שישי, 28 מרס 2008 15:45

למה לא כיביתי את האור ביום חמישי האחרון?

אני גר בתל אביב. שכני היקר פליקס טרח להזכיר לי כבר יומיים לפני ליל כיבוי האורות ההפגנתי ''לא לשכוח לכבות בשעה 8 בערב''.

אני גר בתל אביב. שכני היקר פליקס טרח להזכיר לי כבר יומיים לפני ליל כיבוי האורות ההפגנתי ''לא לשכוח לכבות בשעה 8 בערב''. בשעה היעודה, ביום חמישי האחרון, הדלקתי בהפגנתיות [שלא כמנהגי החסכני] את כל האורות בבית. זכיתי ביושר לתואר ''יצור אנטי חברתי''. 

כאשר אני נובר בזיכרוני העמוס, עשרות שנים אחורה, נזכרתי שמאז ומתמיד הייתה קיימת ''התנועה להפחדת הציבור''. כבר כילד קראתי שהניצול המואץ של משאבי החקלאות המוגבלים יביא רעב על כל העולם ''כמו בסין''. אז, עדיין לא הבנתי שהרעב בסין היה תוצאה ישירה של ''הקומוניזם המתקדם'' של מאו. המחנכת, בבית הספר, שוחחה איתנו על ''התפוצצות אוכלוסין'' שצפויה בעולם. קיבלנו דפי קריאה עם ציטוטים ''מדעיים''. נחרדתי. בתחילת שנות השבעים קשה היה להירדם מרוב דאגה כי ''מדענים'' מכובדים הודיעו שזיהום האוויר עומד או-טו-טו בימינו, להסתיר את עין השמש ולהביא עלינו עידן קרח חדש. נשיא ארצות הברית [ג'ימי קרטר כמדומני] אפילו קיבל דו''ח רשמי על עידן הקרח הצפוי. בשנת 1973 שכנעו אותי עשרות מאמרים מלומדים כי תוך 20 שנה יאזל לחלוטין הנפט בעולם [כלומר, בערך באמצע שנות ה-90]. במו עיני קראתי את ה''הוכחות''. חלפו 20 ומשהו שנים ובשנת 1999 שברתי את הראש איך להתכונן לבאג 2000. בשעה היעודה הבטתי לשמים וחיכיתי לראות מטוסים מתרסקים, שריפות, ועשן מיתמר מעל מחשבים. בטרם הספקתי להתאושש התחיל כדור הארץ להתחמם. 

מוטי היינריך

הכתבה הבאה של יעקב

ירוקינו הצטרפו לעדר והכריזו על ''שעת כדור הארץ'', בה כובו האורות לשעה אחת ביום ה' האחרון, במקומות שונים בת''א. מסעדות הגישו ארוחות לאור נר אבל ארוחות מחוממות במיקרוגל, שתייה ממכונת האספרסו, ולחם מהתנור החשמלי. 

התחממות כדור הארץ היא האמונה התפלה התורנית, ההיסטריה שבאופנה ואשר בשמה נערכים פסטיבלים. 

האם יש התחממות? שאלה טובה. נראה שיש התחממות קלה ביותר, כל כך קלה שבקושי רב נקלטת במכשירי המדידה שלנו, ויש ויכוח אם בכלל. אך כדור הארץ התחמם והתקרר בשיעורים גבוהים בהרבה מזה במשך 4 מיליארד השנים בהם קיימים יצורים חיים עליו, והיצורים המשיכו להתפתח ולשגשג. האקלים, כמו כל דבר, משתנה, אין בזה כל חידוש. זו תופעה טבעית, שאין לנו השפעה עליה. למזלנו, היציבות האקלימית היחסית שעליה מעידה ההיסטוריה [עליות וירידות של 5 - 10 מעלות שהתרחשו בעבר] נותנת תקווה גם לעתיד. 

ההשערה שהחימום הקל הנוכחי נגרם על ידי בני אדם היא רק זה – השערה בלבד. יש מדענים להם השערות אחרות. והתחזיות [קרי: הניחושים] של המדענים המודאגים ביותר, כפי שבאו לידי ביטוי בדו''ח של האו''מ [IPCC ] מדברים על עליה מתונה ביותר של אולי מעלה עד שלוש במאה שנים - שום דבר מדאיג. 

התמונות הקטסטרופאליות המופיעות בסרטי תעמולה שקריים [הסרט של אל גור] הן כולן מצוצות מהאצבע, אין שמץ של יסוד מדעי בכל הקשקושים האלה. 

על נזקי ההיסטריה הזו נרחיב את הדיבורים בקטע עתידי. 

מי שרוצה לסעוד לאור הנרות - יסעד, למה לא? מי שרוצה לחסוך חשמל - שיחסוך, זה חוסך כסף. אני עצמי חוסך חשמל בביתי ומכבה אורות שאני לא צריך. מדוע צריך פסטיבלים והיסטריה המונית סביב הנושא – ליחצ''נים פתרונים. 

יעקב 

לינקים קשורים : 
סרט דוקומנטרי מערוץ יס-דוקו מתאר את הבלוף שהתחממות כדור הארץ היא מעשה ידי אדם

עודכן לאחרונה ב שני, 06 נובמבר 2017 05:55
הוסף תגובה