ראשון, 19 ספטמבר 2010 15:39

לבנקים המרכזיים (ולממשלות) נגמרת התחמושת במחזור ההיסטורי הנוכחי

לבנקים המרכזיים קשה להוריד את הריבית האפסית. קשה פוליטית להרחיב גירעונות ממשלתיים, גם קשה "מעשית" – מהיכן יגיעו קוני האג"ח הממשלתיות? אין דרך "קלה", כל החלופות להיחלצות מהמשבר - גרועות. "סוף העולם"?

חלק מאתנו מכיר את הקליק החלול שמשמיע הנוקר של הרובה בעקבות לחיצה על ההדק כאשר נגמרת התחמושת במחסנית. ובכן, נראה שלנגידים של הבנקים המרכזיים בעולם התחמושת אוזלת. כולם, ובמיוחד נגיד הבנק המרכזי האמריקאי, הפדרל רזרב, נמצאים במצב מתסכל דומה. המחסנית ריקה ולחיצת ההדק תניב נקישה בלבד.

אין בחירה טובה. מדינות המערב צריכות לבחור בין חלופות גרועות: חיתוך חד של תקציב המדינה (לא סתם "קיצוץ") שיגדיל את האבטלה, יגרור מיתון כלכלי וירידת מחירים כללית (דפלציה), או לחילופין – כעצת אחיתופל של פרופ' קרוגמן, המשך הדפסה מסיבית של כסף והזרמתו למשק – סרט המשך של תוכניות ה"חילוץ" ותוכניות ה"עידוד" שהתחילו ב- 2008, תהליך שאחריתו – אינפלציה.

הכלכלה העולמית לא תתאושש ללא תהליך מכאיב. אין בחירה בין מתווה "קל" לבין דרך מכאיבה. או שהאבטלה תגדל בגלל קיצוצי תקציב של ממשלות או שהאבטלה תגדל לאחר משבר אינפלציה מתמשך. אם הממשל האמריקאי יחדל מתוכניות "המרצת" הכלכלה – המשק יחזור מהר למיתון. אם יועלו המיסים דרסטית כדי להתמודד עם הגירעון הענק – גם נקבל מיתון. אם הממשל יקצץ את הגירעון הענק באמצעות הקטנת הוצאותיו – תגדל האבטלה במהירות למימדים מבהילים. שח-מט.

כדי שהכלכלה העולמית תחזור לפסים של צמיחה צריך שעודפי כושר הייצור בעולם יתחסלו. אין מי שיקנה את כל המכוניות, מדיחי הכלים, הטלפונים הסלולאריים, ואת כמות הבתים שנבנו "להשקעה" בעולם. הבנקים המרכזיים הורידו מלאכותית את הריבית לשיעור אפסי והקטינו את הסיכון ב"השקעות". הממשלות מצידן הוסיפו שמן למדורה בהזרמת כסף למשק דרך תקציבי-מדינה גירעוניים שמומנו באמצעות גיוס הלוואות. ג'נרל מוטורס, לדוגמה, ממשיכה – בזכות העירוי הממשלתי – לייצר מכוניות שכנראה אין להן דורש. שפע הכסף המלאכותי שיגר אותות שגויים לצרכנים – תחושת עושר מזויפת. משקיעים ויצרנים הגיבו בהתאם והגדילו את כושר הייצור כדי לספק את הביקושים. כל ממשלה דאגה להמשיך ולתדלק את התהליך כדי למנוע את הקריסה "בקדנציה שלה". המשיכו לקחת הלוואות כדי לפרוע את הקודמות. רק משבר כלכלי מלווה באבטלה ופשיטות רגל יחסל את עודפי כושר הייצור – ליקווידציה. התהליך אינו נתון לבחירתם של פוליטיקאים ונגידי בנקים מרכזיים. כל משחק פירמידה מסתיים במשבר.

במקביל, רוחש העולם מיליוני יזמים קטנים וגדולים ש"שוברים את הראש" איך לפתח מוצרים ותהליכים חדשים. מוצרים שמיליארדי צרכנים ירכשו. המוצר החדש ישפר את איכות חיינו ויאפשר לנו לאכול, לבלות ולחיות זול יותר. תמורת אותה שעת עבודה נוכל לרכוש יותר מוצרים, לבצע יותר משימות, ולחוות יותר אירועים. אלפי מעבדות מחקר שוקדות על פיתוח מוצרים דמיוניים בתחומי התקשורת, מחשבים, נאנו טכנולוגיה, מיקרוביולוגיה, רפואה, רובוטיקה ועוד. המוצרים שיכנסו לשוק בקצב גובר והולך יעלו ללא ספק את רמת החיים ואת פריון הייצור: מוצר שעלה עשרה שקלים – יעלה 7 שקלים בלבד ולאחר מכן אף פחות. כך היה וכך יהיה. קצב הפיתוחים החדשים רק הולך וגובר. כמות המוצרים החדשים שנראה ב-20 השנים הקרובות יהיה כנראה גדול ממה שראינו ב- 70 השנים האחרונות או ב- 100 השנים האחרונות. זו דרכה של האנושות. זה המסלול היחיד לחידוש הצמיחה בעולם.

בין לבין יהיה משבר כלכלי מתמשך. אם המשבר יהיה עמוק וחריף, ייתכן שהמערכות הפוליטיות והמוניטאריות (מערכת הבנקאות והבנקים המרכזיים) בעולם ישתנו. אם השיפורים הטכנולוגיים יחזירו את הצמיחה "מהר מידי" – לא ייווצר שינוי משמעותי במערכות הפוליטיות, כי הגדלת הפריון במשק גם מגדילה אבסולוטית את המקורות מהם ניתן לגבות מיסים שמממנים את השיטה הפוליטית הקיימת.

הממסד הפוליטי ומעורבותו בכלכלה ובחברה באמצעות מנגנוני מדינת הרווחה התרחב בהיקפו במאתיים השנים האחרונות מאז "המהפכה התעשייתית" כי האדם מצליח לייצר כמויות הולכות וגדלות של מוצרים. חלק מ"עודפי הייצור" שמעבר לצרכי הקיום של המשפחה, מוחרמים על ידי השלטון בצורת מיסים ומקיימים את הסקטור שאינו מייצר או שמייצר חלקית בלבד (הסקטור הציבורי, מקבלי קצבאות הרווחה, ויתר ה"קפיטליסטים" שסמוכים אל שולחן הממשלות). לפני המהפכה התעשייתית המשפחה הממוצעת בקושי הצליחה לייצר אמצעי קיום עבור עצמה בלבד, לא היה ממי לקחת מיסים. העדר מקורות מימון הכתיב ממשל קטן ולא אפשר צמיחה של "מדינת קצבאות".

לא צריך להיות נביא או "עתידן" כדי להבין את התהליך המתמשך בו אנו מצויים. משבר, גם אם יהיה עמוק, אינו "סוף העולם" – החלק הקפיטליסטי שבכלכלה ימשיך לשקוד ולפתח, ומתוך שיקולים אנוכיים בלבד, ימשיך את תוואי השגשוג לכולם.

מוטי היינריך

עודכן לאחרונה ב שלישי, 19 דצמבר 2017 05:33

3000 תוים נשארו