שלישי, 27 יולי 2021 11:45

הפורום לרציונליות סביבתית: תכנית הממשלה להפחתת גזי חממה – בכייה לדורות במחיר יקר

הממשלה אישרה בהתלהבות "יעדים" להפחתת פליטות פחמן עד 2050. לשמחת הסינים יצרני הפנלים הסולריים וקבלני ההתקנה המקומיים. "יעדים" לא עולים בינתיים כסף אבל תועלתם אפסית, כמו באירופה, הנזק – עצום.

הודעה לעיתונות של הפורום לרציונליות סביבתית:

ההצעה להפחתת גזי חממה שהתקבלה בממשלה היא בכייה לדורות ותעלה במחיר יקר לכלכלה ולסביבה.

הפורום לרציונליות סביבתית, שחברים בו מדענים ומומחים לאנרגיה ולסביבה, יוצא נגד הצעת המחליטים שאושרה בממשלה ביום א', 25 ביולי 2021, להפחתה של פליטות הפחמן בשיעור של 27% עד 2030 ושל 85% עד 2050, הצעה המבוססת על תחושת בטן ולא על בדיקת היתכנות פיזית-הנדסית.

חברי הפורום מדגישים שיעדים אלה בלתי אפשריים להשגה בטכנולוגיות הידועות, ושהעלויות הנגזרות הן גבוהות מאוד ויובילו להעלאת מיסים ולהגדלת הגירעון, וכן לחוסר יציבות אנרגטית בשל נטישת מקורות אנרגיה אמינים קונבנציונליים כמו גז, מה שמוביל למשברי אנרגיה תכופים ולהפסקות חשמל ולעלייה דרמטית במחיר החשמל במדינות בעולם שניסו זאת, כמו קליפורניה, אנגליה וגרמניה.

הפורום מצביע על כך שהתוכנית למעבר ל-30% חשמל ממקורות אנרגיה מתחדשת עד 2030 תצרוך משאבי קרקע כה עצומים עד כדי חוסר היתכנות, ותגרום לפגיעה חמורה בסביבה.

הפורום מפנה לדו"ח רשות החשמל משנת 2020 שבו נאמר בפירוש שהפקת אנרגיה שמש אינה מייתרת בנייה של תחנות כוח רגילות ושעלינו לבנות את כל התחנות הדרושות לאספקה מלאה של צרכינו. לשון אחר: כל 60 מיליוני הפנלים הסולריים המתוכננים לשנת 2030, עוד לפני ההחלטה החדשה, יבואו בנוסף לתחנות הכוח הרגילות (מתוך דוח רשות החשמל), ולא יביאו לחיסכון בזיהום אוויר ובשום דבר אחר.

כמו בכל מקום שבו נוסה מעבר כזה, מחיר החשמל צפוי לזנק, והפגיעה תהיה בעיקר בחלשים, בלי להניב שום תועלות בצורה של הפחתת פליטות.

לדברי הפורום, היעדים עד שנת 2050 הם חסרי אחיזה במציאות הטכנולוגית-הנדסית המעשית.

הפורום מזכיר שהשפעת פליטות הפחמן של ישראל על האקלים העולמי היא אפסית (ישראל פולטת פחות מ-0.2% מהפליטות העולמיות), ושום דבר שישראל תעשה לא ישפיע כהוא זה על האקלים. הפגיעה הכלכלית בישראל כתוצאה מהשאיפה ליעדים דמיוניים אלה תמנע השקעה בתשתיות חיוניות להסתגלות לשינויי אקלים, ותפגע באיתנותה הכלכלית והביטחונית של המדינה.

הפורום מזכיר שמצבה של מדינת ישראל שונה מהותית ממצבן של מדינות המערב, בשל קצב גידול האוכלוסייה, צפי הגידול בצריכה המצריך תוספת תחנות כוח יציבות ואמינות, וגם בשל היותה של ישראל "אי אנרגטי" בלי חיבור לרשת למדינות שכנות שניתן להיעזר בהן בשעת הצורך.

באשר להתחייבויות הבינלאומיות של ישראל, ישראל כבר עומדת בהתחייבויותיה בהסכם פריז, כך שאין כל מחויבות בינלאומית הגוררת את ההחלטה הזאת.

הצעת המחליטים להפחתת פליטות הפחמן תפגע בשטחי הטבע בארץ ובכלכלתה, תעלה את מחיר החשמל ותגרום להפסקות חשמל חוזרות ונשנות, ותפגע ביכולת של ישראל להתמודד עם איומים עתידיים, אקלימיים ואחרים.

הפורום קורא לממשלה להציב כיעד עליון ביטחון באספקת אנרגיה בכמות הדרושה, כולל רזרבות טובות, ולשאוף למחיר אנרגיה בר השגה, דבר החיוני לשגשוגו של המשק. הפורום קורא שלא לערוך ניסויים בטכנולוגיות שאינן מוכחות על גב אזרחי ישראל, ולבסס את אספקת האנרגיה על בסיס טכנולוגיות ידועות ובדוקות בלבד.

הפורום קורא לממשלת ישראל להקשיב למדענים ולמומחי אנרגיה, ולהתקדם במתינות ובהדרגה בשימוש באנרגיות לא יציבות.

חברי הפורום הזמינים לראיונות:
פרופ' יונתן דובי, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב
בועז ארד, התנועה הליברלית החדשה
פרופ' מיכה קליין, אוניברסיטת חיפה
ד"ר עמית קני, המכללה האקדמית להנדסה סמי שמעון
ד"ר ליאור אשבל, הטכניון

הירשמו כאן לקבלת התראה על כתבה חדשה 

אבי
אל תבלבל אותנו עם נתונים! יש יעדים -- וזהו!!
אל תבלבל אותנו עם נתונים! יש יעדים -- וזהו!!
4
שחרורון
יעד חדש
עד 2025 יבוטל כח המשיכה בין 2 ל4 בימי ראשון וחמישי, כדי להפחית פליטת המטוסים
2
שכי אניספלד
כורים גרעיניים מתדמים
אני מבקש שהפורום יתייחס לנושא הכורים הגרעיניים של מלח מותך, במיוחד לאלה המשתמשים התוריום כדלק: כל היתרונות שאפשר להעלות על הדעת. האם לא צריך לעודד כמה מדענים להתחיל להתמחות באלה ויהיו כוח מדעי וטכנולוגי, לרגע שאפשר יהיה לבנות כור כזה בארץ. יש לזכור את העובדה שכור כזה איננו יכול לייצר חומר בקיע לצרכים צבאיים ולכן ההמנעות של ישראל מחתימה על האמנה למניעת הפצתו של נשק גרעיני לא תהיה חסם אוטומטי, כמו היום.
0

3000 תוים נשארו