ראשון, 07 מרס 2010 15:40

לסגור את רשות השידור

הממשלה לא רק שאינה מסוגלת לנהל רשות שידור – היא גם לא צריכה לנהל אותה. אין זה מתפקידה של המדינה לכפות שידורים על אזרחיה ולהתעסק בהפקות טלוויזיה.

בלגן ברשות השידור. גירעונות עתק, אין מנהל, אף שר לא רוצה להתעסק עם זה. הממשלה לא מסוגלת לנהל רשות שידור. כמה שלא יזרימו לשם כסף – זה לא יספיק. הועדים שולטים ומתנגדים לכול צעד ניהול או ייעול, ואיש אינו יכול עליהם. הסוף הוא שהוועדים ישיגו מה שהם לרוב משיגים – סגירת המפעל בו הם עובדים. 

זכורה לשמצה הפרשה שהטלוויזיה הממלכתית רכשה בזמנו מצלמות דיגיטליות מתקדמות – אך הן שכבו 10 שנים במרתף (המשיכו לצלם במצלמות אנאלוגיות ישנות) כי ועד הטכנאים תפס טרמפ עליהם ודרש דרישות שכר גבוהות. זה בערך מה שקורה גם עכשיו. 

הממשלה לא רק שלא מסוגלת לנהל רשות שידור – היא גם לא צריכה לנהל אותה. רשות השידור היא שריד מהעבר הסוציאליסטי-אידיאולוגי-טוטליטרי שלנו, בו הפוליטיקאים ראו כתפקיד שלהם ל"חנך" את האנשים – דהיינו לשדר תעמולה. וגם ראו כתפקידם לקחת מאנשים כסף בכוח (אגרת הטלוויזיה) כדי שהעם הבור, להשקפתם, יממן את החינוך הכפוי שלו בידי הפוליטיקאים הנאורים. למען האמת זו גם מורשת מהמנדט הבריטי, כי האנגלים חוטאים באותו חטא של שידור ציבורי באמצעות ה- BBC. זמנים אלה עברו, המנדאט מת. רשות השידור אינה חברת החשמל. אפשר לחיות מצוין בלי רשות שידור. אין זה מתפקידה של המדינה לכפות שידורים על אזרחיה ולהתעסק בהפקות טלוויזיה. לא חסרים שידורי טלוויזיה אחרים. לא חסר לממשלה דאגות גם בלי זה. 

יש לנצל את המשבר הנוכחי (שהוא חלק ממשבר תמידי) ולסגור את הרשות לתמיד. 

עדכון: אריאנה מלמד ב- Ynet מציעה רפורמה "יסודית" (לא סגירה): 

"...רפורמה מאסיבית בחוק רשות השידור, שתנתק את הקשר בין ערוץ הטלוויזיה הזה לבין הממשלה ושריה ותמיר אותו במודל חדש: שירות שידור ציבורי על פי המודל הנהוג בארצות הברית, ובו אזרחים משלמים מרצונם הטוב תמורת הזכות לצפות במשדרים איכותיים. " 

פטפוטי סרק. כבר היו עשרות "רפורמות". אין סיכוי לשום רפורמה, הממשלה הוכיחה מעל לכול ספק שאינה מסוגלת לנהל טלוויזיה. היא גם לא צריכה. באשר לשידורים עבורם "האזרחים משלמים מרצונם הטוב" – שידורים כאלה נקראים שידורים מסחריים, בשביל זה לא צריך את הממשלה. אני בעד שידורים מסחריים "שאזרחים משלמים עבורם מרצונם". יתנו לכל יזם או זכיין לשדר בכבלים שידורים למנויים, ללא התערבות, פיקוח או מימון ממשלתי. 

גם דן כספי אומר שצריך שינוי: 

רשות השידור הינה דוגמה שלילית ובלתי רצויה של שידור ציבורי. רשות השידור מסבה נזק לרעיון של שידור ציבורי. בשל הפוליטיזציה המתמשכת, תרבות הארגון הקלוקלת, הביצועים החיוורים, ניהולה הכושל לאורך השנים ותפוקתה הדלה, הרשות משניאה את השידור הציבורי על כלל משלמי האגרה. אף חסידים מושבעים של השידור מסוג זה, כמוהו כבעל הטור, מתקשים להשלים עם הנעשה ברשות השידור. 

גם דן כספי וגם אריאנה מלמד בעד שידור ציבורי, הם רק נגד "פוליטיקאים". הם לא מבינים ש"ציבורי"="פוליטיקאים". לא קיים משהו ציבורי שאינו מנוהל על ידי פוליטיקאים. לא יכול להיות דבר כזה. שרות ציבורי ללא פוליטיקאים זה כמו תצוגת אופנה בלי בגדים. אין דבר כזה. 

יעקב

עודכן לאחרונה ב חמישי, 28 דצמבר 2017 04:53
הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן