שלישי, 12 אוגוסט 2008 15:44

חוק שכר מינימום מחטיא את מטרתו

חוק שכר המינימום מקשה על עובדים חדשים, ועל צעירים להשתלב בעבודה כי במקרים רבים תפוקת הצעיר חסר הניסיון נמוכה משכר המינימום שחייבים לשלם לו.

אנו רואים היטב, בדוגמה של התופרות מחורפיש [ראה כתבה בהמשך], כיצד חוק שכר המינימום חוטא למטרתו המוצהרת, ולכל הגיון. אם התופרות החורפיש רוצות לעבוד בשכר שמוסכם בינן לבין בעל המתפרה [אף הוא מחורפיש], מדוע שהממשלה תתערב ותמנע מהם? כל עובד עושה את שיקוליו - הנשים בחורפיש רוצות לעבוד בתוך הכפר, הן חוסכות לעצמן את ההוצאות ואת הזמן של הנסיעה לעבודה - חיסכון זה מאפשר להן לעבוד בשכר יותר נמוך. מדוע אוסרים זאת? מדוע מכריחים את המתפרה להיסגר? [אלא אם כן היא מצליחה לקבל מענק]. 

בני, המחכה לגיוס, נוהג לעבוד בעבודות מזדמנות. בכולן מציעים אותו השכר, שכר מינימום. כמובן - הוא יבחר את העבודה הקלה ביותר. יש עבודה, ויש עבודה, אבל החוק מחייב את כולם לעבוד באותו השכר... פתרון אחד לכולם. 

חוק שכר המינימום יצר את ה''צורך'' לתת מענקים וסובסידיות למתפרות בחורפיש. אם בעל המתפרה מקושר היטב פוליטית, ומבטיח להצביע ''נכון'' בבחירות, הוא יקבל מענק. מי שלא פעיל פוליטית נאלץ לסגור את המתפרה, והעובדים יקבלו את הכסף מהממשלה כדמי אבטלה. בכל מקרה - הוצאה נוספת לממשלה. 

מצדדי החוק טוענים שהוא עוזר לחלשים, אבל אין זה נכון. חוק שכר המינימום מקשה על בעלי עסקים קטנים, עסקים חדשים, להתחיל ולבנות את העסק - הוא מקשה עליהם בדיוק בשלב הקריטי של ההתחלה. עסקים רבים שיכלו לקום, לא קמים בגלל רף הכניסה הגבוה הזה. גם על עובדים חדשים, צעירים, מקשה החוק. עובד צעיר, חסר נסיון מביא בהתחלה תועלת מעטה למעביד, ולכן שכר נמוך מוצדק. עם הזמן הוא לומד את המקצוע, מוכיח עצמו בעבודה ושכרו עולה. חוק שכר המינימום מקשה את השתלבותם של עובדים חדשים, מתחילים, בשוק העבודה. אבל, פוליטיקאים ואידיאולוגים ''חברתיים'' מעדיפים את האידיאולוגיה, ואת מראית העין [עושים למען החלשים] על פני התועלת הממשית. 

יעקב

עודכן לאחרונה ב שני, 06 נובמבר 2017 05:15
הוסף תגובה