חמישי, 03 מרס 2016 05:29

התעשייה הסולארית בנבדה מתמוטטת

"תעשייה" שמבוססת כולה על סובסידיות מכספי משלם המיסים. כאשר זרם הסובסידיות נפסק או קטן – נעלמים "היזמים".

 1612


                זה לא בנבדה, ארה"ב. השדה הסולארי הגדול בקיבוץ קטורה בנגב. 
                                  קולטי סובסידיות באמצעות השמש. התקנת לוחות השמש על הגגות הפרטיים במדינת נבדה בארה"ב עומדת להפסק לחלוטין בעקבות שינוי בתעריפי חשמל שאושרו ברשות החשמל של נבדה. נבדה היא מדינה מדברית ושטופת שמש. 17 אלף בעלי בתים פרטיים התקינו לוחות שמש.
 
עד כה התקינו אנשים לוחות שמש על גגות בתיהם בנבדה תחת תכנית ה"מונה נטו". לפי התכנית, כל החשמל הסולארי ה"עודף" שהלוחות מייצרים במשך היום (בעצם – כל החשמל הסולארי) מוזן  לרשת, (כלומר נמכר לחברת החשמל). בעל הלוחות מקבל זיכוי על כמות הקוט"ש שהזין. בנבדה, כמו בכול מקום מדברי-דרומי, יש ייצור של חשמל סולארי בערך 20% מהזמן (בחישוב שנתי). ב- 80% מהזמן, הבית של הלוחות צורך חשמל רגיל מהרשת. הוא משלם עבור הקוט"שים שצרך מהרשת פחות אלו שסיפק – כלומר הקיזוז הוא לפי קוט"ש, והוא משלם חשבונות חשמל יותר קטנים. למעשה, חברת החשמל קנתה את החשמל הסולארי במחיר קמעונאי (מחיר לצרכן) שהוא 13 סנט של דולר לקוט"ש. זאת, בזמן שהיא רוכשת את שאר החשמל (מרבית החשמל) מיצרנים רגילים במחיר סיטונאי של 2.8 סנט לקוט"ש. המחיר לצרכן כולל גם את מחיר ההקמה והתחזוקה של רשת החלוקה של החשמל.
 
כעת שינתה רשות החשמל של נבדה, PUC, את הכללים. היא תרכוש את החשמל הסולארי במחיר שווה למחיר שהיא רוכשת את שאר החשמל ( מחיר סיטונאי של כ- 2.8 סנט לקוט"ש). בעלי הלוחות ישלמו על החשמל הרגיל שהם מקבלים מהרשת במשך 80% מהזמן, 13 סנט לקוט"ש כמו כולם. בנוסף ישלמו בעלי הלוחות תשלום קבוע מוגדל, המשקף את השירות המוגדל שהם מקבלים: חיבור להזנת חשמל סולארי לרשת.
 
חברת החשמל טענה (בצדק) שבעלי הלוחות שילמו עד כה חשבונות חשמל קטנים (בגלל הקיזוז של החשמל הסולארי בשיטת מונה נטו), שאינם משקפים את צריכת החשמל מהרשת שהם צרכו, ואת השירותים שקיבלו. הדבר יצר מעמסה גדולה יותר עם שאר הצרכנים, שלא התקינו לוחות שמש. למעשה הצרכנים הרגילים היו מסבסדים את בעלי הלוחות.
 
עם השינוי הזה בתעריפים – כלומר עם ביטול הסבסוד, התמוטט מקור ההכנסה של בעלי לוחות השמש והחברות שמוכרות ומתקינות לוחות. כך למשל, הודיעה "סולר סיטי" – החברה הגדולה ביותר להתקנות סולאריות בארה"ב, שהיא מפסיקה את פעילותה בנבדה, ומפטרת את 550 עובדיה. כזכור, סולר סיטי שייכת לחלוץ ולחסיד הסולארי (ולמיליארדר הסובסידיות) אלון מאסק, אבל אידיאולוגיה לחוד ועסקים לחוד.
 
אם אין סובסידיות כבדות – אין אנרגיה סולארית.
 
יעקב

עודכן לאחרונה ב שישי, 27 מאי 2016 16:45
תגובות  
0 #51 כול המרבה בורים הרי זה משובחיעקב 8/3/16 2016-04-16 14:33
מה ש 120 חברי כנסת לא מסוגלים אתה חושב שיותר טוב לתת ל 6 מיליון בורים להחליט. ואתה לא מרגיש שזה אבסורדי.

כלומר - יכול להיות שהשיטה הנוכחית (חברי כנסת) גרועה, אבל שיטתך (משאל עם) גרועה שבעתיים.
ציטוט
0 #52 עדיף בורים שפטורים מהתחייבויות.אפרים 9/3/16 2016-04-16 14:34
7.5 מליון הבורים הישראלים כהגדרתך - אינם מחויבים לאיש פרט לשיקול דעתם . בניגוד ל 120 הבורים הנבחרים - ששיקול דעתם לא רלונטי - הם מחויבים להסכמים קואליציוניים , קומבינות וגחמות . ( אפילו להבטחותיהם טרם הבחירות אינם מחויבים ) . זוכר את "דין נצרים כדין ת"א" ? .
תפקיד ה"מומחים" הוא לנסות לשכנע את ה"בורים" בעד ונגד - ויחליט הציבור מה הוא רוצה וכמה הוא מוכן לשלם על זה. היד הנעלמה עובדת - גם במקרה הזה .
אפ הציבור מוכן לממן פוליסת ביטוח - שעשויה - במקרה של אסון אקולוגי עתידי - שאולי יקרה ואולי לא - לשפר ולן במעט את סיכויי בניו ונכדיו לשרוד אותו במידה ויקרה - שיבחר. בדיוק כשם שהוא בוחר לשלם עבור ביטוחי בריאות - בחלקם מיותרים , וביטוחים מסוגים אחרים .
ועדיין לא הבנתי מה באמת מפחיד אותך במשאל עם . כאחד שמתנגד לתפישה שהמדינה היא כל יודעת - אתה אמור לתמוך במשאל העם.
ציטוט
0 #53 משאל עם - שטותיעקב 10/3/16 2016-04-16 14:35
"ועדיין לא הבנתי מה באמת מפחיד אותך במשאל עם "

שום דבר לא מפחיד אותי ואיני מתנגד באופן עקרוני. תלוי מה הנושא ומה השאלה.
אבל - מי שמחפש ישועות במשאלי עם - אני אומר לו - חפש במקום אחר. זאת לא ישועה. זו שטות.
זאת שטות להגיד על כול דבר: "נעשה משאל עם ונראה מה הפתרון". כאילו משאל עם פותר משהו, או כאילו התשובה למשאל עם זו אמת מוחלטת וקדושה. הסיכוי לקבל במשאל עם תשובה רעה גדול מאשר קבלת תשובה טובה. למשל: שום תקציב לא יאושר לעולם במשאל עם. כול קלוץ ימצא בין 10,000 הסעיפים אחד שהוא מתנגד לו, ולעולם לא יאושר תקציב במשאל עם.

אז אל תביא "משאל עם" כטענה בכול דיון בכול שאלה. רד מזה.
דנו בנושא סובסידיות ללוחות השמש. אתה בעד - זכותך - חשוב נמק, טען לעניין. עזוב אותך משירבוב משאלי עם לדיון הזה.
(וכאמור - איני מתנגד למשאל עם בנושא זה, אני רק לא חושב שצריך לשרבב את זה לכאן). וכאמור - כול אחד יכול להתקין, או לתרום להתקנה של לוחות שמש כמה שהוא רוצה - אין צורך במשאל.
ציטוט
0 #54 למה נחוץ משאל עם.לוי 10/3/16 2016-04-16 14:36
גם במדינת החופש, בהיותה מדינה ולא אנרכיה, יש צורך בחוקים. בנוסף, בחיים ישנם תחומים שאינם ברשות הפרט (לפחות לא בטכנולוגיה הקיימת כיום). למשל, כבישים ומדרכות. מה שקרוי ביהדות רשות הרבים.

היות וכך, מי יהיה המחוקק ? מי יהיה המחליט על התנהלות רשות הרבים ?

הפתרון הפחות גרוע האפשרי: הרוב. בלשון המוכרת לנו - זוהי דמוקרטיה. לא הדבר האידיאלי, אבל טרם הומצאה דרך טובה יותר.

איך מודדים את הרוב ?
בכיתה שבבית הספר - באמצעות אסיפת תלמידים. בקיבוץ - באמצעות אסיפת חברים. ובעיר הגדולה ? ובמדינה העוד יותר גדולה ?

היות וקים קושי טכני לכנס אסיפת "תלמידים" או "חברים" של כל תושבי ירושלים, או של כל אזרחי מדינת ישראל (שלא לדבר על ארה"ב או הודו) - נמצא פתרון הנדסי לבעיה: כל X חברים יבחרו נציג, והוא זה שיחוקק בשמם. לזה קוראים דמוקרטיה ייצוגית.

חלפו שנים, אולי מאות שנים, והקושי הטכני של לכנס את כל "חברי" העיר והמדינה נעלם. פלאי הטכנולוגיה מאפשרים לכל התושבים והאזרחים לחוקק במישרין, בעלות אפסית, וכדבר שבשיגרה.

כעת לשאלה: האם הדבקות בדמוקרטיה ייצוגית היא בסה"כ קיבעון אנכרוניסטי, או שבמהלך הזמן דמוקרטיה ייצוגית קיבלה משמעויות מהותיות מעבר לפתרון בעיה הנדסית ?
ציטוט
0 #55 משאל עם על נסיעה בשבתיעקב 11/3/16 2016-04-16 14:37
בואו נקיים משאל עם על השאלה: האם מותר או אסור לנסוע בשבת.
ככלות הכול - היהודים הרפורמים גורסים שמותר.
ציטוט
הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן