ראשון, 28 דצמבר 2008 15:43

האיגוד המקצועי UAW תומך בפשיטת רגל של תעשיית הרכב

האיגוד המקצועי של עובדי תעשיית הרכב סרב להצעת פשרה שתאפשר הזרמת סיוע פדראלי לתעשייה, במסגרתה נדרש להוריד את השכר הממוצע [כולל הטבות] של עובדיו מ-73 דולר לשעה ל-55 כבר בשנת 2009.

ההצעה שממשלת ארה''ב תלווה 14 מיליארד דולר לשלושת חברות הרכב הגדולות נכשלה בסנאט, משלא הצליחה לגייס מספיק תומכים. מסתבר שבסנאט נידונה הצעת פשרה לפיה יתחייב האיגוד המקצועי להוריד את השכר הממוצע [כולל הטבות] של עובדיו מ-73 דולר לשעה ל-55 כבר בשנת 2009. הסכמה לפשרה זו הייתה עשויה להביא לאישור חבילת הסיוע. אך האיגוד המקצועי [UAW United Auto Workers] התנגד. שכר של 55 דולר הוא יותר גבוה מהשכר הממוצע של העובדים בחברות רכב זרות בארה''ב [טויוטה, WW ] שהוא 48 דולר, ויותר גבוה פי 2.5 מהשכר הממוצע במשק האמריקאי. אבל ה- UAW סירב.

אין לי ספק שרוב גדול של עובדי תעשיית הרכב היו חותמים בשתי ידיים על ההצעה. אבל ה-UAW [והאיגודים המקצועיים בכלל] אינם משרתים את האינטרסים של העובדים, ולא שואלים את פיהם. הם משרתים את האינטרסים של עצמם, כעסקנים פוליטיים, ואת האינטרסים הפוליטיים של המפלגה שמאחוריהם - המפלגה הדמוקרטית. הם משרתים את האידיאולוגיה שאומרת שניתן להרוויח כסף טוב בלי לעבוד, על ידי סחיטת הממשלה. הם מאמינים שהממשל החדש, הדמוקראטי, יעביר תכנית הצלה יותר נדיבה, שתאפשר להם להמשיך ולחגוג. האיגודים המקצועיים כמובן פועלים תחת חסות חוקי העבודה שמעניקים להם כוח מופרז. חוקים שהתקבלו בחסות האידיאולוגיה האומרת שאפשר להעלות את השכר כמה שרוצים, צריכים רק ,להיאבק'' [קרי לשבות] - וזה מה שמוביל לשגשוג. [למשל חוק וואגנר שנחקק בימי רוזוולט].

הסוף יהיה כמו כל המשקים שניבנו על בסיס דומה – כלכלות הסוציאליסטיות: משביתה לשביתה נתעשר, נתעשר בכסף נייר שמדפיסים במרתפי הממשלה. יחי העולם האמיץ החדש. לבסוף – האיגודים המקצועיים יצליחו במשימתם. תעשיות הרכב האמריקאיות, אלה שהאיגודים שולטים בהן, ייסגרו.

תוספת: שימו לב לעמדה של הסנאטורים הדמוקרטים: הם לא היו מוכנים להסכים לפשרה ולהכניס בתכנית הסיוע סעיף בדבר הורדת שכר של האיגודים המקצועיים כתנאי להענקת הלוואות - דבר שהיה גורם לתכנית לצאת לפועל. בתכנית היה סעיף בדבר הורדת השכר של המנהלים, וביטול דיבידנדים של בעלי מניות, אבל ויתורים מהאיגוד המקצועי הם לא היו מוכנים להכניס. משלא הסכימו נציגי האיגוד להורדה בשכר, נמנעו הסנאטורים הדמוקרטים מלכלול סעיף זה בהצעה - והעדיפו לתת לכל ההצעה ליפול. הסנאטורים הדמוקרטים [כמו כל הפוליטיקאים] לא מצביעים לטובת העניין, אלא רק על פי האינטרס הפוליטי האישי - דהיינו - על פי מי שעוזר להם לשוב ולהיבחר לסנאט. [האיגודים המקצועיים הם מוקד כוח של המפלגה הדמוקרטית].

יעקב

עודכן לאחרונה ב ראשון, 05 נובמבר 2017 05:17
הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן