שבת, 12 דצמבר 2009 15:41

לא להיסחף בפאניקה: לא בטוח שכדור הארץ מתחמם באופן חריג

שלושה רבדים לדת ההתחממות שהפכה לפסיכוזה המונית: האמונה כי כדור הארץ מתחמם, ה"ידיעה" שהתהליך הוא מעשה ידי אדם, וה"תחזיות" לעתיד שחור. על מגדל השערות זה התכנסה ועידת קופנהגן לדון ב"צעדי בלימה מעשיים".

לפחות 80 מטוסים ששורפים כ- 8,000 טון דלק מזהם אטמוספרה מטיסים בימים אלה לקופנהגן כ- 16,500 אורחים לוועידה הבינלאומית למלחמה בהתחממות כדור הארץ. האורחים הנכבדים, שחלקם יגיעו במטוסים פרטיים, ימלאו עד אפס מקום עשרות בתי מלון שיחממו לכבודם דודי מים, יסיקו חדרים ואולמות. טבחים יבשלו למעלה מ- 300,000 ארוחות דשנות חמות וימזגו עשרות אלפי בקבוקי משקה. הפנינג ענק כיד המלך של משלחות פוליטיקאים, ארגונים ירוקים ואינטרסנטים כלכליים. מרבית המשלחות, כמו הישראלית (המצומצמת), הם פקידי ממשלה מלווים בעוזרים ומאבטחים, שמגיעים לשבוע כיף. הפקת ענק בה ישרפו כמות אנרגיה המשתווה לזו של עיר קטנה. 

מצדדי המלחמה בהתחממות כדור הארץ יאמרו בוודאי שכל מלחמה יקרה וצריך להשקיע הון כדי להתגבר על כוחות הרשע שגורמים להתחממות. עמים ומנהיגים נלחמו האחד בשני לאורך ההיסטוריה האנושית, אך לראשונה התאחד העולם למלחמה משותפת באויב עתידי שמהלך עלינו אימים מזה למעלה מעשור: ההתחממות הגלובלית. 

דון קישוט הוא גיבורו של הסופר הספרדי סרוונטס שנלחם נגד טחנות הרוח בחרבו השלופה בדמיינו אותם לענקים חורשי רע. דון קישוטיות היה למושג המתאר ניסיון לבצע פעולות בלתי אפשריות למען חזיון דמיוני. 

שלושה רבדים לדת ההתחממות שהפכה מזמן לפסיכוזה המונית: האמונה כי כדור הארץ מתחמם, ה"ידיעה" שההתחממות היא מעשה ידי אדם, וה"תחזיות" לעתיד שחור בעוד מאה שנים. על מגדל השערות זה התכנסה ועידת קופנהגן לדון ב"צעדים מעשיים" לבלימת התהליך. 

הצרה היא שמגדל ההשערות יושב על בסיס מדעי רעוע ביותר. החודש רעשה העיתונות המדעית על חשיפת התכתבויות דואר אלקטרוני בין "מדעני-אקלים" באוניברסיטת מזרח-אנגליה. מסתבר שהחבר'ה זייפו נתונים ומדידות של טמפרטורות. מחקרים וגרפים פוברקו וביקורת מדעית חיצונית על "מחקריהם" נחסמה. זו אינה סתם אוניברסיטה, אלא חוד החנית של "מחקרי האקלים". בכירי "מדעני האקלים" מונים כ- 20 איש ברחבי העולם – הם עיקר מקור "הידע" שכדור הארץ מתחמם. 

הטענה הבסיסית היא שהטמפרטורה על פני כדור הארץ עלתה ב- 0.6 מעלה (צלסיוס) במהלך 100 השנים האחרונות. כלומר, כחצי מעלה. היכן מכשירי המדידה שיכלו לדייק במידה כזאת לפני מאה שנים? היכן בעולם מפוזרים אותם מדי חום? כמה מהם בכלל תקינים? בהעדר מדידות אמינות השתמשו בהערכות ושיטות קירוב. מרווח הטעות בשיטות אלה גדול בהרבה מאותן 0.6 מעלות. בהמשך התחיל מבול של "תחזיות" אימים על הצפוי לנו בעוד 120 שנים. "מדעני האקלים" שמתקשים בתחזית מזג האוויר לשבוע הקרוב מלעיטים אותנו בנבואות על הצפוי בעוד 100 שנים. אין כאן כל שיטה או אמת מדעית, אלא במקרה הטוב מודלים ממוחשבים שאפשר להזין להם נתונים כאוות נפשנו ולקבל כל תוצאה שהיא, כמו המודלים שמנבאים את התנהגות הבורסה לניירות ערך. 

אז כלל לא בטוח שהייתה התחממות, ולבטח לא חריגה מתנודות טבעיות בעבר, ועוד פחות וודאית הנבואה לעוד מאה שנים – ולמרות שכלל לא ברור אם בכלל יש "פשע" – הוכרז האשם: האדם, בני האנוש. על כך דנים היום בקופנהגן. הנושא שעל סדר היום הוא איך להעניש את האדם: לייקר מלאכותית את האנרגיה, לעצור את העלייה ברמת החיים, לגבות מיסי עתק מאזרחים ולתעל את הכסף לפרויקטים פוליטיים. 

"מדעני האקלים" הסתבכו כפי שכל ילד קטן יודע: הם התחילו בשקר קטן, שנבע אולי מתום לב של שגיאה סטטיסטית, או טכנית. תיאוריית ההתחממות זכתה להד גדול ממה שציפו, ואז במקום להודות בטעות, בעודה קטנה, המשיכו בשקר גדול יותר – כדי לתמוך בבלוף הקודם. תוך תקופה קצרה הפכה אימת ההתחממות הגלובלית לדת שכל המערער עליה מנודה. כאשר פוליטיקאים התגייסו לעניין התחילו לזרום תקציבי עתק ציבוריים... 

חוקרים גילו מהר מאד שכל הצעת מחקר על ההתחממות והשפעתו המזיקה של האדם – זוכה לתקציבים נדיבים. אנשי עסקים הבינו, שמיזם בלתי כלכלי לחלוטין, יכול לזכות למימון ממשלתי ולסובסידיות מתמשכות בתנאי שיהיה "ירוק". האיחוד האירופאי העניק לאחרונה סכומים המתקרבים ל- 3 מיליארד דולר למחקרי אקלים, בנוסף לתקציבי המדינות החברות. בארצות הברית המתוכנן תקציב מחקר של כ- 2 מיליארד דולר. ובנק HSBC מעריך כי השנה הושקעו 94 מיליארד דולר בפרויקטים של "אנרגיה ירוקה". שיהיה ברור, כמעט כל הכסף נלקח מהציבור באמצעות מיסים כי לא קיימת "אנרגיה ירוקה" שכדאי כלכלית להשקיע בה. גם בישראל נסחף הציבור בפאניקה העולמית. אחת הסנוניות הראשונות היה קואופרטיב אגד שצבע את האוטובוסים בירוק... בהכריזו על "המהפכה הירוקה". פרויקט התקנת פאנלים סולריים על גגות הפך ל"רווחי" אחרי שהממשלה אילצה את חברת החשמל לרכוש את החשמל הסולארי במחיר הגבוה פי שבעה מעלות ייצור החשמל בתחנת כוח רגילה. כמובן שצרכני החשמל בארץ ישלמו את מחיר הסבסוד הסולארי. 

מדענים רבים, וביניהם פרופ' ניר שביב מהאוניברסיטה העברית, מעריכים שההתחממות והתקררות כדור הארץ נגרמת ברובה הגדול על ידי גורמים טבעיים שאין לנו שליטה עליהם. תרומתו של האדם לשינוי האקלים מזערית, אם בכלל, וכי לא ניתן לעצור שינויי אקלים. האנושות כבר שרדה תקופות חמות בהרבה (בימי הביניים) ובעשור האחרון כדור הארץ בכלל מתקרר (נתונים שהוסתרו על ידי מדעני האקלים של אוניברסיטת מזרח אנגליה). 

טוב עשה נתניהו ומשלחתו כאשר חסכו מאתנו את נסיעתם לכנס. די במס שפתיים. אפילו סגנו של קלינטון אל גור, חתן פרס נובל להתחממות כדור הארץ הודיע כי לא יגיע... 

מוטי היינריך 

אתר "הבלוג הירוק" מוביל בישראל את ההשקפה הספקנית בעניין "ההתחממות". מאות כתבות דנות בנושא לעומקו ומכל זווית אפשרית. מומלץ.

עודכן לאחרונה ב שלישי, 05 דצמבר 2017 05:59
הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן