רביעי, 15 יולי 2009 15:42

"ג'נרל מוטורס בדרך חדשה" – לשום מקום

''ג'נרל מוטורס ''חולצה'' מפשיטת רגל היישר אל ''תוכנית הבראה'' ממשלתית. החברה מצפה לרווחיות תחת ניהול-על של פקידים בוושינגטון בניצוח מועצת מנהלים פוליטית. שיטת ניהול שלא הצליחה במיוחד ברוסיה ובקובה.

ג'נרל מוטורס יצאה לדרך חדשהלעתיד ריווחי. יש להם חוש הומור לעיתונאים שממציאים את הכותרות. 

GM הייתה במשך 77 שנה חברת הרכב הגדולה בעולם, ובמשך 35 שנה החברה במקום הראשון של החברות הגדולות ברשימת Fortune. אבל היא פשטה את הרגל ושרפה כמה עשרות מיליארדים של דולרים מכספי התמיכה הממשלתית, ומאות מיליארדי דולרים מכספי משקיעים פרטיים שהפסידו את כל השקעתם. עכשיו היא יוצאת מפשיטת הרגל, יוצאת לדרך כ''חברה חדשה'' ללא חובות, בחסות פסק דין של בית המשפט. בחברה החדשה יש לממשלת ארה''ב 61% מהמניות, ולאיגודים המקצועיים [שעזרו מאד לקבור את החברה ה''ישנה''] עוד נתח. חברה ממשלתית לכל דבר. אכן דרך חדשה... 

חובות העבר ''נמחקו'' - כל מי שהשקיע כסף ב GM או סיפק לה סחורות - הפסיד את כל כספו. לא ברור מה עם הפנסיה והחובות לכ- 300 אלף פנסיונרים - מן הסתם גם חובות אלה יפלו על הממשלה. ועכשיו, בדרכה החדשה, תייצר החברה מכוניות לא לפי העדפות הלקוח, לא מה שנמכר, אלא מה שהבעלים [אובמה] יכתיב כתקין פוליטית - כלומר - מכוניות זעירות שאיש בארה''ב לא אוהב ולא קונה. 

הממשלה הבטיחה להזרים כמות אדירה של כסף גם ל-GM ''החדשה'', כי בלי זה היא לא תתקיים. הממשלה תמשיך להקיז מיליארדי דולרים רבים שיוזרמו לחברה מדי שנה כדי שחברי האיגודים יוכלו להמשיך ולקחת הביתה משכורת פי 4 מהממוצע במשק, בלי לעבוד הרבה. מנהלי החברה והדירקטורים ימונו על ידי הבעלים [הממשלה] מקרב חברי מפלגת השלטון, והתורמים הנאמנים לנשיא. 

ריווחיות? סתם פנטאזיות, דיבורי סרק, שלא מבוססים על שום דבר. 

אחרי שישרפו עוד עשרות או מאות מיליארדים מהכסף הממשלתי [בנוסף למה ששרפו כבר], יתחלף הממשל, ואז תהיה פשיטת הרגל הבאה [מחיקת חובות], וכך הלאה... האמריקאים אימצו דרך חדשה לעושר - הדרך הסוציאליסטית. בסוף הם יהיו עשירים כמו הסוציאליסטים - כמו ארצות מזרח אירופה, או רוסיה. 

[התל''ג - תוצרת לנפש - בארה''ב היה ב-2007 כ- 39000 דולר, ברוסיה כ- 3500 ]. 

יעקב

עודכן לאחרונה ב שני, 04 דצמבר 2017 19:01
הוסף תגובה