רביעי, 10 מרס 2010 15:40

תאוריית הקונספירציה נגד האירו

שוב מתרבות בעיתונות הכלכלית (בעיקר הזרה) "ידיעות" ותיאוריות קונספירציה על פגישות תיאום חשאיות בין מנהלי קרנות השקעה בינלאומיות לתיאום מתקפה ספקולטיבית... והפעם על האירו...

שוב מתרבות בעיתונות הכלכלית (בעיקר הזרה) "ידיעות" ותיאוריות קונספירציה על פגישות תיאום חשאיות בין מנהלי קרנות השקעה בינלאומיות לתיאום מתקפה ספקולטיבית... והפעם על האירו... למזלנו, טרם פורסמו ידיעות על פרוטוקולים חדשים של זקני ציון – היהודים בינתיים לא אשמים. 

רשויות החקירה בישראל טרם איתרו את "הספקולנטים" שאשמים בהתחזקות השקל בשנתיים האחרונות... עדיין מחפשים אותם. באירופה כבר מאשימים את "הספקולנטים" שמבצעים השקעות "שורט" על האירו. הגארדיין הבריטי קורא למאבק סולידרי אירופאי נגד הספקולנטים שמפילים את יוון. העיתון הכלכלי האקונומיסט מצטט את ראש ממשלת ספרד, רודריגז זפטרו, שטוען שהספקולנטים הם חלק מקונספירציה, שמעבר למטרות רווח. מדובר לדבריו בחתירה תחת המודל האירופאי שמצדד ברגולציה של השווקים – קונספירציה שזוכה לגיבוי העיתונות האנגלו-סקסית. עיתונים בספרד טוענים שהשירות החשאי הספרדי קיבל הוראה לחקור את הנושא... 

עיקר הטענה היא שספקולנטים מהמרים על ירידה צפויה בשער האירו יחסית למטבעות אחרים. וכי מדוע צריך לשם כך "פגישות חשאיות" (כפי שטוענת ידיעה בעיתון הגרמני דר-שפיגל") – המידע על יוון, פורטוגל, ספרד, ועוד מדינות שנמצאות "על הקרשים" – גלוי לעין כול. אף אחד לא חוסם משקיעים שסבורים שהמגמה "האמיתית" של השוק צריכה להיות דווקא לכיוון של התחזקות האירו. מי סבור כך, שישקיע גם הוא. 

מכשירי ההימור הפיננסים בנויים על כך שאם מישהו מהמר על ירידה בשער האירו, צריך להיות בצידו השני של המתרס מהמר נגדי שמוכר הימור על התחזקות האירו. אם שנים מתערבים על ניצחון של מכבי תל אביב חייב להיות אחד שמהמר על הניצחון והשני שמהמר על הפסד – אחד יזכה והשני יפסיד, כספי הזכייה יעברו מיד ליד. כך שאם זקני צפת מתכנסים בחשאי כדי להמר על ירידת האירו אז כנראה שמתקיימת פגישה חשאית אחרת של זקני טבריה שמהמרים על התחזקות האירו. על כל "קונספירציה" צריכה להיות "קונספירציה נגדית". אז לאיזו מהן מתכוונים? 

מוטי היינריך

עודכן לאחרונה ב חמישי, 28 דצמבר 2017 04:54
הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן