שני, 15 נובמבר 2010 15:38

החוב הציבורי של ארצות הברית לא ייפרע

גירעונות עצומים בתכניות ה"סוציאליות" של ארה"ב – ביטוח לאומי, ביטוחי הבריאות, וכל קרנות הפנסיה של הגופים הציבוריים. סיכוי קלוש שהם יוכלו לעמוד בכל התחייבויותיהם.

כבר כתבנו שהגירעון הרשמי של ממשלת ארה"ב הוא רק קצה הקרחון של כל הגירעונות המסתובבים שם. לא שקצה הקרחון קטן... הגירעון הרשמי של הממשלה הפדראלית לשנה זו (שהסתיימה בספטמבר) הוא כ- 1.29 טריליון דולר, ויחד עם הגרעון של השנה שעברה של כ- 1.4 טריליון יש גרעון לשנתיים של 2.7 טריליון דולר, או 12.5% (לשנה) מהתל"ג. 

אבל, כאמור המפלצת זו היא רק קצה הקרחון. 

הגירעונות בתכניות ה"סוציאליות" של ארה"ב – ביטוח לאומי Social Security וביטוח בריאות Medicare+Medicaid הם עצומים. כל קרנות הפנסיה, בייחוד של הגופים הציבוריים, נמצאות גם הן בגירעון גדול – כל הכסף שהן צברו לא יספיק לתשלום הפנסיות שהם חייבים. ואילו קרנות הפנסיה של חברות פרטיות, כמו ג'נרל מוטורס, הולאמו כאשר החברה פשטה את הרגל והצטרפו לקרנות הציבוריות הגירעוניות. גירעונות אלה לא מופיעים בשום תקציב או סטטיסטיקה, אבל הם ממשיים מאד – הם התחייבויות כספיות להוצאה עתידית, ללא כיסוי. 

מחקר חדש מפנה את הזרקור למקור נוסף של גירעונות: הבטחה לתשלומי ביטוח בריאות לפנסיונרים של גופים ציבוריים. המדינות והעיריות הבטיחו לעובדיהן ביטוח בריאות לאחר הפרישה, עד יום מותם, כחלק מהטבות השכר. הוצאה זו הולכת וגדלה. מכון מחקר חישב ומצא שרק הגופים הציבוריים במדינת ניו יורק סוחבים גירעון של כ- 205 מיליארד דולר בהטבות בריאות שהם חייבים לפנסיונרים. כנגד הטבות אלה אין להם שום קרן חיסכון. הטבות אלה לא מופיעות בשום תקציב או דיווח רשמי. זה בנוסף לחוב בצורת איגרות חוב שהם מכרו לציבור, בשיעור כ- 260 מיליארד דולר (שכן מופיעים בספרים). לאחרונה חויבו הגופים לדווח על התחייבויות עתידיות אלה – אבל הם לא ממהרים ליישם תקנה זו, כי הסכומים עצומים והמבוכה גדולה. 

אין שום סיכוי שהגופים הציבוריים (מדינת ניו יורק והעיריות) יוכלו לעמוד בכל התשלומים. מרבית שאר המדינות שבארה"ב אינן במצב כלכלי יותר טוב. 

פשיטת הרגל הבאה: הביטוח הלאומי 

אני מדבר על ה- Social Security – הביטוח הלאומי של ארה"ב. בפעם הראשונה ב- 25 שנה שההכנסות של הביטוח הלאומי האמריקאי יהיו נמוכות מההוצאות שלו. עד כה היה עודף הכנסות – כלומר, דמי הביטוח הלאומי ששולמו על ידי האוכלוסייה הפעילה (העובדת) היו יותר גבוהים מאשר הפנסיות ששולמו לגמלאים. את העודף הפקיד המוסד לביטוח לאומי למשמרת אצל ממשלת ארה"ב, תמורת אגרות חוב ממשלתיות. בכך עזר הביטוח הלאומי לממן את גירעונות הממשלה, והממשלה "אכלה" את הכסף של הפנסיונרים. 

עכשיו המגמה התהפכה, והביטוח הלאומי מתחיל לפדות אגרות חוב כדי לעמוד בהתחייבויותיו, במידה מסוימת גם בגלל הקיטון בהכנסות עקב המיתון. הסכומים עדיין קטנים, אבל עם הזמן זה גדל... ומאיפה משלמת הממשלה האמריקאית (הפדראלית) את החוב לביטוח לאומי? מה הבעיה? הם כבר מדפיסים כל כך הרבה כסף, ידפיסו עוד קצת... בעיה נוספת היא שאי אפשר לדלל את החוב הזה באמצעי הקלאסי של הדפסת כסף ואינפלציה. הטבות הביטוח הלאומי צמודות למדד (על פי חוק שבתוקף), כך שכל עליה באינפלציה מגדילה את החוב ולא מדללת אותו... 

חברת דירוג האשראי "מודיס" הודיעה שנוצר לחץ להורדת דירוג האשראי של איגרות החוב של ממשלת ארה"ב... לכולם ברור שצועדים בבטחה לכיוון של התמוטטות גדולה. הוויכוח הוא על העיתוי... 

יעקב

עודכן לאחרונה ב שלישי, 19 דצמבר 2017 05:13
הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן