שבת, 17 אוקטובר 2009 15:42

סטנלי פישר מציג: טרוף רכישת הדולרים

בנק ישראל החל ברכישת 100 מיליון דולר ביום ביוני 2008 . לפני מספר שבועות עבר לרכישות "מזדמנות": בספטמבר 1.65 מיליארד דולר. הרכישות נמשכות גם באוקטובר. כוחות השוק ינצחו את הנגיד ואנחנו נשלם את המחיר...

בנק ישראל החל ברכישת דולרים ביוני 2008 , רכש מדי יום מאה מיליון דולר בשוק בישראל ולפני מספר שבועות עבר לרכישות "בלתי קבועות". כך נרכשו בספטמבר מיליארד ו-650 מיליון דולר. הרכישות נמשכות גם באוקטובר. יתרות מטבע החוץ של הבנק המרכזי חצו זה מכבר את קו 60 מיליארד הדולר. 

הדבר נעשה, לדברי פישר, כדי להוריד באופן מלאכותי את שער השקל, ובכך לעזור ליצואנים. צריך להבין שה"יצואנים" הם למעשה רוב כלכלת ישראל, כי להם נתח גדול מאד בפעילות הכלכלית. 

שוקי אורן, החשב הכללי באוצר אמר מה שכולם מבינים ומתביישים להגיד: המדיניות הזאת מטורפת. לא ניתן להדפיס שקלים עד אינסוף, ולרכוש דולרים עד אינסוף. כוחות השוק חזקים מסטנלי פישר, וגם ממדינת ישראל. סופו של הדולר לרדת לממדיו הטבעיים, וסטנלי פישר, וגם ברק אובמה, ומנהיג סין, וכולם ביחד לא יכולים למנוע זאת. הדולר ילך וירד חזק מאד בהמשך בגלל ההדפסה המאסיבית של דולרים בארה"ב. סטנלי פישר ייתקע עם כמויות גדולות של דולרים שחוקי ערך. היצואנים יצטרכו להסתגל לעולם של דולר נמוך – אין משהו אחר. אי אפשר לחיות לנצח בעולם של דמיון. 

עכשיו סטנלי לא יודע איך יורדים מהעץ ואיך יוצאים מהמשחק הזה, שמוטב היה לא להיכנס אליו מלכתחילה. אם יפסיק לקנות דולרים הדולר ירד, ונחזור למשבצת היציאה. מוטב היה, אולי, לעזור ליצואנים בצעדים זמניים כמו הורדת מיסים, פרמיות או משהו דומה. הניסיון לתמוך תמיכה גורפת בדולר הוא רעיון מגלומני מטורף. 
תקראו גם את התגובות לכתבה שבקישור. הנה למשל: 
".... ירידת ערכו של הדולר... וישראל בנאמנות עיוורת ממשיכה להחזיק דולרים... אפילו קרן המטבע הבינלאומית שלא לדבר על מדינות מחזיקות לפחות 10% מהרזרבות בזהב ומפזרות את הרזרבות בין סוגי מטבעות ורק אנחנו החלמאים... נשארנו נאמנים לדולר בעיוורון מוחלט כאילו מדובר באהבת נעורים. הריאל הברזילי עלה ב22% כלפי הדולר כך גם הדולר הקנדי והאוסטרלי וכל זאת ב-6 חודשים... ללכת בעיניים עצומות אחרי פישר?... כדאי מידי פעם לפתוח עין לראות שאינו מובילנו לתהום... ראינו כבר גאונים כמו גרינשפאן (קודמו של ברנינקי) למה גרמו, לכלכלת העולם. איננו צריכים מהדורה ישראלית!!! ". אמן! 

בנק ישראל הוקם, והוגדר בחוק כגוף עצמאי, שאינו תלוי בממשלה, ותפקידו לשמור על הכסף שלנו, כלומר – למנוע הדפסת כסף, שהפוליטיקאים אוהבים. קיווינו שאיש מקצוע ישר ועצמאי, ישמור על כספנו. במקום זה קיבלנו את המדפיס הגדול, סטנלי פישר, שאיש אינו יכול לרסן אותו. (שוקי אורן מנסה...). יותר מדי כוח מתרכז במשרה זו. 

דולר חלש ושקל חזק אינו אך ורק קללה. הוא יוצר הזדמנויות כלכליות חדשות של השקעה ורווחים בחו"ל. הכלכלה היא פעילות ענפה ורחבה מכדי שאיש אחד (כמו סטנלי פישר) יוכל לשלוט עליה. מוטב היה לו לא ניסה ולא התערב, והניח לכל הגורמים הפעילים למשק להסתגל בכוחות עצמם לבלתי נמנע. 

הנגיד מסרב ללמוד מה שלמדו הרבה נגידים על בשרם לפניו, ביניהם הנגיד של בנק אוף אינגלנד. כוחות השוק והמציאות (והספקולנטים - כלומר הסוחרים) חזקים מכל נגיד, סופם לנצח, סופו של הדולר לרדת, וסופו של הנגיד להיתקע עם ערימה ענקית של דולרים דלי ערך, אחרי שהדולר ירד עוד, ועוד, לרמתו הטבעית, כלומר לרמה שהולכת ויורדת עם הזמן. אנחנו, אזרחי ישראל, נשא בתוצאות. טירוף - אמרנו כבר ? 

תזכורת: על היותו של בנק ישראל מוסד מיותר לחלוטין, ועל האפשרות לביטולו יחד עם ביטול השקל – המטבע הלאומי שלנו, כתבנו כאן. בנק ישראל מעסיק אולי 800 עובדים, חלקם הגדול בשכר מופלג, ועולה למדינת ישראל כמה מאות מיליוני שקלים בשנה. בזבוז משווע. אין בו צורך כלל. 

ד"ר ירון זליכה העלה נקודה נוספת (בראיון בגל"צ לפני מספר שבועות) נגד התערבות הנגיד ברכישת דולרים: העלות למשק. הנגיד מחזיק דולרים שנושאים ריבית אפס אבל מממן את הרכישה על ידי הלוואות בשקלים שעולות כסף (ריבית). ד"ר זליכה מעריך שההוצאה היא כ- 3 מיליארד שקל בשנה. זו הוצאה אדירה. 
ברור שפישר נלחם נגד ספקולנטים, הם מביאים לארץ הרבה דולרים, קונים שקלים בשער נמוך (מקבלים הרבה שקלים), משקיעים את השקלים בבורסה ובנדל"ן (וגורמים לבועה בשניהם), וממתינים להתפתחות הבלתי נמנעת: שהנגיד יישבר, יחדל מלרכוש דולרים, שער הדולר ייפול, ואז הספקולנטים ימכרו את השקלים שלהם ויקבלו חזרה הרבה יותר דולרים, לפי שער החליפין החדש. 

מי שמפסיד בגדול הוא כמובן סטנלי פישר – שבידיו הר של דולרים בעלי ערך מופחת (בשקלים). סטנלי פישר יצטרך להחזיר ההלוואות השקליות – הרבה שקלים – אבל הדולרים הרזים שבמרתפיו יהיו שווים הרבה פחות. הוא יצטרך להביא כסף מהבית (כמו לבייב) כדי לפרוע את החוב – כסף של כולנו. 

יש כל מיני אנשים הזויים, כמו מנכ"ל מוטורולה ישראל שאמר (באותה תכנית בגל"צ) שהוא חושש מספקולנטים ערבים שרוצים להזיק בכוונה למדינת ישראל (ולמוטורולה ישראל). אל לו לחשוש. כל הספקולנטים הם יהודים טובים, הרוב כנראה ישראלים, שמכירים היטב את השוק, ויודעים שהם הולכים לעשות קופה על חשבון פישר האומלל (ועל חשבון הציבור). 

פישר חי במנטאליות של שנות ה-50 (של המאה שעברה) – והוא חושב שהממשלה היא כל יכולה, ואם מתחשק לו לחזק את הדולר אז הדולר יתחזק – כי כה אמר פישר (והדפיס כסף). השווקים חזקים מפישר, העולם לא עובד ככה. גם בנק אוף אינגלנד הפסיד במלחמת הספקולציות נגד ג'ורג' סורוס. לא ניתן להלחם בכוחות השוק, מי שמנסה סופו שיפגע. 

הנגיד זוכה לשבחים בעולם מפני שהוא עושה מה שכל הכלכלנים אומרים שצריך לעשות: מדפיס כסף בטונות. גם הספקולנטים מוחאים כף – הם זוכים בהזדמנות נדירה לעשות קופה, כסף בטוח. הימור נגד פראייר, שמוציא כסף של אחרים. 

יבוטל השקל, ויבוטל פישר - מהר! 

יעקב

עודכן לאחרונה ב שני, 04 דצמבר 2017 19:29
הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן