רביעי, 20 דצמבר 2017 05:09

הנשיא טראמפ נלחם ברגולציה

20,000 עמודים הכיל ספר התקנות הפדרליות בארצות הברית בשנת 1960. כיום הספר מכיל כ- 185,000 עמודים. טראמפ החליט לבטל את רגולציית היתר. והיכן ישראל בדרוג הרגולציה העולמי? 

לנשיא טראמפ יש, כמו לכל בן תמותה, מעלות ומגרעות. אחת המעלות הגדולות שלו (מנקודת השקפתנו) היא מלחמתו ברגולציה (רגולציית יתר).

2426 1

רגולציית יתר היא מכה (גורם מפריע) לפיתוח הכלכלי והעסקי של המשק. היא מקשה על פתיחה ופיתוח של עסקים חדשים ומטילה עלות ניכרת על עסקים שפועלים (עלות של מילוי ניירת ודוחות, בקשת היתרים, ועיכוב או חסימה של פעולות נחוצות לפיתוח העסק). מעריכים שהרגולציה המיותרת מקטינה את התל"ג בכ- 0.8% לשנה (בארה"ב), בכל שנה מאז (לפחות) 1980. לו נשמרה הרגולציה ברמה שהייתה ב- 1980 (במקום לגדול), היה התל"ג של ארה"ב ב- 2012 גדול ב- 25% מהתל"ג בפועל.

בגרף בהמשך רואים את רמת הרגולציה היחסית (כובד הרגולציה) ב- 35 המדינות המפותחות בעולם OECD. ארה"ב נמצאת במקום ה- 27 – הרגולציה בה כבדה ויקרה יותר מאשר ב- 26 מתוך 35 המדינות. ישראל במקום לפני-האחרון – הרגולציה בה כבדה ויקרה מאשר בכל שאר מדינות OECD מלבד טורקיה... רגולציה כבדה, כאמור, מהווה מכשול לגידול כלכלי, ליצירת עושר ועלייה ברמת החיים.

מעריכים שבארה"ב עלות הציות לרגולציה (מילוי דוחות ובקשת היתרים), בשנת 2000 הייתה כ- 236 מיליארד דולר (לעומת 173 בשנת 1980) ועלות זאת צמחה ל- 881 מיליארד ב- 2015.

 

2426

בספר התקנות הפדרליות של ארה"ב לשנת 1960 היו 20,000 עמודים של תקנות. המספר הזה עלה ל- 185 אלף בספר של 2016 – ראו תמונה בראש העמוד. הנשיא טראמפ שם לעצמו למטרה (והנחה את השרים שלו) להשתדל ולחסל (לבטל, למחוק) תקנות מיותרות במגמה לחזור לספר של 20,000 עמודים בלבד (בלבד...). אומר טראמפ: "אנו יודעים שחלק מהתקנות חיוביות ונחוצות, אנו נשמור עליהן. אנו רוצים להגן על העובדים ועל הבריאות. אנו רוצים להגן על איכות המים, האוויר ועל יופי הטבע. אבל התקנות המיותרות מהוות מס (הוצאה) מיותר על היזמים שלנו, ומונעות פתיחת עסקים ומפעלים חדשים. ... רגולציית יתר היא פגיעה בשלטון החוק. הקונגרס (נבחרי הציבור, האחראים בפני בוחריהם) האצילו סמכויות חקיקה (תקינה) על פקידים שלא נבחרים ולא נושאים באחריות".

הנשיא טראמפ הבטיח במערכת הבחירות, לבטל שתי רגולציות על כל רגולציה חדשה שממשלו יטיל. כעת הוא מתפאר שביטל 22 רגולציות על כל אחת חדשה: בשנה הראשונה בוטלו 67 רגולציות ואומצו רק 3 רגולציות חדשות... ביטול הרגולציות האלה יחסוך למשק של ארה"ב כ- 8 מיליארד דולר... זאת לעומת הבטחת בחירות שאמרה "רק" שלא ייגרמו הוצאות נוספות על ידי רגולציות חדשות.

בסיכום (אומרת הודעת טראמפ): 635 הצעות חדשות לרגולציה בוטלו. 244 רגולציות קיימות הוקפאו, 700 רגולציות נדחו. אם חצי ממה שהוא אומר נכון – דיינו....

אין ספק שמתנהלת היום מלחמה אידיאולוגית בין המחנה שדוגל בפחות התערבות ממשלתית ופחות רגולציה ממשלתית, לבין מחנה שמאמין שכל מה שהממשלה עושה הוא קדוש, נחוץ, הכרחי ולטובה, ושהכול צריך להיות מוסדר, ולהתנהל תחת רישיון והיתר, ותחת פיקוח ממשלתי. אין ספק שהנשיא אובמה (והמועמדת קלינטון) היו נציגים של ההשקפה השנייה (הכול מוסדר, תחת רישיון ופיקוח ממשלתיים). טראמפ הוא נציג האידאולוגיה הראשונה (כמה שפחות התערבות ממשלתית מזיקה, כמה שיותר חופש פעולה לאנשים). בתום כשנה לנשיאות טראמפ – אנו רואים התקדמות בכיוון הרצוי – דה-רגולציה.

יעקב

הירשמו כאן לקבלת התראה על כתבה חדשה באתר

 

 

עודכן לאחרונה ב רביעי, 20 דצמבר 2017 06:48
תגובות  
+4 #1 רגולציה היא המצע עליו צומחת שחיתות שלטוניתמוטי היינריך 2017-12-20 05:39
כמעט כל השחיתות השלטונית (קשרי הון-שלטון) נובעת מעצם קיומה של רגולציה. הרגולציה מרכזת כוח רב בידי השלטון ופקידיו, ברצותם יאשרו וברצותם ידחו את הבקשה.

כדי להצליח בעסקים צריך לייצר מוצר (או שרות) איכותי ותחרותי. אבל, הרגולציה פותחת נתיב התעשרות נוסף: קשרים עם השלטון יחסמו מתחרים, יקנו רישיון וזיכיון, יגדילו אחוזי בנייה.

המפגינים נגד השחיתות בשדרות רוטשילד לא מבינים ש"מלחמה בשחיתות" מתחילה בקיצוץ הרגולציה.
ציטוט
+2 #2 מפגינים נגד ביבייעקב 2017-12-20 10:55
המפגינים מפגינים נגד ביבי, לא נגד השחיתות. אם וכאשר יגעו לשלטון יחלקו את ה"שלל" (הטבות השלטון) לעצמם ומקורביהם.

תמיד האופוזיציה נלחמת נגד השחיתות של השלטון כביכול, אבל זה רק למראית עין. גם בגין עלה לשלטון כאשר נלחמם נגד מושחתי מפא"י - "מושחתים נמאסתם" (ואכן מפא"י היו מושחתים עד היסוד). כול מי שמגיע לשלטון הוא מושחת, כי השלטון מושחת.

שילטון שמחלק כספים של אחרים הוא מושחת לפי הגדרה. והמחנה "החברתי" תמיד דוגל ביותר סמכויות שלטוניות ויותר כספי שלטון מחולקים לפי "קריטריונים" - כלומר למקורבי השלטון.

זה הבאג הדמוקרטי - כול הפוליטיקאים, מכול המחנות ואידיאולוגיות, מדברים גבוהה גבוהה על טובת העם וטוהר המידות והמלחמה בשחיתות, ובעצם כולם, ללא יוצא מן הכלל, נלחמים על הרחבת כוחו (וכספו) של השלטון, ואתו - הכוח לחלק את כספי השילטון למחנה "הנכון".
ציטוט
+3 #3 חוש דרמטייעקב 2017-12-20 18:25
לו היה לאובמה חוש דרמטי וכישרון תיאטרלי כמו לטראמפ היה עורך אותה תצוגה (שתי ערימות נייר, אחת קטנה ואחת גדולה) והיה מתגאה: "ראו בכמה הגדלנו את הרגולציה הממשלתית המגינה על פשוטי העם נגד הטייקונים הרשעים, ראו כמה טוב עושה הממשלה לעם".

על פי האידאולוגיה של אובמה (כלומר של השמאל) כמה שיותר רגולציה יותר טוב.
ציטוט
-2 #4 היישר מפי ביביfake news 2017-12-23 16:28
מצטט יעקב:
לו היה לאובמה חוש דרמטי וכישרון תיאטרלי כמו לטראמפ היה עורך אותה תצוגה (שתי ערימות נייר, אחת קטנה ואחת גדולה) והיה מתגאה: "ראו בכמה הגדלנו את הרגולציה הממשלתית המגינה על פשוטי העם נגד הטייקונים הרשעים, ראו כמה טוב עושה הממשלה לעם".

על פי האידאולוגיה של אובמה (כלומר של השמאל) כמה שיותר רגולציה יותר טוב.


הסייפה של דבריך נשמע כמו : " על פי האידיאולוגיה של טראמפ ( כלומר של הימין ) כמה שפחות מוסלמים יהודים ושחורים ככה יותר טוב "
ציטוט
+2 #5 חוזר: הנשיא טראמפ נלחם ברגולציהשחרורון 2017-12-23 17:00
״הסייפה של דבריך נשמע כמו : " על פי האידיאולוגיה של טראמפ ( כלומר של הימין ) כמה שפחות מוסלמים יהודים ושחורים ככה יותר טוב "

ידידי, אני רושם לך דיאטת mainstream media
לא יותר משעה בשבוע וגם זה על mute
ציטוט
0 #6 fakeיעקב 2017-12-24 08:36
אני לא יודע על מה אתה מדבר.
הפוסט הזה היה על נושא ספציפי ולא וויכוח כללי על היתרונות או חסרונות של טראמפ כנשיא.

הטענה שלי על הדבקות האידאולוגית של אובמה ברגולציה מבוססת על עובדות: כמה רגולציות נוספו בימי אובמה. מאחר ו 6 מ 8 שנות שילטון אובמה לא היה לו רוב בקונגרס ולא יכל להעביר חקיקה, הוא שלט מרבית הזמן דרך רגולציות.
ציטוט
0 #7 על מה אני מדברfake news 2017-12-24 15:48
מצטט יעקב:
אני לא יודע על מה אתה מדבר.
הפוסט הזה היה על נושא ספציפי ולא וויכוח כללי על היתרונות או חסרונות של טראמפ כנשיא.

הטענה שלי על הדבקות האידאולוגית של אובמה ברגולציה מבוססת על עובדות: כמה רגולציות נוספו בימי אובמה. מאחר ו 6 מ 8 שנות שילטון אובמה לא היה לו רוב בקונגרס ולא יכל להעביר חקיקה, הוא שלט מרבית הזמן דרך רגולציות.


ההתייחסות שלי לא הייתה לאמור בפוסט אלא לאמור בסוגריים של הערתך " על פי האידאולוגיה של אובמה (כלומר של השמאל) כמה שיותר רגולציה יותר טוב. "
אינני מבין למה מתכוונים האומרים "ימין" "שמאל" "קפיטליסט" סוציאליסט" אשמח אם תעשה לי סדר : אנא בחר מהרשימה להלן את אנשי השמאל לתפישתך :
וורן באפט
חה"כ גפני
כחלון
דוד אמסלם
אריה דרעי
ביל גייטס
אלון מאסק
יצחק תשובה
עידן עופר
מריוס נכט מצ'ק פוינט
קובי ריכטר ממדינול
מירי רגב
בצלאל סמוטריץ'
אורי אריאל
צוקרברג
בנימין נתניהו

יכולתי להוסיף עןד שמות כהנה וכהנה - אך עם תסמן את הרשימה לעיל תקל על הקוראים להבין למה אתה מתכוון.
ציטוט
0 #8 חוזר: הנשיא טראמפ נלחם ברגולציהשחרורון 2017-12-24 16:45
הרשה לי להציע הגדרה, אחכ אתה יכול לנסות להדביק תויות לאנשים על בסיס ההגדרה הזאת (אם היא נראת לך)

סוציאליסט - אדם המאמין שאלימות היא פתרון לבעיות חברתיות מורכבות, כל עוד מדובר באלימות אשר מופעלת עי קבוצת אנשים קטנה המכונה ״ממשלה״. בדרכ זה נראה ככה: יש מצב שלא נראה לסוציאליסט (למשל הוא לא רוצה לשלם עבור הביטוח בריאות של עצמו), לכן יש לגנוב את כספם של אחרים תחת איומי רובה ולזרוק את הכסף עלהבעיה

קפיטליסט - אדם המאמין שאלימות היא לא פתרון לבעיות חברתיות מורכבות, וחושב שהוא צריך לקחת אחריות ולפעול אם משהו מפריע לו
ציטוט
0 #9 לשחרורון - put your money where your mouth isfake news 2017-12-24 18:09
ואחרי שהגדרת - קצת בשר להגדרותיך: אשמח אם תסמן את האנשים שציינתי לפי ההגדרות שלך - קפיטליסט או סוציאליסט .
ציטוט
0 #10 מה זה סוציאליסטיעקב 2017-12-24 19:13
הערה בפוסט של בלוג אינו המקום המתאים כדי להסביר לך מה זה סוציאליסט.
אם בכול זאת אני צריך הגדרה על רגל אחת הייתי אומר שסוציאליסט חושב שיש אלוהים והמדינה היא האלוהים (היישות הכול-חכמה, כול-טובה, כול-יכולה).

ליתר פרטים - עיין בחומר התורתי הרב שבבלוג זה ובספרות הענפה ביותר שקיימת.
אם יש לך ספק שאובמה סוציאליסט - אז אתה יכול לקרוא לו ליברלי (במובן האמריקאי) או פרוגרסיבי, או כול תואר שאופנתי היום.
ציטוט
0 #11 ליעקב - או שלא הבנת או שאתה מיתמם .fake news 2017-12-24 19:25
לצורך הדיון וגם בלי קשר לדיון - אין לי ספק שאובמה סוציאליסט - ההתייחסות שלי הייתה להכללה שלך : האידאולוגיה של אובמה ( כלומר של השמאל ) . על איזה שמאל אתה מדבר ? באפט? סמוטריץ' ? מירי רגב ? ביבי ? . קובי ריכטר ? סטף ורטהיימר ? גיל שווייד ?
במקום להיתמם ולהפנות אותי לספרות ענפה אשמח אם תענה על שאלתי הפשוטה .
אגב , בלי קשר לדעתך כפי שהיבעת אותה במאמר שכתבת , הרי שלזכותך יאמר שהשמעת את טיעוניך בלי להזכיר שמאל, ימין סוציאליסט וקפיטליסט .
ציטוט
0 #12 חוזר: הנשיא טראמפ נלחם ברגולציהשחרורון 2017-12-24 21:21
מצטט fake news:
ואחרי שהגדרת - קצת בשר להגדרותיך: אשמח אם תסמן את האנשים שציינתי לפי ההגדרות שלך - קפיטליסט או סוציאליסט .


אני לא מכיר את העמדות של כל האנשים ברשימה שלך, אבל כל חבר-כנסת ברשימה שלך הוא , לפי ההגדרה שלי, מעודד שימוש באלימות כדי לפתור בעיות חברתיות מורכבות. האי ממשלה היא חבורת אנשים שטוענים מונופול על שימוש באלימות באזור גיאוגרפי מסויים
ציטוט
0 #13 אתה סתם מתפלסףיעקב 2017-12-25 11:41
אתה מסכים שאובמה סוציאליסט, נכון? אז על מה אתה מתפלסף?
אובמה (ודומיו להשקפה) חושבים שהאנשים (כפרטים) רשעים ורק המדינה היא טובה, ולכן כמה שיותר רגולציה - כמה שהמדינה מנהלת יותר את חיי האנשים - ככה יותר טוב.
ציטוט
0 #14 חוזר: הנשיא טראמפ נלחם ברגולציהסוליסט 2017-12-28 15:03
מדיניות הכלכלית של טארמפ היא חשובה, אך יש עוד דבר שהוא רוצה לעשות והפוליטיקה האמריקאית מונעת ממנו , זה לחדש ולפתח תשתיות!
ציטוט
הוסף תגובה