- 40 מיליארד שקל). לא נורא ולא סופי. 

הפסדים כבדים אלה גורמים לבנק ישראל, ובייחוד ל"מבוגרים אחראיים", לנדודי שינה חמורים – אך בכך לא תמו הצרות. בשנה האחרונה הולך ומסתבר לראשי הבנק כי ה"השקעות הסולידיות" כבר לא כל כך בטוחות: דרוג החוב של ארצות הברית נפגע במשהו ואפילו של צרפת בדרך, כולל זה של מדינות אירופאיות "נאורות" אחרות כמו בלגיה, אוסטריה ואיטליה. יש להניח שהבנק המרכזי שלנו מושקע ב"סל סולידי" של אג"ח מדינות – עכשיו נדודי השינה כבר מלווים בכאב ראש. סטנלי פישר בטח מצטער שלא רכש זהב ביתרות מטבע החוץ (כי רק פרימיטיביים קונים זהב). איך אנחנו יודעים שהוא לא רכש זהב? פשוט, כי בנק ישראל שומר בסודיות מוחלטת את "הרכב ההשקעות במטבע חוץ". אילו היתרות היו מושקעות בזהב, אז ראשי הבנק כבר היו מזדרזים לפרסם את "גאוניותם" ברבים, והממשלה כבר הייתה דורשת את חלקה ברווחים – חברה בקשיים מנסה לשמור בסודיות בעיקר הפסדים. רווחי בנק ישראל מועברים לתקציב המדינה על פי חוק – הפסדים בינתיים לא מועברים כי הם רק "על הנייר".

בשבועות האחרונים, כנראה מרוב נדודי שינה וכאבי ראש, החליט בנק ישראל להשיג תשואה גבוהה יותר על השקעותיו, בניסיון לעצור את הדימום. תשואה גבוהה יותר משיגים בהגדלת הסיכון של ההשקעה. בנק ישראל החליט להשקיע במניות בשוקי ההון בעולם. 

סטנלי פישר נוהג כאחרון "הספקולנטים" ומשחק משחק מסוכן: כל ההשקעות ממונפות – הוא לוקח הלוואות כדי להשקיע בבורסה. לבנק ישראל אין כסף "שלו", הונו העצמי שלילי, הוא בגירעון הון. גרוע מכך – הוא מסכן את כולנו. נותר לנו רק "להחזיק לו אצבעות"...

מוטי היינריך 

עודכן לאחרונה ב רביעי, 03 ינואר 2018 18:44
תגובות  
0 #51 יעקב 2011-12-02 00:00
השקל אשליה
"במידה והיינו מבטלים את השקל ועוברים לדולר אמריקאי אז הערך של הכסף שלנו היה נחתך בחצי בעשור אחד"

השקל אכן נחתך בעשור האחרון בדיוק כפי שנחתך הדולר. אבל בדיוק. שער השקל היום (מול הדולר) הוא בערך מה שהיה לפני עשור. אם הדולר שווה חצי במונחי סחורות (או 1/6 במונחי זהב) אז השקל אותו דבר בדיוק. איני מצליח להבין כיצד אתה משכנע עצמך שהשקל מגן עליך מפני ירידת ערך הדולר.
ציטוט
0 #52 אלון גולדמן 2011-12-02 00:00
לבנקאי 41
כשצורף מנפיק שטרי חוב בכמות גדולה יותר מהזהב שיש לו בפועל, הוא לוקח על עצמו סיכון גדול מאוד - הוא עושה זאת כי זה העסק שלו אך בכך נמדדת מקצועיותו ואמינותו.
הוא חייב לחזות נכון עד כמה ניתן "לנפח" את האשראי ולמי כדאי להלוות.

אך הוא לא מונופול, יש צורפים אחרים, צורף אחד אינו יכול להכריח מדינה שלמה להשתמש אך ורק בשטרי החוב שלו.
למעשה, הוא אינו יכול להכריח אפילו בן אדם אחד - אין לו שום יכולת להפעיל כוח.

כשהמדינה מחזיקה במונופול על המטבע וקובעת שרק הוא יכול להיות הילך חוקי אזי אין לך צורף אחר ללכת אליו.
אתה מוזמן לחפש מדינה אחרת אך לאן תלך ? כולן כאלה...
ציטוט
0 #53 יעקב 2011-12-02 00:00
בודאי שתמיד הדפיסו
ולכן תמיד היו משברים. הדפסה תחת משטר של המרה לזהב גורמת במהירה למשבר, ולניקוי כסף הזבל המודפס מהשוק.
מנגנון הניקוי הזה חוסל כאשר ירדו מההצמדה לזהב, במקום לחדול להדפיס, הרגו את מנגנון הניקוי. עכשיו מצטבר הרבה מאד זבל, הגורם למשברים עמוקים.
הכסף המודפס יוצר אשליה שיש הרבה כסף, כשלמעשה, כול כספי החסכונות והפנסיה כבר לא קיימים, והם רק אשליה. (קיימים אג"ח ממשלתיים, שאין סיכוי לפרוע).
ציטוט
0 #54 הבנקאי 2011-12-04 00:00
תשובה לדודו דודו
1. להלן קישור לנתוני M3 באתר בנק ישראל:
http://www.bankisrael.gov.il/deptdata/mehkar/indic/heb_a1_1.htm
למיטב הבנתי, לצורך התייחסות לאינפלציה צפויה, M2 מספיק בהחלט.
לעניין התואר שאימצתי, אל תיקח אותו ברצינות, כמו שאין לקחת ברצינות שום תואר...
לשאלתך לעניין חוק אי הדפסה, למיטב הבנתי החוק מתייחס רק לאיסור רכישת אג"ח מהממשלה ע"י הבנק המרכזי, אבל איני בקי בחוקים... להבנתי , הגידול "הנכון" בכמות הכסף הינו על פי הצמיחה הנומינלית + "קצת" , כדי לוודא שלא תהיה דפלציה מתמשכת.
ציטוט
0 #55 דודו דודו קשששט 2011-12-04 00:00
הבנקאי
ידידי הבנקאי,
אולי תצלח דרכך יותר ממני במציאת נתוני M3 השקליים?
זה הנתון היחיד הרלוונטי לגבי סך כמות הכסף. שאר המדדים הם מדדים חלקיים, כלומר הם לא לוקחים בחשבון פקדונות ארוכי טווח.

דבר נוסף, בהנחה שהשם שלך מרמז קצת על הידע שלך, יש לי שאלה:
חוק אי ההדפסה מוגדר כאיסור הדפסת כסף כדי לכסות גרעונות ממשלתיים, אך האם מותר לבנק ישראל להדפיס כסף בהתאם לקצב גידול האוכלוסיה או המשק כדי למנוע אינפלציה? או משהו דומה
ציטוט
0 #56 אסף ד 2011-12-04 00:00
זה לא הדיון
אני לא ממש התווכחתי על כך. רק ניסיתי לעזור עם עובדות מבנק ישראל הנוגעות לקניית המט"ח.

לאחר מכן רק ניסיתי להעמיד דברים על דיוקם.

בימינו, כשהדיון הציבורי סביב נושאים כלכליים גואה, אני נתקל יותר ויותר באנשים שלא מבינים כלל בכלכלה. מה שמדהים הוא שרבים מהם מתנהגים כאילו הם עשו דוקטורט בכלכלה ובאים ללמד את הבריות.

אני חושב שזה יהיה נהדר אם יהיה (בטח יש ואני פשוט לא יודע) אתר שמסביר בשפה פשוטה מושגים ותהליכים כלכליים. בינתיים אפשר להסתפק בויקיפדיה:
http://en.wikipedia.org/wiki/Expansionary_monetary_policy
ציטוט
0 #57 הבנקאי 2011-12-04 00:00
ליעקב ולאסף
במקום להתווכח על השערות להלן הנתונים:
שווי שטרות ומטבעות במחזור בסוף 2003 - כ 28 מיליארד ש"ח
שווי שטרות ומטבעות במחזור בסוף 2010 - כ 61 מיליארד ש"ח
סה"כ כמות הכסף M2 בסוף 2003 - 242 מיליארד
סה"כ כמות הכסף M2 בסוף 2010 - 442 מיליארד ש"ח . ועכשיו אתם יכולים להתווכח .
( כל הנתונים מדו"ח בנק ישראל )
ציטוט
0 #58 אסף ד 2011-12-04 00:00
הסבר על הרחבה מוניטרית
צר לי אך זה לא עניין של קושי אלא פשוט עניין של הבנה...

הרחבה מוניטרית היא הגדלת היצע הכסף. הדרך הברורה מאליה לביצוע הרחבה מוניטרית היא באמצעות הדפסת כסף, אך קיימות דרכים נוספות.
לדוגמא: הבנק המרכזי יכול להקטין את דרישות הלימות ההון (היקף ההון שהבנק יכול לחלק כהלוואות) של בנקים ובכך למעשה הבנקים יוכלו לתת יותר הלוואות, כלומר הם יגדילו את היצע הכסף, כלומר הרחבה מוניטרית.

פעולת קניית מט"ח באמצעות מק"מים אינה מהווה הרחבה מוניטרית. היצע הכסף נשאר כפי שהיה.
ציטוט
0 #59 יעקב 2011-12-04 00:00
למי שמתקשה להבין:
הנה זה בא, ברחל בתך הקטנה:
הרחבה מונטרית היא שם יפה לפעולה של הדפסת כסף. עוד לא הבנת את זה?
איך עושים הרחבה מוניטרית? תחשוב על זה.

במדינת ישראל יש, כאמור, חוק משנת 1985 האוסר על הדפסת כסף. אז בנק ישראל לא מדפיס כסף חלילה וחס. הוא רק עושה הרחבה מוניטרית.
ציטוט
0 #60 אסף ד 2011-12-04 00:00
משקר? הרחבה מוניטרית?
הגרף לא משקר, כמות הכסף הנזיל גדלה. אז? מה אתה מנסה להגיד?

הרחבה מוניטרית חלה כאשר כמות הכסף המוצעת גדלה. במקרה דנן, בנק ישראל קונה שקלים מהציבור באמצעות מק"מ ובאמצעות אותם השקלים הוא קונה מט"ח. זה שקול לכך שאתה תלווה מההורים שלך ובכסף הזה תקנה בית. כמות הכסף לא גדלה, כלומר לא היתה הרחבה מוניטרית.

על מה בדיוק אתה מדבר שבנק ישראל יכתוב שהוא מדפיס כסף. אני לא ממש מבין אותך
ציטוט
0 #61 יעקב 2011-12-04 00:00
הגרף הוורוד למעלה משקר ?
כמובן שאף אחד לא "מדפיס". מדפיס זו מילה גסה. יש חוק מפורש בישראל האוסר להדפיס כסף.
אז היום אין הדפסה, יש "הרחבה מונטרית".
אתה לא מצפה שבנק ישראל יכתוב באתר שלו שהוא מדפיס כסף ועובר על החוק ??
ציטוט
0 #62 אסף ד 2011-12-04 00:00
פישר לא מדפיס כסף
מקריאה בפרסומי בנק ישראל אני למד שבנק ישראל מממן את קניית המט"ח באמצעות מק"מים ולא באמצעות הדפסת כסף.
כמו כן הבנק מפרסם את עלות המהלך ואת תוכניותיו באשר למט"ח.
ציטוט
0 #63 דודו דודו קשששט 2011-12-05 00:00
תודה בנקאי
מעולה תודה!
רציתי את M3 כדי ללמוד יותר על סך הכסף המונפק על ידי בנק ישראל.
ציטוט
הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן