שלישי, 18 אוקטובר 2011 00:00

המשיח יבוא בסוף השבוע לגוש היורו

אחרי כל הקשקשת אנו חוזרים למה שכל אחד מבין בשכל פשוט והוא, שממשלות גרמניה וצרפת תצטרכנה ליטול על עצמן את החובות של ממשלת יוון ואין זה משנה באיזו תחפושת הם ינסו להסתיר זאת.

כך הבטיחו לנו נשיא צרפת וראש ממשלת גרמניה. עד ה-23 באוקטובר 2011 תוצג "התוכנית הסופית" (נשמע נורא כאשר זה נאמר על ידי ראש ממשלת גרמניה) לייצוב גוש היורו.

ראשית, נמאס להם ולמי לא, מתוכניות סיוע לממשלת יוון. שוקי ההון בתמחור של אג"ח של ממשלת יוון, טוענים כי היא לא תהיה מסוגלת לעמוד בתשלומי ריבית וקרן על חוב שכעת מסתכם בכ-350 ביליון יורו. לדעת שוקי ההון אין מנוס מלהקטין את החוב של ממשלת יוון. גם ראשי גוש היורו מתבטאים כעת בצורה זו. "השמועה" הנוכחית היא שמדובר בהקטנת קרן החובות של יוון לפחות ב-50%. כך מתומחרים כעת אג"ח של
ממשלת יוון. 

"הבעיה" היא שכעת מתוך חוב של 350 ביליון יורו, כ-120 ביליון יורו מוחזקים על ידי מוסדות פיננסיים מחוץ ליוון, בעיקר בנקים. כ-50 ביליון יורו מוחזקים על ידי הבנק המרכזי של גוש היורו. כ-50 ביליון יורו מוחזקים על ידי "ממשלות גוש היורו" בתוכניות סיוע ליוון. כ-70 ביליון יורו מוחזקים על ידי בנקים ביוון וכ-30 ביליון יורו על ידי מנהלי השקעות פנסיונים ביוון.

הבנק המרכזי של גוש היורו מסרב להקטנת החוב של ממשלת יוון לגביו. כך גם "ממשלות גוש היורו". הקטנת החוב לגבי בנקים ביוון אינה תורמת בפועל כלום, כיוון שכדי למנוע התמוטטות שלהם, יצטרכו להזרים להם הון חדש. למעשה במידה רבה כך הוא גם לגבי הקטנת החוב לגבי בנקים מחוץ ליוון.

אז אחרי כל הקשקשת אנו חוזרים למה שכל אחד מבין בשכל פשוט והוא, שממשלות גרמניה וצרפת תצטרכנה ליטול על עצמן את החובות של ממשלת יוון ואין זה משנה באיזו תחפושת הם ינסו להסתיר זאת.

זה מביא אותנו לשנית, דהיינו לכך שהם יודיעו על תוכנית להזרים הון לבנקים, קודם כל לאלו שיפגעו מהקטנת החוב של ממשלת יוון. למעשה מדובר בהפיכת החוב הזה לחובות של ממשלות גרמניה וצרפת.

וכך אנו מגיעים לשלישית והיא הודעה על "תוכנית סיוע ענקית" לייצוב גוש היורו, ששוב המשמעות האמיתית שלה, היא ערבות של ממשלות גרמניה וצרפת לחובות של מדינות בגוש היורו. נעשה ניסיון לערב גם את ארה"ב באמצעות קרן המטבע הבינלאומית, אולם ספק אם זה יצלח.

אז אחרי כל התחפושות באמצעות האורגנים השונים שאמורים לייצב את גוש היורו, המשמעות היא פשוטה: או שממשלות גרמניה וצרפת למעשה תערובנה לחובות של כל ממשלות גוש היורו (בעיקר יוון, אירלנד, פורטוגל, ספרד ואיטליה), או שכל ממשלה תצטרך לגייס כסף בריבית "מקומית" ולדאוג "מקומית" לחסכונות במוסדות פיננסיים מקומיים. במילים אחרות – סוף גוש היורו. 

אין שום משמעות אחרת לכל הקשקשת על "תוכניות". פה המקום לציין כי בעוד הכותרות עוסקות בכך שממשלת יוון אינה עומדת "ביעדים" של תוכנית לקיצוץ בגירעון התקציבי שלה, מטפטפות הודעות מאירלנד, מפורטוגל ומספרד כי גם הן אינן עומדות "ביעדים" אלו. באיטליה אפילו עדין לא אושר יעד כזה. המיתון שמתפתח בגוש היורו ובבריטניה, מבטיח ככל הנראה כי "התוכנית הסופית" בסוף שבוע זה, אם אכן תהיה כזו, תהיה עוד שלב בדרך ל"תוכנית סופית".

דר' שמואל גולדמן

מנהל קרן נאמנות "למשקיע"

עודכן לאחרונה ב רביעי, 03 ינואר 2018 05:31
תגובות  
0 #51 אחד העם 2011-10-26 00:00
ל-45 - מדבריו של אנטוני
And Brutus is an honorable man...
ציטוט
0 #52 focus 2011-10-26 00:00
תיקון: הניסיון הקיים *לפורמליזציה*
תיקון: הניסיון הקיים *לפורמליזציה* של מושג התבונה
ציטוט
0 #53 focus 2011-10-26 00:00
ל-45: אנלוגיה מוטעית
אין מחלוקת מהותית בשאלה מהי ריצה או מי הגיע ראשון, אך יש מחלוקת מהותית בשאלה מהי תבונה או מי חכם יותר.

להמחשת העניין, תאר לעצמך שמישהו מפתח מכשיר לבדיקת איכותו של יין אדום, כאשר המכשיר נותן ליין ציון (נניח) על פי ממוצע גיאומטרי בין מידת החומציות לכמות הטנינים.

בא חובב יין ספקן וכופר בכך שהציון שנותן המכשיר אכן משקף את איכות היין.
בא אחד הלקוחות המרוצים של המכשיר וטוען שהמכשיר נקרא "מד איכות היין", ומכאן שהוא אכן מודד את איכות היין.
ומכאן הוויכוח ממשיך...

מצד אחד יש לנו מושג בשפה טבעית (איכות היין", "חוכמה" או "תבונה"),
ומצד שני יש לנו מכשיר מדידה או פרוצדורת מדידה ("מד איכות היין", "מבחן איי-קיו").
זה לגיטימי לחלוטין בעיני לטעון שיש פער גדול בין המושג הטבעי לפורמליזציה שלו, ואפילו לטעון שהפורמליזציה היא כישלון חרוץ.

הערות:

* יש הבדל בין הטענה שהפורמליזציה המסויימת כושלת ובין הטענה שהמושג הטבעי כלל לא ניתן לפורמליזציה. (אינני יודע מהי דעתו של יעקב בעניין זה).

* לי עצמי אין דעה נחרצת לגבי הניסיון הקיים של התבונה (אם כי יש לציין שאני קצת ספקן לגבי זה) - וגם אין לי התנגדות עקרונית למדידה כמותית של איכות מזון.
ציטוט
0 #54 KE3 2011-10-26 00:00
מבחני IQ ואינטליגנציה
קראתי את הדיון (לפחות את התחלתו), והטענה של יעקב נשמעה בהתחלה משעשעת אך לא נכונה. אם טוענים שמבחני IQ בודקים את הצלחת הנבחן במבחני ה-IQ, אפשר לטעון גם שמבחני ריצה בודקים את הצלחתו של הנבחן לעבור את מבחן הריצה, ואז יהיה ניתן לטעון שמבחן ריצה הוא מעגלי בהגדרתו - למרות שמעשית מבחני ריצה בודקים את מהירות הריצה של הנבחן.
אבל במחשבה שניה, האנלוגיה לא מדוייקת. אם נניח שמהירות הריצה לא מוגדרת, אפשר יהיה להעריך את מהירות הריצה ע"י שקלול של, לדוגמה, מסת השריר ומשקל הגוף. אבל אז היתה נוצרת בעיה: אם מהירות הריצה לא מוגדרת, לא ניתן לאמת את תוצאות המבחן אלא ע"י מבחן הערכה אחר, או ע"י עצמו..
חוץ מזה, בחינת נתון בלתי מוגדר זו בעיה לוגית בפני עצמה.
ועוד דבר: הגדרת התבונה כיכולת להבין היא מטומטמת, ולא קשה להבין למה.
ציטוט
0 #55 יעקב 2011-10-27 00:00
אי תאימות בין מבחן לציוני סטודנטים
"ברור לנו שבמצב הקיים הפסיכומטרי והבגרויות המשמשים ככלי המנבא הצלחה אינם מתאימים למקצוע המתמטיקה, והראיה היא שמתאם בין הציונים בבגרויות ובפסיכומטרי להישגים של הסטודנטים בבחינות נמוך", גורס פרופ' קופרמן."
פורסם בוואינט
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4139747,00.html
ללמדך שאפילו בתחום זה המבחנים לא מודדים כלום.

מעניין על סמך מה טוענים אנשים שלמבחני ה IQ (או הפסיכומטרי) יש איזשהו ערך. למה הם כן תואמים? שלא לדבר על קשר ל"תבונה".
ציטוט
הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן