שישי, 26 ספטמבר 2008 15:44

''הלאמת'' בנקים בישראל

פרשת הבנקים פאני מיי ופרדי מאק בארה''ב מזכירה פרשה דומה להפליא שהתרחשה אצלנו. בשנת 1983 התרחש המשבר הגדול של מניות הבנקים.

הפרשה של הבנקים פאני מיי ופרדי מאק בארה''ב מזכירה פרשה דומה להפליא שהתרחשה אצלנו. בשנת 1983 התרחש המשבר הגדול של מניות הבנקים. הבנקים נהגו באותן השנים ל''הריץ'' את מניותיהם – לנפח מחירם בצורה מלאכותית כדי למשוך משקיעים תמימים מקרב הציבור. הדבר היה משחק פירמידה. כל ילד מכיר את המשחק ואת ההונאה שכרוכה בו, וגם את הוודאות הפיצוץ הסופי. בכל זאת הרשו לעצמם הבנקים, בנק לאומי ובנק הפועלים, שהיו בשליטה ציבורית, לנקוט בשיטת הונאה זו. [בנק דיסקונט הפרטי נגרר אחריהם ועשה אותו הדבר].

כאשר העסק התפוצץ התערבה ממשלת ישראל ו''הלאימה'' את הבנקים [שהיו במילא בשליטת הממשלה או ההסתדרות כל הזמן]. למעשה היא לא הלאימה את הבנקים, אלא החליטה לפצות את המשקיעים מכספי המיסים. מנהלי הבנקים הכושלים, שמונו קודם על ידי הממשלה או ההסתדרות פוטרו, ונחקרו בפלילים, ותחתם מינתה אותה הממשלה מנהלים אחרים. שום דבר לא הבטיח שהמינוי החדש יהיה יותר מוצלח, או שהמנהלים החדשים לא יעשו אותן שגיאות והונאות כמו קודמיהם, או שגיאות גרועות מהן.

תחת השיטה הנהוגה אצלנו, כאשר המנהלים והמשקיעים יודעים שהממשלה תמיד ''תציל'' אותם, ותעביר להם כסף, אין להם תמריץ להיזהר ולנהל עסקיהם בצורה אחראית ונבונה. אדרבא, יש להם תמריץ לחפש כל סוגי התכסיסים המסוכנים והבלתי כשרים כדי להגדיל רווחיהם. הם יודעים שאין סיכונים – בסוף מעמיסים את ההפסדים על הממשלה ויוצאים מורווחים.

אני עצמי סירבתי להשקיע במניות הבנקים מפני שקלטתי, למרות גילי הרך אז, הרבה לפני 1983, שזה מעשה הונאה. אבל יצאתי פרייר. אחרים קנו מניות בנקים והרוויחו בגדול, וכאשר הבנקים פשטו את הרגל כצפוי, הממשלה החזירה את כל הכסף.

ב- 1983 ממשלת ישראל לקחה כסף טוב של אנשים ישרים [ממיסים] והעבירה אותו לספקולנטים כדי לכסות את הפסדיהם. זהו אי צדק משווע, מעשה לא מוסרי, אבל יותר גרוע – זה מעשה מטופש – כי הוא מעודד ספקולציה בלתי אחראית ומעשי הונאה נוספים ומעניש אנשים ישרים. ובכל זאת נוהגים הסוציאליסטים לשבח ולהלל את המעשה, ולטעון שהוא מוכיח את כשלי השוק ואת הצורך של הממשלה, הטובה והמיטיבה, להתערב ולהציל את המצב [כלומר – להציל את הספקולנטים העשירים ולהעביר להם את כספי המיסים].

הממשלה לא צריכה להתערב.

מי שמשקיע את כספו צריך להיזהר ולנהוג בצורה אחראית, ולא לקחת סיכונים מעבר למה שהוא מסוגל לשאת. הבנקים צריכים לדעת שאם יסתכנו יותר מדי הם עלולים להפסיד את הונם, ואין ''מושיעים'' על חשבון משלם המיסים. באווירה כזו, שבה הסיכונים ברורים, אנשים נוהגים להתנהג באחריות. התערבות הממשלתית מקלקלת את המשוואה ומעודדת הונאות וספקולציות לא אחראיות. וחוץ מזה, זה בזבוז משווע של כספי הציבור.

יעקב

עודכן לאחרונה ב שני, 06 נובמבר 2017 05:06
הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן