רביעי, 24 מרס 2010 15:40

סוציאליזם וצעירים מובטלים

תופעת הצעירים המובטלים במערב בשיעור של 25% עד 30% מדהימה. דווקא לצעירים יש כושר עבודה ותפוקה גדולים שלא לדבר על מרץ. הסיבה: חוקים "חברתיים" בעלי "כוונות טובות".

מחקר שנעשה בארה"ב מצא כי 28% מהצעירים בני 20-24 הם "מנותקים". דהיינו - לא לומדים ולא עובדים, כי הם לא מוצאים עבודה. השוו זאת לנתון הרשמי של האבטלה בארה"ב שעומדת על 10%. המספר הזה, 10% אינו כולל את אלה שהתייאשו מלמצוא עבודה ואינם מתייצבים יותר בלשכות כדי להירשם כ"דורשי עבודה". 

התופעה אינה ייחודית לארה"ב – גם במרבית ארצות אירופה יש אבטלת צעירים בשיעורים דומים (25-30%), בעוד בספרד יש אבטלת צעירים בשיעור מדהים של 42%. 

מה הסיבה לתופעה? הרי צעירים הם בעלי מרץ וכוח יותר גדול, כלומר כושר עבודה ותפוקה יותר גדול, ומן הסתם המעבידים מעדיפים, או צריכים להעדיף עובדים צעירים. 

הסיבה היא הסוציאליזם. הוא משפיע בכמה נקודות: 

1. שכר מינימום. חוקי שכר מינימום גורמים לאבטלה, בייחוד בקרב עובדים מתחילים שמוכנים להיכנס לעבוד בשכר נמוך, בכדי להתקדם בהמשך. חוקי שכר מינימום מונעים ממעבידים לשכור עובדים מתחילים, בשכר (נמוך) שיתאים לשני הצדדים. 

2. חוקי הקביעות (בחסות האיגודים המקצועיים). אם אינך יכול לפטר עובדים כאשר המצב הכלכלי מחייב זאת – אתה חושב פעמיים לפני שאתה שוכר עובדים חדשים, שאולי תיתקע איתם ותצטרך להמשיך לשלם להם משכורות גם אם העסקים חלשים ואין הצדקה להעסקתם. 

3. חוקי וותק (בחסות האיגודים המקצועיים). אם יש ירידה בעסקים וצורך לפטר עובדים – אז לפי חוקים אלה מפטרים קודם את הצעירים, שהוותק שלהם יותר נמוך – כי אם בכלל מותר לפטר – אז רק לפי הוותק, ולא לפי התפוקה או איכות העובד. 

חברה בה יש אבטלה המונית של צעירים היא חברה חולה. צעירים מתרגלים מגיל צעיר לבטלה וחיים על קצבאות. גם הפשיעה גואה. הנה התוצאות של חוקים סוציאליים בעלי "כוונות טובות" – חוק שכר מינימום, והחוק האוסר פיטורים. 

יעקב

עודכן לאחרונה ב חמישי, 28 דצמבר 2017 05:01
הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן