חמישי, 23 יולי 2009 15:42

הלורד קיינס וגירעון הממשלות

ממשלות אימצו מזמן את תורתו של הכלכלן קיינס שגרס כי בכוחה של המדינה למתן תופעות של גאות ושפל כלכלי על ידי הדפסת כסף וספיגתו. הפוליטיקאים מתעלמים מחלק השני של הרעיון: ספיגת כסף. נשארנו רק עם ההדפסה.

נראה שכולם אימצו היום את תורתו של הלורד קיינס, אבל רק את החצי הנוח. לורד קיינס, [וויקיפדיה בעברית] - כלכלן ואינטלקטואל בעל השפעה עצומה במאה ה- 20 כתב [ב- 1936] על שיטה להתגבר על המחזוריות בפעילות הכלכלית. המחזוריות – פירושה תקופות של גאות ותקופות של שפל לסירוגין, שמאפיינות את הפעילות הכלכלית הקפיטליסטית. [במדינות סוציאליסטיות יש רק שפל]. 

לורד קיינס כתב שבתקופת שפל על הממשלה להזרים כספים להמרצת הכלכלה, כלומר – עליה להגדיל את החוב הלאומי, או במילים פשוטות – להדפיס כסף. אח''כ, משתם המשבר וחזרה הגאות, על הממשלה לנצל את התקבולים המוגברים ממסים ולהחזיר את החוב הלאומי שנלקח קודם. 

כמובן, נוח יותר לפוליטיקאים ליישם את החלק הראשון – להדפיס כסף, להזרים כסף יש מאין, להגדיל את החוב הלאומי. כאשר באה העת להחזיר את החוב [דהיינו, לייצר עודף תקציבי], צצים פתאום צרכים חדשים רבים – כי הרי לצרכים אין סוף, והממשלה מוצאת דרך להיכנס לגירעונות גם בתקופת שגשוג וצמיחה, ולהימנע מהחזר חובות, או מהקטנת החוב הלאומי. 

עד כמה אפשר להגדיל את החוב? הסתכלו על תחזית הדפסת הכסף בארה''ב [תחת אובמה]. החוב לא יוחזר, בטח שלא ב- 10 שני הבאות, וכנראה לעולם לא. ההתחייבויות של ממשלת ארה''ב שאין להן כיסוי כספי עוברות את ה- 100 טריליון דולר. התחייבויות אלה הן לביטוח הלאומי, קרנות הפנסיה של אנשי הצבא והשרות הציבורי, תכניות ביטוח הבריאות הממשלתיות [Medicaid and Medicare ], הבנקים הממשלתיים פרדי ופאני, ביטוח פקדונות וכדומה. לשם סדר גודל: התל''ג [תוצר הלאומי הגולמי] של ארה''ב הוא 14 טריליון, ההכנסה השנתית ממסים – 2.4 טריליון. אין שום אפשרות שממשלת ארה''ב תעמוד בהתחייבויותיה הכספיות. 
האינפלציה כנראה לא תתחיל מחר או בחודש הבא, אבל היא תבוא ותהיה הרסנית. 

הייתכן להגדיל את החוב עד אינסוף, ולא להקטינו לעולם? אפילו לורד קיינס לא חשב על המצאה גאונית זו. אבל אובמה לא המציא את הגלגל מחדש. הטריק של הדפסת כסף כבר נוסה אינספור פעמים. ממשלת ווימאר, כל הממשלות בדרום אמריקה, ממשלת ישראל, כל מדינות מזרח אירופה בעת זו או אחרת עשו זאת. אנו יודעים היטב לאן זה מוביל. נראה שאובמה ויועציו משולים לאותו תינוק שאומרים לו ''אל תיגע בסיר החם! '', אבל התינוק בכל זאת נוגע, כי עד שלא נגע אין לו מושג מה זה סיר חם. רק אחרי שנכווה הוא לומד מניסיונו האישי להיזהר ולא לנגוע פעם שנייה. 

תוספת: 
שימו לב לגירעונות הצפויים של ממשלת ארה''ב – שנובעים מכל התכניות שכבר מבוצעות – כלומר לא מבזבוזים חדשים שבוודאי עוד יבואו בהמשך. [הסתכלו בגרף שבלינק למעלה]. מה תעשה ממשלת ארה''ב כאשר יבוא המיתון הבא, בעוד 6, 7 או 8 שנים? הרי המיתון הבא תמיד יבוא! [אם וכאשר הנוכחי יסתיים]. הגירעונות מרקיעי שחקים עוד לפני המיתון הבא, מאיפה ילוו עוד כסף לתכניות ''המרצה'' עתידיות? 

יעקב

עודכן לאחרונה ב שני, 04 דצמבר 2017 19:02
הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן