רביעי, 10 ספטמבר 2008 15:44

הבנקים הממשלתיים בארה''ב ''הולאמו''.

מרבית העיתונאים וה''מומחים'' לא טורחים אפילו לברר [למשל בויקיפדיה] מיהם בדיוק 2 ענקי המשכנתאות ש''הולאמו''. בנקים אלה הוקמו על ידי הממשלות כדי לממש מטרות ''חברתיות''.

''ארה''ב: שני ענקי המשכנתאות יולאמו''. זועקת הכותרת בגל''צ. איך אפשר להלאים בנק שהוא מלכתחילה ממשלתי? עושה רושם שהכתב [מתן חודורוב] אינו יודע מה הוא מדבר. יותר גרוע מזה - בימינו לוקח בדיוק 5 דקות לקרוא [בויקיפדיה, למשל] וללמוד את הנושא. זה יותר מדי טרחה בשביל הכתבים שלנו. הם לא מרגישים צורך לדעת משהו על הנושאים שהם כותבים עליהם.

גם המרואיין, ד''ר דוד קליין, לשעבר נגיד בנק ישראל לא יודע בדיוק מה הוא מדבר, כך שאפשר אולי לסלוח למתן חודורוב.

נגיד בנק ישראל לשעבר, דוקטור דוד קליין, סבור כי האירועים האחרונים מלמדים על מהפך במדיניות הממשל האמריקני ביחס למשבר הכלכלי, אולם עם זאת, הוא מסביר כי הגישה הקפיטליסטית לא נזנחת, והיא עדיין הדרך הנכונה לניהול השווקים.

גם הכותרת ב- ynet זועקת: ''פאני מיי ופרדי מאק הולאמו באופן רשמי''.הכתבים טוענים שפרשת פרדי ופאני מלמדת על כשלון הקאפיטליזם, ועל ההכרח של הממשלה להתערב כדי להציל את הבנקים והכלכלה מכשלים של השוק החופשי.

בדיוק ההיפך הוא הנכון. הפרשה של פשיטת הרגל של שני הבנקים שאלה מלמדת על כשלון ההתערבות הממשלתית בשוק החופשי.

פאני מיי [Federal National Mortgage Association ] נוצר על ידי ממשלת ארה''ב בימי המשבר הכלכלי הגדול של שנות ה- 30 - כדי למלא מטרה ''סוציאלית'' - להקל על אנשים ''עניים'' לקבל משכנתאות.

It is a government-sponsored enterprise [GSE] chartered by the United States Congress and is aligned with national policies to support expanded access to housing and increased opportunities for homeownership.

זאת חברה ''בחסות הממשלה'', פועלת על פי זכיון מהקונגרס, על פי מדיניות לאומית להגביר ולאפשר בעלות על בתים ודירות''.

כנ''ל פראדי מאק:

The Federal Home Loan Mortgage Corporation [FHLMC], commonly known as Freddie Mac, is a government sponsored enterprise [GSE] of the United States federal government. It is a stockholder-owned corporation, authorized to make loans and loan guarantees

זו חברה ''בחסות הממשלה'' שנוצרה על ידי תחיקה של הקונגרס ב 1970, גם היא במטרה להקל על האנשים קבלת משכנתאות, על מנת לעודד בעלות על הבתים והדירות, היא פועלת על פי חוק של הקונגרס.

שתי החברות הם יצורים של הממשלה - הם אינן חברות פרטיות שנוצרו על ידי יזמים פרטיים. אמנם מניותיהן נסחרות בבורסה ונמצאות ברובן בידי גופים מוסדיים, ולא ישירות בידי ממשלת ארה''ב. אולם בכל זאת אלו חברות ממשלתיות, הוקמו על ידי הממשלה, נועדו לשרת מטרה ''סוציאלית'' [לאפשר לאנשים לרכוש דירות], וקיבלו, הן במפורש והן במרומז, ערבות ממשלתית לעסקיהם, וגישה חופשית לאשראי ממשלתי [כסף מודפס]. הן פועלות לא על פי כללי השוק החופשי אלא על פי תקנות ממשלתיות.

פרדי מק ופאני מיי הם בנוסף לכל - מונופולים בחסות הממשלה - לבנקים אחרים לא ניתנה, לא גישה חופשית לאשראי ממשלתי, ולא ערבות ממשלתית. שני הבנקים נועדו לרכוש משכנתאות מבנקים אחרים, ובכך לשחרר כספים למתן משכנתאות נוספות. הם החזיקו חלק מהמשכנתאות שקנו, וחלק אחר מכרו למשקיעים אחרים בצורה של ניירות ערך הנסמכים על משכנתאות, אבל עם ערבות למקרה של אי פרעון, ערבות של הבנק, וערבות מרומזת של הממשלה.

ההתערבות הממשלתית הזו, ביצירת שני הבנקים האלה, היא הסיבה הראשית למשבר הנוכחי. ה''הלאמה'' של הבנקים הממשלתיים האלה שתעלה למשלם המיסים האמריקאי עשרות מיליארדי דולרים - היא התוצאה הבלתי נמנעת של ההתערבות הממשלתית שיצרה את הבנקים, ולא ''כשל שוק''.

ממשלת ארה''ב, בהקמת הבנקים האלה בעבר, יצרה מצב שניתנו משכנתאות לכל דורש מבלי לבדוק את היכולת הכלכלית של המבקש לעמוד בתשלומי ההחזר. הבנקים הפרטיים שנתנו בפועל את המשכנתאות לא היה להם מניע לבדוק את כשירות הלווים, כי הם מיד העבירו את המשכנתא לפאני או פרדי [אחרי שגבו את עמלותיהם], ולא לקחו על עצמם כל סיכון. הסיכון הועבר כולו לפאני ופרדי, כלומר - לממשלת ארה''ב. על ידי מתן משכנתאות ללא הבחנה נוצר בעצם המשבר שבו אנו נמצאים, כאשר, כצפוי, האנשים לא משלמים את המשכנתאות.

אם הממשלה חושבת שטוב שאנשים ירכשו דירות, גם כאלה שאין להם כסף, אז היא צריכה לרכוש את הדירות בשבילם מכספי משלם המיסים, ישירות. פה היה נסיון ''התחכמות'' - נסיון ליצור יש מאין, דירות לכל מבקש, מבלי שהדבר ישתקף במיסים ובתקציב הממשלה. כל הנסיונות המלאכותיים האלה נועדו לכשלון. אין חוכמות בכלכלה, ואין ארוחות חינם. כעת ישלמו משלמי המיסים של ארה''ב את מלוא ההוצאות, עם ריבית דריבית, על ידי הזרמת כספים ממשלתיים ל''הצלת'' החברות הממשלתיות ש''הולאמו''.

יעקב.

עודכן לאחרונה ב שני, 06 נובמבר 2017 05:08
הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן