חמישי, 07 ינואר 2010 15:41

קץ האחריות האישית - "אלמנות ויתומים" נגד הבנק

הבנק השוויצרי קרדיט סוויס נתבע השבוע על ידי 3000 משקיעים שנטלו משכנתאות מהבנק לקניית בתים באתרי נופש מובילים בארצות הברית. מדובר באתרי נופש של המאיון העליון ביניהם ביל גייטס וסגן הנשיא ארה"ב לשעבר...

הבנק השוויצרי קרדיט סוויס נתבע השבוע על ידי 3000 משקיעים שנטלו משכנתאות מהבנק לקניית בתים באתרי נופש מובילים בארצות הברית. מדובר באתרי נופש של המאיון העליון ביניהם ביל גייטס וסגן נשיא ארצות הברית לשעבר דן קוייל.

כתב התביעה מתאר את הבנק כ"טורף בנקאי בינלאומי" (international banking predator) . מה עשה הבנק? בערך מה שעשו בנקים אחרים למשכנתאות: הבנק העניק משכנתאות ביד רחבה לרכישת בתי פאר באתרי נופש בארצות הברית. המשכנתאות הוענקו כאמור בעיקר לאלמנות ויתומים כמו ביל גייטס וידוענים אחרים, מסכנים ללא כושר שיפוט עצמי. הבנק איגח את המשכנתאות, כלומר הנפיק אגרות חוב שמגובות על ידי זרם התקבולים הצפוי מנוטלי המשכנתאות, מכר את אגרות החוב הלאה וגזר על כך עמלה. בדרך מקובלת זו נוטלי ההלוואות צריכים לפרוע אותן למעשה, לא לבנק, אלא למחזיקי אגרות החוב החדשות. הבנק מואשם בעיקר בכך שהתבסס על הערכות שמאות מופרזות וכך גם הציג את שוויים כלפי הרוכשים. רוב הפרויקטים לא הסתיימו וחלקם שווים פחות כרבע מהערכות השמאות. 

זה בדיוק מה שקרה לעוד מיליוני אמריקאים שרכשו בתים בעלי ערכים מנופחים. התביעה מצטרפת לשרשרת של תביעות אופנתיות בעשורים האחרונים נגד חברות ותאגידים ומסירה לחלוטין את האחריות מהאזרח. מעשנים תובעים את חברות הסיגריות על התמכרותם לסיגריות, חובבי המבורגרים וצ'יפס תובעים את מקדונלד על השמנת יתר. 

מעניין איך תסתיים התביעה ואם אובמה לא יתערב גם הפעם לחילוץ משקיעי הנדל"ן המסכנים על חשבון משלם המיסים האמריקאי. 

מוטי היינריך

עודכן לאחרונה ב חמישי, 28 דצמבר 2017 04:30
הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן