שני, 06 דצמבר 2010 15:38

סוף עולם האנרגיה נדחה

גילויי הגז בישראל הם חלק מתהליך תחיה כלל עולמי של גז ונפט. השוק עושה את שלו ועליית מחירי האנרגיה עודדה חיפושים חדשים ופיתוחים טכנולוגיים. מאז גילוי הנפט במאה ה-19 העתודות היו תמיד בעליה. גם עכשיו.

ישראל הפכה פתאום מעצמת נפט וגז, עם הגילויים החדשים בים יש סיכוי שנצליח לספק צרכינו באנרגיה לשנים רבות וגם לייצא. זו הפתעה, כי מאז קום המדינה אנו מייחלים לשווא לקצת נפט, והנה, פתאום התגלה המטמון.

אבל לא רק ישראל. אנו חלק מתהליך תחייה כלל עולמי של הגז והנפט. 

283

בשנת 2007 הגיעו מחירי חבית הנפט ל- 147 דולר, מחירי הגז ל- 10-12 דולר. נביאי השחורות המקצועיים מיהרו לפרסם ספרים על סוף עידן הנפט. קראו לזה peak oil – שיא הנפט. אמרו: השיא בתפוקת הנפט עבר או יעבור בקרוב. שדות הנפט הוותיקים מתרוקנים, והתפוקה בהם יורדת בהתמדה. אין יותר נפט. התפוקה היורדת עומדת במסלול התנגשות עם הצריכה הגואה של מדינות מתפתחות כמו סין והודו. "סוף העולם קרב".

נבואות הבל. העולם מתפקד כמו שהאופטימיסטים מנבאים. התחזית האופטימיסטית אמרה שהמחיר הגבוה של הנפט יאותת על הביקוש ויעודד חיפושים חדשים ופיתוחים טכנולוגיים, ומקורות חדשים יפותחו, כפי שקרה תמיד, עד כה. מאז שהתגלה הנפט במאה ה- 19 ועד כה, למרות הצריכה גדולה, הרזרבות הידועות (הנפט בבטן האדמה) היו תמיד בעלייה. 

מאמר ארוך בניו יורק טיימס מספר שבעשור האחרון פותחו טכנולוגיות חדשות בתחום הנפט – קידוח במים עמוקים הודות למכשור חדש המאפשר לייצב את המקדחים בים. ביבשה פותחו טכנולוגיות של קידוח לעומק ובכיוון אופקי, תוך ריסוק שכבות הסלע העמוקות ושחרור הגז הכלוא בהן.

שורה תחתונה: התגלו מרבצי נפט וגז חדשים רבים. המגמה של ירידת התפוקה התהפכה. ארה"ב החלה להפיק יותר נפט מאשר קודם. תפוקת הנפט במפרץ מקסיקו עלתה ב- 12% מאז שנת 2000. בקנדה מפיקים נפט מחולות זפת המצויים שם בשפע. קנדה הפכה לספקית הנפט הגדולה של ארה"ב (יותר מערב הסעודית). עיראק, שמפיקה "רק" 2.5 מיליון חביות ליום גילתה שדות חדשים וחתמה חוזי פיתוח שיאפשרו לה להפיק, בעוד כמה שנים, 12 מיליון חביות. מרבצי גז אדירים התגלו ברחבי ארה"ב, בקידוחי עומק. לפני עשור חשבו מומחים שרזרבות הגז של ארה"ב יתרוקנו תוך 25 שנה, היום ידוע שיש לארה"ב מספיק גז בשביל לפחות 100 שנה. ארה"ב הולכת להפוך ליצואנית של גז. אותם מבני סלע עמוקים שמהם מפיקים גז בארה"ב מצויים גם באירופה וארצות אחרות, וגם שם מתחילים בהפקה. מרבצים חדשים התגלו בים, מול חופי ברזיל, ניגריה ומקומות נוספים. מתחילים לחפש נפט באוקיינוס הארקטי, בו לא קדחו עד עתה.

המקביל התפתחה טכנולוגיה שמאפשרת ניצול יותר טוב של האנרגיה, מנועים יותר חסכניים, תחנות כוח יותר יעילות. אנו מסוגלים לשמור על רמת חיינו עם פחות נפט וגז. כתוצאה מכל אלה, מחיר הנפט ירד לסביבות 80 דולר החבית, מחיר הגז ירד ל- 4 דולר. (והדולר לא מה שהיה פעם...). מחפשי הגז נאלצים לקחת פסק זמן. יש יותר גז מאשר השוק מסוגל לקלוט...

צריכת האנרגיה בעולם עומדת לעלות ב- 36% בין השנים 2008-2035 לפי תחזית הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה. צריכת הנפט תעלה מ- 84 מיליון חביות ביום ל- 99. בקיצור – יש לנו בעולם, נפט וגז כמויות מעל לראש, המספיקות לצרכינו להרבה, הרבה שנים. קשה להגיד בדיוק כמה, אבל הרבה עשורים לפחות. הנפט, הגז והפחם יהיו מקורות האנרגיה העיקריים שלנו להרבה עשורים, אין מקורות אחרים, בינתיים. זה טוב, טוב שיש נפט וגז במחיר סביר, טוב שאיננו תלויים במקורות "ירוקים" כמו שמש ורוח, מפני שאין בהם ממש.

סוף העולם נדחה בינתיים.

יעקב

 

עודכן לאחרונה ב שני, 18 דצמבר 2017 06:11
הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן