ראשון, 17 נובמבר 2013 14:44

שום בית לא יוצף

"מיטב הפרופסורים" כותבים דו"ח מטופש וחסר שחר עבור המשרד לאיכות הסביבה: 5 מיליון בתים בישראל יוצפו בעוד מאה שנה... התואר "פרופסור" מעניק חותמת של אמת מדעית לכאורה, לגיבוב שאין לו קשר למדע.

 

1420
דו"ח מטופש וחסר שחר
, שנעשה על ידי מיטב הפרופסורים של "מרכז ידע להיערכות לשינויי אקלים בישראל" (שהוקם ומומן על ידי המשרד לאיכות הסביבה), פורסם תחת הכותרת מטופשת ועוד יותר חסרת שחר של וואינט: "בתי 5 מיליון ישראלים יוצפו עד סוף המאה". הכותרת מסתמכת על ההודעה לעיתונות של המשרד לאיכות הסביבה.הדו"ח עצמו מקפיד על לשון חלקלקה ודו משמעית: "5 מיליון בתים עלולים להיות מוצפים", אכן, הם גםעלולים להיהרס ברעידת אדמה, או על ידי פגיעת מטאור, או בגלל מלחמה, או להתפורר מזקנה... עלולים. קשקוש. זו הפחדה ללא שום ביסוס.

הפרופסורים המלומדים מציירים מפות יפות ובהן צובעים שטחים שעלולים להיות מוצפים אם פני הים יעלו בשני מטרים, עד סוף המאה. מאיפה לקחו שני מטרים? לא ברור. אל גור מדבר על עליית מפלס המים ב-20 רגל (בערך שישה מטרים) אבל הוא סתם תועמלן וקשקשן. אף גורם מדעי אינו מדבר על 2 מטרים. דו"ח ה-IPCC  מדבר על 50-90 ס"מ, וגם הוא חסר שחר, כי הוא מבוסס על מודלים שהוכחו כחסרי כל ביסוס מציאותי. אותו דו"ח מציין גם כן, בלשון מתוחכמת וחלקלקה ש"הסבירות לעלייה של מעל לשני מטרים היא אפסית". אולי הפרופסורים לקחו את שני המטרים ממשפט זה...

הפרופסורים עצמם קצת מבולבלים. במשפט אחד בדו"ח שלהם הם מציינים (עפ"י דוח קודם של עצמם) שעליית פני הים היא 1 ס"מ בשנה (מטר במאה שנה), ובמשפט הבא באותו דו"ח מדברים על ס"מ אחד לעשור (10 ס"מ למאה שנה – שזה בערך מה שקורה במציאות). מתוך הדו"ח:

"מגמה נוספת שנצפתה בשנים האחרונות הינה עליה ממוצעת של מפלס פני הים בשיעור של 1 ס"מ בשנה... תרחישים של המגמות הגלובליות בהקשר של השתנות מפלס האוקיינוסים בעולם נעים בין הקצב הנוכחי של 1 ס"מ לעשור לבין 10 ס"מ לעשור..."
 
בכל העולם מדברים על עליית מפלס פני הים עד כה בכ- 1-2 מ"מ לשנה, כלומר 10-20 ס"מ למאה שנים. זה מה שהיה עד כה. לגבי שיעור עליית פני הים היום – מדברים על כ- 3.2 מ"מ לשנה (מספר שחושב על ידי אונ' קולורדו). העלייה הייתה כל כך קטנה, שיש וויכוח כמה הייתה, ומה שיטות המדידה והחישוב הנכונות. ראו למשל מחקר חדש של חוקרים מהאוניברסיטה העברית. הממצאים שלהם: ב- 35% ממצופי המדידה עלו פני הים בשיעור ממוצע של 3.8 מ"מ לשנה, ב- 61% מתחנות המדידה לא הייתה כל עלייה (הייתה יציבות), וב- 4% מתחנות המדידה הייתה ירידה במפלס פני הים, בשיעור ממוצע של 6 מ"מ לשנה.

עליית פני הים שונה ממקום למקום, במקומות מסוימים שוקעת היבשת (דבר שנראה כמו עלייה של פני הים), ובמקומות אחרים מתרוממת היבשת (דבר שנמדד כמו ירידה במפלס פני הים). התופעה הזו אינה קשורה, כמובן, להתחממות הגלובאלית. בסקירה הקודמת של הפרופסורים הם מציינים נייר של רוזן, שבדק את המצוף בחדרה, ומצא עלייה של 11 +- 5 מ"מ לשנה, בין השנים 1992-2002. הממצא הבודד הזה עומד בסתירה מוחלטת לכל הממצאים האחרים, והוא גם מתייחס לתקופה קצרה בלבד, ולכן, מן הראוי היה להתייחס אליו בחשדנות מה. אבל גם 11 מ"מ לשנה זה עדיין לא שני מטר עד סוף המאה...
 
כאן תמצאו קטעים רבים שכתבנו בבלוג על עליית פני הים.

גם בשאר הנושאים, כמו "תופעות מזג אוויר קיצוניות" תמצאו בדו"ח המון מלל ריק מתוכן. הם מציינים ליתר בטחון, שאין ממצאים סטטיסטיים מובהקים ("חשוב להדגיש שלא כל המגמות נמצאו מובהקות סטטיסטית."). כלומר – בשפה פשוטה: אין שינוי בתופעות קיצוניות. סערות, סופות, שיטפונות ובצורת הן תופעות שגרתיות, תמיד היו ותמיד יהיו. התופעות שהתרחשו בשנים האחרונות אצלנו, ובעולם אינן שונות במאומה מתופעות רגילות כאלה שהתרחשו גם בעבר (לפני ההתחממות הגלובאלית הנוראית). כל הדו"ח הנ"ל הוא גיבוב ארוך ומשמים של מילים ריקות.

אם, וכאשר, תהיה עליה של ממש בפני הים, אנו נדע זאת, אנו נבחין בזאת. בינתיים לא הבחנו בכלום. גם יהיה לנו זמן לנקוט בצעדי מנע (כמו, למשל, שוברי גלים).

אין שום צורך בדוחות המשמימים וחסרי השחר של המשרד לאיכות הסביבה, ובהתראות מגוחכות על  הצפת 5 מיליון בתים בעוד מאה שנה.
 
יעקב

עודכן לאחרונה ב שלישי, 26 יולי 2016 04:11

3000 תוים נשארו