שלישי, 24 יוני 2008 15:45

מי צריך את רשות הדואר?

את רשות הדואר צריך להפריט, ולבטל את המגבלות וחסמי הכניסה לענף.

עובדי רשות הדואר מקיימים עיצומים כאלה ואחרים, ולא מעבירים דואר. 

מי צריך את רשות הדואר בכלל? היום בעידן הדואר האלקטרוני, כאשר קיימות עשרות חברות לביצוע שליחויות ומסירת מכתבים וחבילות - מדוע צריכה המדינה לנהל רשות דואר? זה מביא רק צרות, שביתות, דרישות שכר ודרישות לתקציבים מהאוצר. 

מי צריך את כל הצרות האלה. על הממשלה להפריט, כלומר למכור לגורמים פרטיים, את רשות הדואר. רשות הדאר הפרטית תציע שרותים טובים ואמינים ללקוחותיה, בלי שביתות ועיצומים. היא תתחרה בחברות אחרות שמציעות שירותים דומים, ואם תצליח - תשרוד, אם לא - היא תסגר. 

התעסקות המדינה בהעברת דואר הוא דבר אנאכרוניסטי שעבר זמנו. 

יעקב 

עוד על הפרטת שירותי הדואר/מוטי היינריך 

''התפתחויות טכנולוגיות בתחום התקשורת הן האיום הכבד ביותר על עולם הדואר המסורתי. קצב הצמיחה של העברת מסרים באמצעים אלקטרונים גבוה משמעותית מזה של העברת מסרים באמצעות הדואר'' [ועדת ברודט מרץ 98]. מזה מספר שנים נמצא הדואר בתחרות עזה בתחום העברת חבילות לחו''ל מול חברות רב לאומיות כגון פדרל אקספרס ומול עשרות חברות שליחויות פנים ארציות. מוסדות רבים כגון עיריות, חברת חשמל ועוד – מפיצים דואר באמצעים עצמיים. 

בתחילת 2006 נפתחו לתחרות 67% משוק הדואר. לפי התוכנית, עד יולי 2009 אמורים להיפתח לתחרות 90% מדברי הדואר. אין הצדקה שממשלה תעסוק במתן שירות עסקי לחלוטין כגון דואר. את דואר ישראל הממשלתי צריך כאמור להפריט. את הענף צריך לפתוח לתחרות מלאה ללא מגבלות וללא פיקוח. תעריפים יקבעו ע''י השוק. לא תהיה הגבלה על תחרות וכל יזם יוכל להקים חברה למשלוח והפצת דואר. בתנאי תחרות יתכן שיהיו רמות מחירים שונות למשלוח דואר לפי אזור גיאוגרפי בארץ ולא רק לפי המשקל. עוד חממת מינויים לפוליטיקאים ולעסקנים תיאסף אל דפי ההיסטוריה. 

שווייה של חברת הדואר לצרכי הפרטה יהיה גבוה בזכות פריסתה הארצית והיקף נכסי הנדל''ן שיהיו בבעלותה. צפויה הכנסה חד-פעמית גבוהה כתוצאה מהפרטתה. 

בתוקף אמנת הדואר הבינלאומית, עליה חתומה גם מדינת ישראל, מעביר דואר ישראל כל דבר דואר שמגיע מחו''ל אל יעד בארץ ללא חיוב בתשלום וכך נוהגות גם מדינות אחרות. שירות זה ימשיך להתבצע על חשבון המדינה אך החלוקה בפועל לנמען בישראל תתבצע על ידי חברות דואר פנים-ארציות שיזכו במכרזי החלוקה האזוריים. לא תהיה מעורבות של המדינה בחלוקת דואר מעבר למקטע זה המתחייב מאמנות בינלאומיות. לא תהיה ''כאילו'' הפרטה ולא יהיו גופי רגולציה ופיקוח. 

מוטי היינריך

עודכן לאחרונה ב שני, 06 נובמבר 2017 05:45
הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן